Վարդենիսի քաղաքապետ. «Այս պահին բանակցությունները շարունակվում են, փորձում ենք խուսափել բախումներից»
Երեկ կեսօրից հետո Վարդենիս համայնքի կազմի մեջ մտնող Վերին Շորժա, Ներքին Շորժա բնակավայրերի, Գեղամասար խոշորացված համայնքի Կութ բնակավայրի տարածքներում դիրքային տեղաշարժ չի եղել։ Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում հայտնեց Վարդենիսի քաղաքապետ Արամ Մելքոնյանը։
Հակառակորդը նշված հատվածներում առաջ է եկել մինչև երեկ կեսօր, բայց թե քանի կիլոմետր, ասել չեմ կարող, դրանից հետո առաջխաղացումներ, չեն եղել,»- նշեց Մելքոնյանը։
Նրա խոսքով՝ բանակցություններն ընթանում են ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ, մասնակից են հայկական ու ադրբեջանական կողմերը։
«Փորձում ենք ամեն կերպ խուսափել բախումներից, այս պահին բանակցությունները շարունակվում են, ես կոնկրետ ներկա չեմ, բայց որոշակի հեռավորությունից հետևում եմ,- նշեց Արամ Մելքոնյանը:
Թե քանի կիլոմետրով է հակառակորդը առաջ եկել բնակավայրերի հատվածում, Արամ Մելքոնյանը չնշեց՝ խնդրելով ճշտել դա Պաշտպանության նախարարությունից։ ՊՆ-ից, սակայն, որևէ մեկնաբանություն չտվեցին։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 12-ին Սյունիքի մարզի Սև լճի հատվածում ադրբեջանցիները 3,5 կմ առաջ են եկել` հատելով ՀՀ պետական սահմանը։ Բանակցությունները հակառակորդին նախկին դիրքեր ուղարկելու ուղղությամբ դեռևս շարունակվում են։ Երեկ՝ մայիսի 13-ին, հակառակորդը դիրքային առաջխաղացում էր ունեցել նաև Վարդենիսի շրջանի Վերին Շորժա, Ներքին Շորժա և Կութ բնակավայրերում։
Նշենք, որ ըստ Razm.info-ի տեղորոշման՝ Վերին Շորժայի հատվածում ադրբեջանցիները ՀՀ տարածք են մտել 2 կմ։

Мэр Вардениса: “Переговоры в эти минуты продолжаются. Пытаемся избежать столкновений”
Вчера после полудня позиционных перемещений на территориях населенных пунктов Верин Шоржа, Неркин Шоржа, входящих в общину Варденис, и населенного пункта Кут укрупненной общины Гегамасар не было. Об этом в беседе с Hetq.am сообщил мэр Вардениса Арам Мелконян.
“На указанных участках противник продвигался вчера до полудня. На сколько километров, сказать не могу. После этого продвижений не было”,- отметил Мелконян.
По его словам, переговоры проходят при посредничестве российских миротворцев, участвуют армянская и азербайджанская стороны.
“Пытаемся любыми способами избежать столкновений. Переговоры в эти минуты продолжаются. Я сам не присутствую, но слежу на определенном расстоянии”,- добавил наш собеседник.
Мэр не ответил на вопрос о том, на сколько километров продвинулся противник в направлении населенных пунктов, посоветовав уточнить эту информацию в Министерстве обороны. Там, однако, от комментариев отказались.
Напомним, что 12 мая азербайджанцы пересекли государственную границу Республики Армения, продвинувшись на 3,5 км в направлении Черного озера в Сюникской области. Переговоры по вопросу отхода противника на исходные позиции продолжаются. Вчера, 13 мая, противник имел позиционное продвижение в направлении населенных пунктов Верин Шоржа, Неркин Шоржа Варденисского района и населенного пункта Кут.
Отметим, что, согласно дислокации Razm.info, на участке Верин Шоржа азербайджанцы продвинулись вглубь на 2 километра.