Լևոն Տեր-Պետրոսյանը վերընտրվեց ՀԱԿ նախագահի պաշտոնում․ հայտնի է վարչության նոր կազմը (ֆոտոշարք)
«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության 3-րդ համագումարում, որը տեղի ունեցավ այսօր՝ մայիսի 16-ին, պաշտոնապես չհայտարարվեց՝ ՀԱԿ-ը մասնակցելո՞ւ է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, թե՞ ոչ։ Այդուհանդերձ ՀԱԿ առաջնորդ, առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը կանխորոշեց, որ, այնումենայնիվ, կուսակցությունը կմասնակցի ընտրություններին։
Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր ելույթում ընտրություններին մասնակցելու հարցը հնչեցնելուց առաջ, դիմելով համագումարի մասնակիցներին` կատակեց․ «Նստա՞ծ եք բոլորդ, հանկարծ չընկնեք»։ Ապա ընթերցեց հարցը՝ ՀԱԿ-ն այսքանից հետո մասնակցելո՞ւ է ընտրություններին, թե ոչ։ Տեղից համագումարի մասնակիցներից մեկ-երկուսը բացականչեցին՝ այո։ Տեր-Պետրոսյանը ժպիտով արձագանքեց․ «Էս ի՞նչ այո է, ուրեմն չենք մասնակցելու։ Էսա՞ ձեր «այո»-ն»։ Համագումարի մասնակիցները միահամուռ վանկարկեցին՝ «այո», ապա ավելացրին․ «Լևոն, Լևոն»։
Տեր-Պետրոսյանը խնդրեց, որ համագումարն ընտրություններին մասնակցել-չմասնակցելու հարցի որոշումը պատվիրակի նորընտիր վարչությանը և հավելեց, որ եթե վարչությունը որոշի մասնակցել ընտրություններին, ապա ինքը կգլխավորի կուսակցության ցուցակը։
«Կոնգրեսի ներկայությունը խորհրդարանում անհրաժեշտ է թեկուզ միայն այն պատճառով, որպեսզի համատարած կակոֆոնիայի մթնոլորտում, ինչպես մեկ անգամ արդեն ասել եմ, ողջախոհության ճրագը մեր երկրում չմարի»,- եզրափակեց ՀԱԿ առաջնորդը։
Համագումարը ինչպես Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթից առաջ, այնպես էլ հետո, շարունակեց վարչության անդամների և կուսակցության նախագահի ընտրության փակ գաղտնի քվերակությունը։ ՀԱԿ նախագահի միակ թեկնածուն Լևոն Տեր-Պետրոսյանն էր, իսկ 35 անդամից բաղկացած վարչության թեկնածուները 59-ն էին։
Վարչության անդամի թեկնածու էր նաև գործող վարչության անդամ, Ներքին գործերի նախկին նախարար, միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող Վանո Սիրադեղյանը։ Նա նաև գործող վարչության կազմում է, որի և՛ թեկնածությունը, և՛ գործող վարչության կազմում լինելը խորհրդանշական բնույթ ունի։
Համագումարի անդամների քվեարկությամբ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը վերընտրվեց կուսակցության նախագահի պաշտոնում, ընտրվեց վարչության նոր կազմը։ Նոր վարչությունում չկան ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանը, Երևանի նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանը, Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի նախկին խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը, Արշակ Մուսախանյանը, Արեգ Գևորգյանը և այլք։ Այս անձինք վարչության անդամի թեկնածուների շարքում չէին։
Առաջիկա օրերին նորընտրիր վարչությունը նիստ կգումարի, կընտրի կուսակցության փոխնախագահներին։ Դրանից հետո ՀԱԿ–ի վարչությունը որոշում կկայացնի՝ մասնակցել հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, թե ոչ։

Левон Тер-Петросян переизбран председателем АНК. Известен новый состав правления (фоторяд)
На прошедшем 16 мая третьем съезде партии “Армянский национальный конгресс” не было официально заявлено, будет АНК участвовать во внеочередных парламентских выборах или нет. Тем не менее, из выступления лидера партии, первого президента Армении Левона Тер-Петросяна следовало, что партия все же примет участие в выборах.
В начале своего выступления Тер-Петросян обратился к участникам съезда с вопросом, будет ли АНК участвовать в выборах. С места послышалось несколько одобрительных возгласов. Лидер АНК отреагировал с улыбкой: “Это и есть ваше “да”? Значит, не будем участвовать”. В ответ зал дружно закричал “да!”, после чего начал скандировать “Ле-вон! Ле-вон!”.
Тер-Петросян попросил съезд делегировать вопрос об участии в предстоящих выборах новоизбранному правлению, добавив, что если правление решит участвовать, то он возглавит партийный список.
“Присутствие представителей конгресса в парламенте необходимо хотя бы для того, чтобы в атмосфере повсеместной какофонии не погас луч здравомыслия”,- отметил лидер АНК.
Затем состоялись выборы членов правления и председателя партии. Единственным кандидатом на должность председателя Армянского национального конгресса был Левон Тер-Петросян, кандидатами на 35 мест в правлении были выдвинуты 59 человек.
В числе кандидатов был и действующий член правления, бывший министр внутренних дел Вано Сирадегян, который находится в международном розыске.
По результатам голосования Левон Тер-Петросян был переизбран председателем АНК и вошел в состав нового правления. В нем, однако, отсутствуют и.о. председатель Высшего судебного совета Гагик Джангирян, бывший мэр Еревана Ваагн Хачатрян, бывший пресс-секретарь Никола Пашиняна Владимир Карапетян, Аршак Мусаханян, Арег Геворкян и др.
В ближайшие дни состоится заседание правления, на котором будут избраны заместители председателя партии, после чего будет решено, примет участие Армянский национальный конгресс в предстоящих 20 июня внеочередных парламентских выборах или нет.