Փաշինյանը պատրաստվում է ստորագրել քննարկվող եռակողմ աշխատանքային փաստաթուղթը, եթե Ադրբեջանն իրագործի պայմանավորվածությունները
«Օպերատիվ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանի՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի հատվածում, փոփոխություն չի կրել այն առումով, որ, իհարկե, իրադրությունը շարունակում է մնալ լարված: Դեռևս բավական թվով ադրբեջանցի զինվորականներ գտնվում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ տարբեր հատվածներում, մոտավորապես 500-600 հոգի»,- այս մասին կառավարության մայիսի 20-ի նիստում հայտնեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ զինված ուժերի գործողությունների տրամաբանությունը հետևյալն է՝ մարտավարական գործողություններով սահմանափակել ադրբեջանցիների գործողությունների պոտենցիալը: Քաղաքական առումով՝ առաջինը` թույլ չտալ, որ իրավիճակը դուրս գա վերահսկողությունից, անել մաքսիմալը պատերազմական կամ ռազմական բախման որևէ սցենար բացառելու համար, և երկրորդը՝ հասնել նրան, որ ադրբեջանական զինուժի ներկայացուցիչները լքեն ՀՀ տարածքը:
Անդրադառնալով երեկ Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի հրապարակած փաստաթղթին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այդ փաստաթուղթը 100 %-ով համապատասխանում է Հայաստանի ազգային շահերին:
«Այս պահին մեր միջազգային գործընկերների հետ ձեռք են բերված նախնական համաձայնություններ, այդ լուծումները 100 %-ով համապատասխանում են Հայաստանի շահերին: Եթե Ադրբեջանն այդ պայմանավորվածություններն իրագործի այն պայմաններում, ինչ-որ խոսել ենք, այո՛, ես այդ թուղթը ստորագրելու եմ, որովհետև դա 100%-ով համապատասխանում է Հայաստանի ազգային շահերին: Թուղթը չեմ հրապարակի, որովհետև կոռեկտ չի»,- հայտնեց Փաշինյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ թղթի բովանդակության 90%-ը ծածկված է, և դա ներկայացվում է որպես ապացույց, որ ՀՀ կառավարությունը ստորագրում է հակահայկական փաստաթուղթ:
«Դրա տողերը ոչ թե պետք է թաքցվեն, այլ ընդհակառակը՝ պետք է բաց ներկայացվեն հանրությանը: Այս գործողություններն այլ կերպ, քան Ադրբեջանի տեղեկատվական պայքարի գործակալական ցանցի գործունեություն, կներեք, չեմ կարող որակել: Պետք է վերլուծել, թե այդ աշխատանքային թղթերը որտեղից են նրանք ստանում: Միակ աղբյուրը, որտեղից կարող են ստանալ, Ադրբեջանն է, որովհետև եռակողմ խոսակցություն է գնում՝ Ռուսաստան, Հայաստան և Ադրբեջան: Ինչքան վերլուծում եմ, հասկանում եմ, որ այդ թղթերը նրանք ստանում են Ադրբեջանից»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ Միքայել Մինասյանը հրապարակել էր փաստաթղթի առաջին էջի երկու կետերը և գրել, որ դրանք ներկայումս համաձայնեցվում են: Այդ կետերը վերաբերում էին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման, ապա նաև՝ սահմանագծման աշխատանքներին՝ ստեղծվող համատեղ հանձնաժողովի շրջանակում:
Ըստ հրապարակված փաստաթղթի՝ հայկական և ադրբեջանական կողմերը մինչև մայիսի 31-ը հանձնաժողովի կազմում պետք է ստեղծեն ազգային պատվիրակություններ:
Միքայել Մինասյանն իր գրառման մեջ հայտնել էր, որ հանձնաժողովն ամրագրելու է խաղի կանոնները Հայաստանի և Ադրբեջանի նոր ու վերջնական դեմարկացիայի համար, ինչպես նաև նշել էր, որ Տավուշի մարզի 5 գյուղերը և Արարատի մարզի մեկ գյուղ Ադրբեջանին հանձնելը քննարկման առարկա է դարձել:

Acting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, at today’s government cabinet session, said that 500-600 Azerbaijan troops remain on Armenian territory.
"The operative situation on the Armenian-Azerbaijani border in Syunik and Gegharkunik has not changed in the sense that, of course, the situation remains tense,” Pashinyan said, adding that Armenian troops are taking “tactical” countermeasures.
Pashinyan said that politically, everything must be done to prevent the situation from spiraling out of control.
Referring to a redacted document, in Russian, released yesterday by Armenia's former ambassador to the Vatican Mikayel Minasyan, which purports to be a new agreement reached by Armenia, Azerbaijan and Russia on the demarcation of the border between Armenia and Azerbaijan, Pashinyan said it “corresponds 100% to the national interests of Armenia”.
Minasyan, on his Telegram channel, referred to Pashinyan as the “supreme liar”, arguing that Azerbaijani President Ilham Aliyev is forcing Pashinyan to sign such ultimatums damaging Armenian interests.
“And we, by allowing him to remain in office, have deprived ourselves of any choice,” Minasyan wrote.
The Acting Armenian PM said Armenia has reached preliminary agreements with its international colleagues, and that those "solutions are 100% in line with the interests of the Republic of Armenia."
"Preliminary agreements have been reached with our international partners at the moment. These solutions are 100% in line with Armenia's interests. If Azerbaijan implements these agreements in the conditions we have talked about, yes, I will sign the document, because it is 100% in line with Armenia's national interests. I will not publish the paper because it is not correct," Pashinyan said.
Thus, details of the document remain unknown.
Pashinyan argued that Minasyan and others are claiming that since 90% of the document is redacted, it must be against the national interests of Armenia.
Pashinyan added that these people must be working for Azerbaijan, given that the document in question was of a highly secretive nature.