Փաշինյանը պատրաստվում է ստորագրել քննարկվող եռակողմ աշխատանքային փաստաթուղթը, եթե Ադրբեջանն իրագործի պայմանավորվածությունները
«Օպերատիվ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանի՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի հատվածում, փոփոխություն չի կրել այն առումով, որ, իհարկե, իրադրությունը շարունակում է մնալ լարված: Դեռևս բավական թվով ադրբեջանցի զինվորականներ գտնվում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ տարբեր հատվածներում, մոտավորապես 500-600 հոգի»,- այս մասին կառավարության մայիսի 20-ի նիստում հայտնեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ զինված ուժերի գործողությունների տրամաբանությունը հետևյալն է՝ մարտավարական գործողություններով սահմանափակել ադրբեջանցիների գործողությունների պոտենցիալը: Քաղաքական առումով՝ առաջինը` թույլ չտալ, որ իրավիճակը դուրս գա վերահսկողությունից, անել մաքսիմալը պատերազմական կամ ռազմական բախման որևէ սցենար բացառելու համար, և երկրորդը՝ հասնել նրան, որ ադրբեջանական զինուժի ներկայացուցիչները լքեն ՀՀ տարածքը:
Անդրադառնալով երեկ Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի հրապարակած փաստաթղթին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այդ փաստաթուղթը 100 %-ով համապատասխանում է Հայաստանի ազգային շահերին:
«Այս պահին մեր միջազգային գործընկերների հետ ձեռք են բերված նախնական համաձայնություններ, այդ լուծումները 100 %-ով համապատասխանում են Հայաստանի շահերին: Եթե Ադրբեջանն այդ պայմանավորվածություններն իրագործի այն պայմաններում, ինչ-որ խոսել ենք, այո՛, ես այդ թուղթը ստորագրելու եմ, որովհետև դա 100%-ով համապատասխանում է Հայաստանի ազգային շահերին: Թուղթը չեմ հրապարակի, որովհետև կոռեկտ չի»,- հայտնեց Փաշինյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ թղթի բովանդակության 90%-ը ծածկված է, և դա ներկայացվում է որպես ապացույց, որ ՀՀ կառավարությունը ստորագրում է հակահայկական փաստաթուղթ:
«Դրա տողերը ոչ թե պետք է թաքցվեն, այլ ընդհակառակը՝ պետք է բաց ներկայացվեն հանրությանը: Այս գործողություններն այլ կերպ, քան Ադրբեջանի տեղեկատվական պայքարի գործակալական ցանցի գործունեություն, կներեք, չեմ կարող որակել: Պետք է վերլուծել, թե այդ աշխատանքային թղթերը որտեղից են նրանք ստանում: Միակ աղբյուրը, որտեղից կարող են ստանալ, Ադրբեջանն է, որովհետև եռակողմ խոսակցություն է գնում՝ Ռուսաստան, Հայաստան և Ադրբեջան: Ինչքան վերլուծում եմ, հասկանում եմ, որ այդ թղթերը նրանք ստանում են Ադրբեջանից»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ Միքայել Մինասյանը հրապարակել էր փաստաթղթի առաջին էջի երկու կետերը և գրել, որ դրանք ներկայումս համաձայնեցվում են: Այդ կետերը վերաբերում էին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման, ապա նաև՝ սահմանագծման աշխատանքներին՝ ստեղծվող համատեղ հանձնաժողովի շրջանակում:
Ըստ հրապարակված փաստաթղթի՝ հայկական և ադրբեջանական կողմերը մինչև մայիսի 31-ը հանձնաժողովի կազմում պետք է ստեղծեն ազգային պատվիրակություններ:
Միքայել Մինասյանն իր գրառման մեջ հայտնել էր, որ հանձնաժողովն ամրագրելու է խաղի կանոնները Հայաստանի և Ադրբեջանի նոր ու վերջնական դեմարկացիայի համար, ինչպես նաև նշել էր, որ Տավուշի մարզի 5 գյուղերը և Արարատի մարզի մեկ գյուղ Ադրբեջանին հանձնելը քննարկման առարկա է դարձել:

Пашинян подпишет трехсторонний рабочий документ, если Азербайджан выполнит договоренности
“Оперативная ситуация на Сюникском и Гегаркуникском участках армяно-азербайджанской границы не претерпела изменений, то есть продолжает оставаться напряженной. На различных участках территории Республики Армения все еще остается достаточное число азербайджанских военнослужащих – примерно 500-600 человек”,- заявил на заседании правительства 20 мая исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян.
По его словам, логика действий вооруженных сил состоит в том, чтобы тактическими действиями ограничить потенциал действий азербайджанцев. “В политическом плане необходимо, во-первых, не позволить, чтобы ситуация вышла из-под контроля, сделать максимум возможного для исключения какого-либо сценария военного или вооруженного столкновения, в-третьих, добиться того, чтобы представители азербайджанских вооруженных сил покинули территорию Республики Армения”,- сказал Пашинян.
Касаясь документа, опубликованного вчера бывшим послом РА в Ватикане Микаелом Минасяном, и.о.премьера отметил, что упомянутый документ на 100% соответствует национальным интересам Армении.
“На данный момент с нашими международными партнерами достигнуто предварительное согласие, эти решения на 100% соответствуют интересам Армении. Если Азербайджан выполнит эти договоренности на условиях, о которых мы говорили, то, да, я подпишу этот документ, поскольку он на 100% соответствует национальным интересам Армении. Документ я не опубликую, поскольку это некорректно”,- заявил Пашинян.
По его словам, содержание документа на 90% закрыто, что представляется как подписание правительством РА антиармянского документа.
“Строчки документы должны быть не скрыты, а, наоборот, представлены общественности. Эти действия иначе, чем деятельностью агентурной сети в информационной борьбеы Азербадйжана, я назвать не могу. Нужно проанализировать, откуда они получают эти рабочие бумаги. Единственный источник, откуда они могут получить, это Азербайджан, так как идет трехсторонний разговор – Россия, Армения, Азербайджан. Чем больше я анализирую, тем больше убеждаюсь в том, что эти бумаги они получают из Азербайджана”,- сказал Пашинян.
Напомним, что Микаел Минасян опубликовал первые два пункта на первой странице документа и сообщил, что они в настоящее время согласовываются. Эти пункты касаются демаркации границы между Арменией и Азербайджаном, а также демаркационных работ в рамках создаваемой совместной комиссии.
Согласно опубликованному документу, армянская и азербайджанская стороны до 31 мая должны создать национальные делегации в составе комиссии.
В своей записи Минасян отметил, что комиссия должна зафиксировать правила игры для новой и окончательной демаркации границы между Арменией и Азербайджаном, отметив, что предметом обсуждения стала передача Азербайджану 5 сел в Тавушской области и одного села в Араратской области.