ՌԴ ԱԳՆ. ՀԱՊԿ-ի դռները պետք է բաց լինեն Ադրբեջանի համար
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության դռները պետք է մշտապես բաց լինեն բոլոր պետությունների համար, այդ թվում՝ Ադրբեջանի։ Այս մասին լրագրողների հետ հարցազրույցի ժամանակ հայտնել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոն։
Ռուս դիվանագետն ընդգծել է, որ կա մի գործոն, որը կարող է խանգարել ՀԱՊԿ-ին Ադրբեջանի անդամակցությանը։ Կառույցի կանոնադրության մի քանի կետերով նախատեսվում է, որ անդամակցող երկիրը պետք է դիվանագիտական հարաբերություններ ունենա մասնակից երկրների հետ։ Իսկ Երևանն ու Բաքուն այդպիսի հարաբերություններ չունեն։
«Երբ դրանք կհաստատվեն, իսկ մենք հույս ունենք, որ վաղ թե ուշ, դա տեղի կունենա, այդ ժամանակ հարցը կդրվի գործնական մակարդակի վրա»,- ընդգծել է Ռուդենկոն։
Ավելի վաղ, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագիրը հնարավոր է, իսկ այն կնպաստի Վրաստանի հետ երկու երկրների ազատ առևտրի իրականացմանն ու Հարավային Կովկասի զարգացմանը։ Բացի այդ, Ալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը պատրաստ է էներգառեսուրսներ մատակարարել Հայաստան։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը, ժամանակին եղել է ՀԱՊԿ անդամ։ Այդ երկիրը հետխորհրդային ռազմական բլոկին անդամակցել է 1993-1999 թվականներին։ Ըստ պաշտոնական վարկածի՝ Ադրբեջանը ՀԱՊԿ-ն լքել էր կազմակերպության ներսում առկա տարաձայնությունների և միասնական տեսակետի բացակայության պատճառով։ Առաջին հերթին խոսքը վերաբերում էր Արցախյան հակամարտությանը։

МИД РФ: “Двери ОДКБ должны быть открыты для Азербайджана”
Двери Организации Договора о коллективной безопасности должны быть открыты для всех, в том числе для Азербайджана, заявил в интервью журналистам заместитель министра иностранных дел России Андрей Руденко.
По словам российского дипломата, “единственное, что может ограничивать вступление, так это определенные положения устава организации, в соответствии с которым для участия в ОДКБ необходимо наличие между его членами дипломатических отношений”. “Таких отношений нет пока между Азербайджаном и Арменией. Когда они будут установлены — мы надеемся, что это рано или поздно произойдет, — тогда и этот вопрос может встать в практическую плоскость в том или ином виде”,- подчеркнул А.Руденко. .
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что заключение мирного договора между Азербайджаном и Арменией возможно, и это сделает реальной свободную торговлю двух стран с Грузией и будет способствовать развитию Южного Кавказа. Кроме того, Алиев заявил, что Азербайджан готов поставлять энергоресурсы в Армению.
Напомним, что в свое время Азербайджан входил в ОДКБ. Членом постсоветского военного блока эта страна была в 1993-1999 гг. Согласно официальной версии, Азербайджан вышел из ОДКБ из-за существовавших разногласий и отсутствия единой позиции. Речь идет в первую очередь об арцахском конфликте.