«Հմայիչ» ու թշվառ նախընտրական կարգախոսները
Նախընտրական կարգախոսները զուտ քաղաքական կամ ընտրական տեխնոլոգիայի ատրիբուտ չեն: Դրանք ոչ միայն արտացոլում են քաղաքական ուժերի իդեալներն ու նպատակները, այլև բնորոշում իրականության` տվյալ կուսակցության ընկալումը: Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող երեք կոալիցիոն կուսակցություններն էլ իրենց նախընտրական կարգախոսների լեյտմոտիվը դարձրել են հավատի գործոնը:
Դժվար է ասել` եղե՞լ է սա փոխհամաձայնության արդյունք, թե՞ ոչ, սակայն ինքնին հավատի խնդրի սրումը նշանակում է, որ նրանք թեկուզ ենթագիտակցական մակարդակում հիմնական մարտահրավերը համարում են իրենց նկատմամբ հավատի և վստահության ճգնաժամը և որպես դրա ուղղակի հետևանք` իշխանության և հասարակության ծայրահեղ օտարվածությունը: Սա նաև իշխանության խոսքի և գործի միջև առաջացած այն ահռելի վիհի ակամա խոստովանություն է, որը հանգեցրել է իշխանության ցանկացած նախաձեռնության նկատմամբ հասարակության անվստահության:
ԲՀԿ. «Հավատա, վստահիր, պահանջիր»
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդն անընդհատ շեշտում է, որ իրենց խոսքը գործ է: Սակայն, եթե այդպես է, ապա կարգախոսի գաղափարը ոչ թե հավատի ու վստահության ակնկալիքի վրա պետք է կառուցվեր, այլ խոսքի և գործի համադրության շարունակականության երաշխավորման: Առանց լուրջ քաղաքական հիմքի` մաս կազմելով բացարձակ մեծամասնություն ունեցող ՀՀԿ-ի շուրջ ձևավորված կոալիցիային` ԲՀԿ-ն իր ծրագրային հիմնադրույթների մեծ մասն այդպես էլ չիրագործեց` վերածվելով Կառավարության և ՀՀԿ-ի քաղաքականությունը դժկամությամբ վավերացնող կցորդ ուժի: Իրականում խոսքի և գործի համադրությունը գործնական որևէ արժեք չի ունեցել կուսակցության համար, որովհետև ամենավճռական պահերին ԲՀԿ-ն երբեք ինքնուրույնություն հանդես չի բերել:
ՕԵԿ. «Հավատա և պահանջիր, վստահիր և պահանջիր, աջակցիր և պահանջիր»
ՕԵԿ-ը ևս գրեթե նույն շեշտադրումներն է անում` ըստ էության, թե ոճական և թե իմաստային առումով կրկնօրինակելով ԲՀԿ-ին: Վերջինիս «Հավատա, վստահիր, պահանջիր» կարգախոսը ՕԵԿ-ը վերախմբավորում է հետևյալ կերպ. «Հավատա և պահանջիր, վստահիր և պահանջիր, աջակցիր և պահանջիր»: Իսկ միասին բարգավաճ երկիր կառուցելու ԲՀԿ նպատակադրումն ՕԵԿ-ը մեկնաբանում է օրենքի երկիր կառուցելու և այդ երկրում ապրելու արժանիք ունենալու դիտանկյունից: Հավատի և վստահության ակնկալիքը ՕԵԿ-ի պարագայում ավելի հասկանալի է` հաշվի առնելով կուտակած ողջ քաղաքական կապիտալը, 2008-ից հետո ՀՀԿ-ի և Սերժ Սարգսյանի քաղաքական հավակնություններին ծառայեցնելով, անխնա վատնելու հանգամանքը, որը կուսակցությանը հասցրել է գրեթե կատարյալ սնանկության:
ՀՀԿ. «Հավատանք, որ փոխենք»
ՀՀԿ-ն առաջինն առաջ քաշեց հավատի գործոնը, որի գաղափարական հիմնավորումները ներկայացրեց նախագահ Սերժ Սարգսյանը կուսակցության վերջին համագումարի ընթացքում: Բայց 2008-ի նախագահական ընտրություններում հանրապետական թեկնածու Սերժ Սարգսյանի «Առաջ Հայաստան»-ի համեմատ ներկայիս նախընտրական կարգախոսը ակնհայտ նահանջողական է: Առաջինը խարսխված է ինքնավստահության և զարգացում ապահովելու, բոլոր առումներով զարգացող երկիր ստեղծելու գաղափարների վրա, երկրորդը` ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ներուժ ունենալու և այն կիրառելու թույլտվություն հայցելու:
Ներկայիս կարգախոսի` «Հավատանք, որ փոխենք»-ի առանձնահատկությունն այն է, որ ոչ այնքան կուսակցության, որքան հանրության` սեփական ուժերի ու հնարավորությունների նկատմամբ է վստահության ակնկալիք ներկայացնում: Այս իմաստով ՀՀԿ-ի կարգախոսը տեխնոլոգիապես ավելի ճիշտ է, ոչ շաբլոնային, թեև այն ուղղակիորեն վերցված է ԱՄՆ նախագահի նախընտրական կարգախոսից: Այսպիսով, ՀՀԿ-ն միջոց է գտնում` առկա իրավիճակի համար պատասխանատվությունն իրենից որոշակիորեն թոթափելու և այն հանրության անինքնավստահությամբ ու ներքին հավատի բացակայությամբ պայմանավորելու համար: Սա նաև ենթագիտակցորեն ՀՀԿ-ն հասարակությանը հետ նույնականացնելու, նրա մասը դարձնելու միտում ունի:
Հետաքրքրական է հատկապես հավատի գործոնը «փոխվելու» գաղափարի հետ համադրելու մոտեցումը, որը ևս պատասխանատվությունից խուսափելու տրամաբանական հենքի վրա է կառուցված: Սակայն այն նաև ելք առաջադրելու միտք է պարունակում:
ՀՀԿ-ի խնդիրը, սակայն, կուսակցության շուրջ առկա անվստահության մթնոլորտի և կարգախոսի հակադրության, ինչպես նաև այն կյանքի կոչելու նպատակի անկեղծության նկատմամբ հավատի բացակայության մեջ է: Հասարակությունը հենց ՀՀԿ-ի առջև է առաջին հերթին փոխվելու պահանջ դնում. առանց իշխանության էության ու բովանդակության փոփոխության և դրա առարկայական արտահայտության` հասարակության վերափոխում պահանջելը դառնում է անիմաստ ու նույնիսկ փախուստ պատասխանատվությունից: Որովհետև երբ մարդիկ տեսնում են, թե ինչպես է կուսակցությունն ապավինում ներկա իրավիճակի համար պատասխանատու անհատներին, պաշտոնյաներին, օլիգարխներին, թաղային հեղինակություններին, որոնց կողքին նոր դեմքեր, փաստացի, գրեթե գոյություն չունեն, սկսում է հասկանալ, որ փոխվելու, առավելևս փոխելու իրական նպատակ ու ներուժ ՀՀԿ-ն չունի:
«Ժառանգություն»-«Ազատ դեմոկրատներ». «Մենք գալիս ենք»
«Ժառանգություն»-«Ազատ դեմոկրատներ» տանդեմը նոր Հայաստանի տեսլականի վրա է կառուցել կարգախոսը` ամփոփելով այն «Մենք գալիս ենք» պաթետիկ ռոմանտիզմով համեմված ձևակերպման մեջ: Այն թույլ է տալիս տարատեսակ բանաձևումներ կատարել` «ինչու են իրենք գալիս» մոտիվներով: Սակայն երբ այս հարցի պատասխանը ամփոփվում է «սարեր շրջելու» ընդհանրական նպատակադրման մեջ, պարզ է դառնում, որ առհասարակ ողջ նախընտրական արշավը կուսակցությունը կառուցել է պոեզիայի ժանրով: Այն, իհարկե, հեղափոխականության էլեմենտներ պարունակում է, սակայն չի տալիս նոր Հայաստանի ավելի շոշափելի պատկերը, մինչդեռ խիստ պրակտիկ դարձած հայաստանցի ընտրողը հենց նման առարկայական երկիր է փորձում տեսնել այս կամ այն կուսակցության առաջարկություններում:
ՀԴԿ. «Ես մենք ենք, հաղթելու ենք միասին»
Միասնության գաղափարը շեշտված է նաև ՀԴԿ-ի կարգախոսում` «Ես մենք ենք, հաղթելու ենք միասին»: Այստեղ կուսակցության և հանրության պահանջների նույնականացման միտքն է զարգացվում մոտավորապես «մի տնից չենք, մի օրի ենք» ժողովրդական ասացվածքի համատեքստում: Սակայն հաղթելու ոչ մի շանս չունեցող կուսակցության համար միասին հաղթելու նպատակի ամրագրումը թվում է չափից դուրս անիրական, հավակնոտ ու անհամոզիչ: Մանավանդ որ այն ավելի շատ հիշեցնում է 2008-ի նախագահական ընտրություններում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի թիմի առաջ քաշած և այդպես էլ չիրականացված «Հաղթելու ենք» կարգախոսը: Մինչդեռ մարգինալ քաղաքական ուժի համար զուտ մարտավարական իմաստով շատ ավելի ճիշտ կլիներ սեփական յուրահատկությունը, այսպես կոչված, նոու-հաուն ընդգծելուն ուղղված կարգախոս մշակելը:

“Блеск” и нищета предвыборных лозунгов
Предвыборные лозунги не являются атрибутом политической или избирательной технологии. Они не только отражают идеалы и цели политических сил, но и характеризуют восприятие общества данной партией. Все три участвующие в парламентских выборах коалиционные партии выбрали лейтмотивом своих предвыборных лозунгов фактор веры.
Трудно сказать, является это результатом взаимного согласия или нет, но обострение проблемы веры само по себе означает, что они хотя бы на подсознательном уровне считают основным вызовом кризис веры и доверия к себе, а прямым следствием этого – крайнее отчуждение общества от власти. Вместе с тем это невольное признание в наличии огромной пропасти между словами и делами властей, которая вызвала в обществе недоверие к любой их инициативе.
ППА: “Верь, доверяй, требуй”
Лидер партии “Процветающая Армения” постоянно подчеркивает, что их слово – дело. Но если это так, то идея лозунга должна была быть основана не на ожидании веры и доверия, а на гарантии продолжения обеспечения соответствия слова и дела. ППА, которая без серьезной политической основы вошла в состав коалиции, сформировавшейся вокруг имеющей абсолютное большинство Республиканской партии Армении, так и не осуществила большую часть своих программных положений, превратившись в придаток, неохотно принимающий политику правительства и РПА. На самом деле соответствие слова и дела не представляло для этой партии какой-либо ценности, поскольку в самые решительные моменты ППА никогда не проявляла самостоятельность.
ПОЕ: “Верь и требуй, доверяй и требуй, содействуй и требуй”
Практические такие же акценты ставит и партия “Оринац еркир”, которая и в стилистическом, и в смысловом плане копирует партию “Процветающая Армения”. Лозунг ППА “Верь, доверяй, требуй” ПОЕ отредактировала следующим образом: “Верь и требуй, доверяй и требуй, содействуй и требуй”. А задачу ППА вместе строить процветающую страну ПОЕ комментирует с точки зрения построения страны закона. В случае с партией “Оринац еркир” ожидание веры и доверия более понятно, учитывая то обстоятельство, что весь накопленный ею серьезный политический капитал партия с 2008 г. поставила на службу политическим амбициям РПА и Сержа Саргсяна, что практически довело ее до полного банкротства.
РПА: “Будем верить, чтобы изменить”
Республиканская партия Армении первой выдвинула фактор веры, идейное обоснование которого президент Серж Саргсян дал на последнем съезде РПА. Однако по сравнению с лозунгом “Вперед, Армения!”, выдвинутым кандидатом-республиканцем Сержем Саргсяном на президентских выборах 2008 г., нынешний предвыборный лозунг является явно капитулянтским. Первый лозунг основывался на уверенности в себе и ожидании развития, на идеях создания развивающейся во всех отношениях страны, второй – основывается на наличии потенциала для выхода из сложившейся ситуации и просьбе разрешить его применить.
Особенность нынешнего лозунга “Будем верить, чтобы изменить” состоит в том, что он содержит надежду на веру в собственные силы и возможности не столько со стороны партии, сколько со стороны общества. В этом смысле лозунг РПА технологически является более правильным, нешаблонным, хотя и взят непосредственно из предвыборного лозунга президента США. Таким образом, РПА пытается в определенной степени снять с себя ответственность за создавшуюся ситуацию, обусловив ее неуверенностью в себе и отсутствием внутренней веры у общества. Это также отражает подсознательную тенденцию РПА отождествить себя с обществом, стать его частью.
Примечательно и сочетание фактора веры с идеей “изменения”, что также зиждется на логической основе избежания ответственности. В то же время этот лозунг содержит мысль о предложении выхода.
Однако проблема РПА состоит в противопоставлении сложившейся вокруг партии атмосферы недоверия и лозунга, а также в отсутствии веры в искренность намерения реализовать этот лозунг. Задачу измениться общество ставит в первую очередь перед РПА, а потому без изменения сущности и содержания власти бессмысленно требовать от общества изменений, что означает даже избежание ответственности. Потому что когда люди видят, что партия опирается на несущих ответственность за нынешнюю ситуацию чиновников, олигархов, местных авторитетов, рядом с которым новые лица фактически не появляются, они начинают понимать, что РПА на самом деле не имеет необходимого потенциала и не преследует цель измениться, а тем более что-то изменить.
“Наследие”-“Свободные демократы”: “Мы идем”
Тандем “Наследие”-“Свободные демократы” построил свой лозунг на видении новой Армении, которое обобщено в “приправленной” патетическим романтизмом формулировке “Мы идем”. Лозунг дает возможность для различных суждений о том, “почему они идут”. Но когда ответ на этот вопрос заключается в размытой цели “свернуть горы”, становится понятно, что всю свою предвыборную кампанию партия организовала в целом в поэтическом жанре. Такой подход, конечно, содержит элементы революционности, но не представляет предметную картину новой Армении. Между тем ставший крайне прагматичным армянский избиратель в предложениях той или иной партии хочет видеть именно предметную страну.
ДПА: “Я – это мы. Мы победим вместе”
В лозунге Демократической партии Армении подчеркнута идея единства: “Я – это мы. Мы победим вместе”. Однако для не имеющей никаких шансов на победу партии констатация цели совместной победы кажется чересчур нереальной, амбициозной и неубедительной. Тем более, что этот лозунг напоминает лозунг “Мы победим”, который был выдвинут Левоном Тер-Петросяном на президентских выборах 2008 года, но так и не был осуществлен. Между тем для маргинальной политической силы в тактическом плане правильнее было бы разработать лозунг, который подчеркивал бы ее специфику, ее так называемое ноу-хау.