Էդմոն Մարուքյան. «Եթե գործարարներ բերվեն խորհրդարան, հեղափոխության խոստման ևս մեկ դրժում կլինի»
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության համամասնական ցուցակը դեռևս կառավարման խորհրդի կողմից հաստատված չէ, քննարկումներն ընթացքի մեջ են, և այն վաղը կներկայացվի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով (ԿԸՀ): Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը: Հիշեցնենք, որ մայիսի 26-ը արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների համար կուսակցությունների գրանցվելու վերջին օրն է:
«Համագումարի ժամանակ ասացի, որ հատուկ անակնկալներ չունենք, մենք մեր թիմով, մեր ռեսուրսներով գնալու ենք»,- ասաց նա:
Մարուքյանը ցուցակի հերթականությունից մանրամասներ չհայտնեց, սակայն ընդգծեց, որ գործարարներ չեն լինելու իրենց ցուցակում, նույնիսկ բանակցություններ չեն վարել նրանց հետ:
Դիտարկմանը, թե իշխող ուժի համամասնական ցուցակում արդեն երկու գործարարի անուն է շրջանառվում, ինչպիսին է իր դիրքորոշումը այդ հարցի վերաբերյալ, Մարուքյանն ասաց.
«5-րդ գումարման խորհրդարանից կարող եմ օրինակներ բերել, երբ քաղհասարակությունը և ընդդիմությունը քննադատում էին իշխանություններին, որ գործարարներին բերում եք խորհրդարան, բիզնեսն ու քաղաքականությունը տարանջատված չեն: Հեղափոխության խոստումներից էր նաև, որ բիզնեսն ու քաղաքականությունը պետք է տարանջատվեն, և էս իմաստով կարող եմ ասել, որ եթե գործարարներ բերվեն խորհրդարան, հեղափոխության խոստման ևս մեկ դրժում կլինի»:
Մարուքյանի կարծիքով` հեղափոխության ձեռքբերումներից արդեն փշրանքներ են մնացել, պատգամավորը նույնիսկ ընտրակաշառք բաժանելու խոսակցություններ է լսել: Նա այդպես էլ չհստակեցրեց, թե որ ուժերի անվան հետ են կապվում նման լուրերը, սակայն ընդգծեց` իշխանությունները պետք է ցույց տան, որ ունեն քաղաքական կամք այդ ամենը կանխելու համար:
Ըստ նրա` ինչ նախկինում քննադատության է ենթարկվել ու մերժվել, այժմ վերածնվում է էրոզիաների միջոցով: Մարուքյանը հիշատակեց երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այն խոսքերը, երբ կոռուպցիոն մի դրսևորման մասին խոսելիս, վերջինս ասել է, թե տվյալ մարդու մոտ փաստաթղթերով ամեն ինչ նորմալ է:

Эдмон Марукян: “Если в парламент придут бизнесмены, это будет еще одним нарушением обещаний революции”
Пропорциональный список фракции “Просвещенная Армения” пока не уточнен советом правления, обсуждение продолжается, и в Центральную избирательную комиссию список будет представлен завтра. Об этом сообщил сегодня журналистам лидер “Просвещенной Армении” Эдмон Марукян. Напомним, что 26 мая – последний день регистрации кандидатов для участия во внеочередных парламентских выборах.
“На съезде я отметил, что у нас нет сюрпризов. Мы будем участвовать в выборах нашей командой, нашими ресурсами”,- добавил Марукян.
Он не назвал очередность фамилий в списке кандидатов, но подчеркнул: предпринимателей в нем не будет.
На просьбу прокомментировать информацию о том, что в пропорциональном списке правящей политической силы уже есть два предпринимателя, лидер “ПА” сказал: “Могу напомнить, как в период работы парламента 5-го созыва гражданское общество и оппозиция критиковали власти за то, что те приводят в парламент предпринимателей, за отсутствие разграничения между бизнесом и политикой. С этой точки зрения если сейчас в парламент придут бизнесмены, то это будет нарушением еще одного обещания революции”.
По словам Эдмона Марукяна, от достижений революции остались уже крохи, депутат даже слышал разговоры о раздаче избирательных взяток. Он так и не уточнил, с какой партией связывают эти слухи, но подчеркнул, что власть должна продемонстрировать наличие у нее политической воли к недопущению подобных явлений.
Все, что раньше подвергалось критике и отвергалось, сейчас возрождается, считает руководитель “Просвещенной Армении”. Марукян напомнил слова третьего президента Сержа Саргсяна, который, говоря о каком-то коррупционере, заявил, что у него все бумаги в порядке.