ՔՊ-ի 161 հոգանոց ցուցակը ներկայացվեց ԿԸՀ. ինչու՞ չկան Ավինյանն ու Մարությանը
Խորհրդարանական ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակն ու մյուս փաստաթղթերն այսօր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացրեց ԱԺ պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը։
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում նա հաստատեց, որ ՔՊ-ի ցուցակում չեն լինի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը և Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը։ Նրա խոսքով՝ գործադիրից մի շարք գործիչներ չկան ցուցակում։
Մեր այն հարցին, թե արդյոք Տիգրան Ավինյանի ցուցակում չլինելու փաստը պայմանավորվա՞ծ է Խաչատուր Սուքիասյանի՝ փոխվարչապետ դառնալու հեռանկարով, Վահագն Ալեքսանյանը պատասխանեց․ «Ես ճիշտն ասած չգիտեմ, թե դուք որտեղից վերցրիք այդ ամեն ինչը, որ ասացիք։ Ես նորից եմ ասում, դեռ պետք է ընտրություններ լինեն, դեռ պետք է կառավարություն կազմվի և նոր արդեն վարչապետ ու փոխվարչապետեր նշանակվեն»։
Անդրադառնալով ցուցակում Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի բացակայության փաստին, Վահագն Ալեքսանյանը նշեց, որ թեկնածու լինելը ինքնանպատակ չէ։ Այն հարցին, թե ուզում եք ասել, որ տարաձայնություն չկա՞ Հայկ Մարությանի հետ, նա պատասխանեց․ «Ուզում եմ ասել, որ թեկնածու լինելն ինքնանպատակ չի»։
ՔՊ-ական պատգամավորը, կուսակցության մամուլի խոսնակը չի լսել Հայկ Մարությանի երեկ արված այն հայտարարությունը, որի համաձայն՝ վերջինիս ընտրությունները ընդհանրապես չեն հետաքրքրում։
Վահագն Ալեքսանյանը նշեց նաև, որ ՔՊ-ի 161 հոգանոց ցուցակը ներառական է, որը կհրապարակվի այսօր՝ մայիսի 26-ին։
Անդրադառնալով գործարարների՝ ՔՊ-ի ցուցակում ներգրավվածության հարցին, ասաց, որ խնդիրը նրանում է, որ պատգամավորի մանդատ ստացող գործարարը դրանից հետո չզբաղվի գործարարությամբ։
«Ես չեմ պատկերացնում այնպիսի քաղաքական ուժ Հայաստանում, որի ցուցակում երբևէ չլինեն գործարարներ»,- հայտարարեց ԱԺ պատգամավորը։

В ЦИК представлен список из 161 кандидата в депутаты от “ГД”. Почему среди них нет Тиграна Авиняна и Айка Марутяна?
Депутат властной фракции “Мой шаг” Ваагн Алексанян сегодня передал в Центральную избирательную комиссию список кандидатов в депутаты Национального Собрания от партии “Гражданский договор”.
На брифинге Алексанян подтвердил отсутствие в списке фамилий вице-премьера Тиграна Авиняна и мэра Еревана Айка Марутяна.
На наш вопрос, обусловлено ли данное обстоятельство перспективой назначения Хачатура Сукиасяна вице-премьером, В.Алексанян сказал: “Откровенно говоря, я не знаю, откуда вы взяли эту информацию. Еще раз повторяю: должны состояться выборы, должно сформироваться правительство, и только после этого будут назначены премьер-министр и вице-премьер”.
Касаясь отсутствия в списке мэра Еревана Айка Марутяна, депутат отметил, что выдвижение его кандидатом – не самоцель. На вопрос: “вы хотите сказать, что с Айком Марутяном нет разногласий?” – Ваагн Алексанян ответил: “Я хочу сказать, что выдвижение в кандидаты – не самоцель”.
Депутат не слышал вчерашнего заявления Марутяна о том, что выборы его вообще не интересуют.
Ваагн Алексанян также сообщил, что список из 161 кандидата от партии “Гражданский договор” будет опубликован сегодня, 26 мая.
Касаясь включения в список предпринимателей, Алексанян заявил, что вопрос в том, чтобы после получения депутатского мандата предприниматель не занимался бизнесом. “Я не знаю в Армении такой политической силы, в списке которой никогда бы не было предпринимателей”- добавил депутат.