Փաշինյանը ռազմական դրություն հայտարարելու անհրաժեշտություն չի տեսնում
Այս մասին Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին ասաց Նիկոլ Փաշինյանը` արձագանքելով պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հարցին:
«Ռազմական դրություն կարող է, Աստված մի արասցե, իրավիճակի կտրուկ սրման դեպքում տեղի ունենալ, մենք հույս ունենք, որ ոչ միայն այն կտրուկ չի սրվի, այլև կստանա այն լուծումը, որի մասին մենք խոսում ենք»,- ասաց Փաշինյանը` նկատի ունենալով քաղաքական ճանապարհով իրավիճակի հաղթահարումը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց` շարունակվելու են խորհրդակցությունները ՀԱՊԿ շրջանակներում, ՌԴ-ի հետ, որովհետև ՀՀ-ն բացի ՀԱՊԿ շրջանակներից ունի նաև երկկողմ անվտանգային համագործակցություն Ռուսաստանի հետ: Հայաստանը ԻԻՀ- հետ ևս խորհրդակցություններ ունի, Իրանի ԱԳ նախարարի հետ բովանդակային շատ լուրջ քննարկումներ են եղել:
«Պետք է արձանագրել, որ հետպատերազմյան Հայաստանի անվտանգային համակարգը լուրջ փորձություն է ապրում, բայց համոզված ենք, որ այս փորձությունը ՀԱՊԿ և հայ-ռուսական անվտանգային համագործակցությունը հաջողությամբ կհաղթահարվի»,- ասաց նա:
Փաշինյանը նշեց` հարցը քաղաքական ճանապարհով չլուծելու, ողջամիտ լուծումներ չլինելու դեպքում պետք է մտածել երկրի տարածքային ամբողջականությունը ռազմական եղանակով պաշտպանելու մասին:

Никол Пашинян не видит необходимости в объявлении военного положения
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян не видит необходимости в объявлении военного положения. Об этом он заявил во время правительственного часа в парламенте, отвечая на вопрос независимого депутата Тиграна Уриханяна.
“Военное положение может быть введено в случае, не дай Бог, резкого обострения ситуации. Мы надеемся, что ситуация не только резко не обострится, но и получит такое урегулирование, о котором мы говорим”,- сказал Пашинян, имея в виду решение вопроса политическим путем.
И.о.премьера подчеркнул, что консультации в рамках Организации Договора о коллективной безопасности, а также с Российской Федерацией будут продолжаться, поскольку Армения, помимо ОДКБ, сотрудничает с РФ в сфере безопасности. Также проводятся консультации с Исламской Республикой Иран, в частности, состоялись серьезные обсуждения с министром иностранных дел ИРИ.
“Нужно констатировать, что система безопасности поствоенной Армении проходит серьезное испытание, но мы убеждены, что ОДКБ и армяно-российское сотрудничество в сфере безопасности успешно преодолеют это испытание”,- сказал Пашинян.
И.о.главы правительства отметил, что если решить вопрос политическим путем не удастся, то придется задуматься о защите территориальной целостности страны вооруженным путем.