Փաշինյանը ռազմական դրություն հայտարարելու անհրաժեշտություն չի տեսնում
Այս մասին Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին ասաց Նիկոլ Փաշինյանը` արձագանքելով պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հարցին:
«Ռազմական դրություն կարող է, Աստված մի արասցե, իրավիճակի կտրուկ սրման դեպքում տեղի ունենալ, մենք հույս ունենք, որ ոչ միայն այն կտրուկ չի սրվի, այլև կստանա այն լուծումը, որի մասին մենք խոսում ենք»,- ասաց Փաշինյանը` նկատի ունենալով քաղաքական ճանապարհով իրավիճակի հաղթահարումը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց` շարունակվելու են խորհրդակցությունները ՀԱՊԿ շրջանակներում, ՌԴ-ի հետ, որովհետև ՀՀ-ն բացի ՀԱՊԿ շրջանակներից ունի նաև երկկողմ անվտանգային համագործակցություն Ռուսաստանի հետ: Հայաստանը ԻԻՀ- հետ ևս խորհրդակցություններ ունի, Իրանի ԱԳ նախարարի հետ բովանդակային շատ լուրջ քննարկումներ են եղել:
«Պետք է արձանագրել, որ հետպատերազմյան Հայաստանի անվտանգային համակարգը լուրջ փորձություն է ապրում, բայց համոզված ենք, որ այս փորձությունը ՀԱՊԿ և հայ-ռուսական անվտանգային համագործակցությունը հաջողությամբ կհաղթահարվի»,- ասաց նա:
Փաշինյանը նշեց` հարցը քաղաքական ճանապարհով չլուծելու, ողջամիտ լուծումներ չլինելու դեպքում պետք է մտածել երկրի տարածքային ամբողջականությունը ռազմական եղանակով պաշտպանելու մասին:

Acting Armenian PM Nikol Pashinyan today announced that he sees no need to declare martial law despite the presence of Azerbaijani troops on Armenian soil.
"Martial law can take place in case of a sharp aggravation of the situation. We hope that not only will it not escalate sharply, but it will get the solution we are talking about," Pashinyan said at a Q&A session in the National Assembly.
Pashinyan stressed that consultations within the CSTO will continue with Russia, because in addition to the CSTO, Armenia also has bilateral security cooperation with Russia. Armenia is consulting with Iran. There have been very serious substantive discussions with the Iranian Foreign Minister.
"It should be noted that the security system of post-war Armenia is undergoing a serious test, but we are confident that this test will be successfully overcome by CSTO-Armenian-Russian security cooperation," he said.
Pashinyan noted that in case the issue is not resolved politically, if there are no reasonable solutions, one should think about defending the country's territorial integrity by military means.