ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին դիմելու համար դեռևս վաղ է, անհրաժեշտ են բավարար քանակի եւ որակի ապացույցներ. Արա Ղազարյան
Սյունիքում և Գեղարքունիքում ադրբեջանական զինուժի կողմից պետական սահմանի խախտման և որոշակի առաջխաղացման հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին դիմելու համար դեռևս վաղ է, անհրաժեշտ է ունենալ բավարար քանակությամբ և որակի ապացույցներ։ Այդ մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը։ «Ես կարծում եմ, որ սպառված չեն ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում բոլոր միջոցները և գտնում եմ, որ սահմանին առկա իրավիճակը, սպառնալիքի ծավալներն այն աստիճանի չեն, որ դիմենք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ։ Վերջինիս դիմելու մասով չեմ կարծում, որ պետք է շտապողականություն ցուցաբերել։ Պետք է ունենալ անհրաժեշտ քանակությամբ և որակի ապացույցներ»,- նշում է Արա Ղազարյանը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 12-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդեց, որ ադրբեջանական զինուժը, «սահմանների ճշգրտման» հիմնավորմամբ, փորձել է որոշակի աշխատանքներ իրականացնել Սյունիքի սահմանային հատվածներից մեկում։ Սակայն նույն օրը երեկոյան վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ ադրբեջանական զինված ուժերը Սյունիքի մարզի Սև լճի տարածքում հատել են ՀՀ պետական սահմանը և խորացել 3,5 կիլոմետր։ Իսկ արդեն մայիսի 13-ին պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրեց, որ բացի Սյունիքից ադրբեջանցիները խորացել են նաև Գեղարքունիքի մարզի, ավելի կոնկրետ՝ Վարդենիսի տարածաշրջանում։ Այդ օրը հրավիրված Անվտանգության խորհրդի նիստին Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ սահմաններին «պայթյունավտանգ իրավիճակ է», և որ հակառակորդի 250 զինծառայող գտնվում է Հայաստանի տարածքում։ Արդեն մայիսի 14-ին Հայաստանը պաշտոնապես դիմեց ՀԱՊԿ-ին՝ 1992 թվականի մայիսի 15-ի «Հավաքական անվտանգության մասին» պայմանագրի երկրորդ հոդվածի շրջանակում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների դիրքորոշումները համակարգելու և առաջացած սպառնալիքի վերացման համար միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով անհապաղ արտակարգ խորհրդատվություններ սկսելու մեխանիզմը գործադրելու համար։
Փաստաբան Արա Ղազարյանը կարծում է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ կարելի է դիմել այն պարագայում, երբ սահմանին էսկալացիան խիստ մեծանա, որովհետև եթե Հայաստանը դիմի ՄԱԿ-ի այդ կառույցին, նշանակում է հրաժեշտ է տալիս ՀԱՊԿ-ին, իսկ ՀԱՊԿ-ում ձեռնարկված ընթացակարգերը դադարեցվում են։ Բայց քանի որ Հայաստանը ընթացակարգ է սկսել ՀԱՊԿ-ում, ըստ փաստաբանի, սխալ կլինի դա սառեցնել և դիմել Անվտանգության խորհրդին։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ կտա Հայաստանին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին դիմելը՝ Արա Ղազարյանը նշում է, որ ադրբեջանցիները 26 տարի շարունակ օգտագործեցին Արցախյան հիմնահարցի վերաբերյալ Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերը՝ որպես պլատֆորմ իրենց փաստարկները զարգացնելու, ամրապնդելու և դրանց շուրջ գլոբալ կոնսենսուս ձևավորելու համար։ Ուստի ԱԽ պրոհայկական հնարավոր որոշումը խիստ օգտակար կլինի հայկական կողմի համար, այդ թվում՝ հետագա քաղաքականություն մշակելու տեսանկյունից։
Փաստաբանի կարծիքով՝ սահմանների հարցով առաջնային մանդատը ՀԱՊԿ-ինն է, որովհետև հարցը վերաբերում է հենց ՀԱՊԿ սահմաններին։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ դիմելիս այդ կառույցը հաշվի է առնում միջազգային կազմակերպությունների և մարմինների հայտարարությունները, որոնցից շատերն արդեն իսկ հանդես են եկել հայտարարություններով՝ կոչ անելով Ադրբեջանին հետ քաշել իր զորքերը։
Հարցին, թե իրավական ինչ պարտավորություններ կարող է ստանձնել Ադրբեջանը՝ Եվրոպական խորհրդարանի մայիսի 20-ին ընդունած բանաձևից հետո, Ղազարյանը պատասխանեց՝ ոչ մի, որովհետև այդ երկիրը Եվրամիության անդամ չէ։ «Միևնույն ժամանակ, պետք է հաշվի առնել, որ այն շատ հեղինակավոր, միջազգային կազմակերպության օրենսդիր մարմնի որոշում է, ինչը նշանակում է, որ ԵՄ պետությունները համակարծիք են այդ եզրահանգման հետ, որովհետև Եվրախորհրդարանը ներկայացուցչական մարմին է։ Անդամ պետությունները նման բանաձևերը պարտադիր հաշվի կառնեն, այսինքն՝ այդ պետությունները պարտավոր են հաշվի առնել, բայց պարտավորված չեն հետևել։ Այս բանաձևից հետո հնարավոր է, բայց քիչ հավանական, որ եվրոպական որոշ երկրներ սանկցիաներ կիրառեն Ադրբեջանի նկատմամբ, որովհետև սանկցիաները, սովորաբար, սկսվում են հենց այսպիսի բանաձևերից, հայտարարություններից հետո, ինչը նշանակում է, որ այդ երկրները ոչ թե դեմարշ են սկսում, այլ հող են նախապատրաստում, որպեսզի ապագայում միգուցե սանկցիաներ կիրառեն»,- նշում է փաստաբանը։
Այդուհանդերձ, Արա Ղազարյանը պնդում է, որ համանման բանաձևերը կամ հայտարարությունները կարևոր են հայկական կողմի համար, որովհետև կարող են հանգեցնել հորիզոնական էֆեկտի։ «Տարածաշրջանային կամ միջազգային կառույցները կարող են ավելի վստահ գործել, որովհետև Եվրոպական խորհրդարանը, երբ նման բանաձևով է հանդես գալիս, ուրեմն ունի փաստական հանգամանքներ։ Սրանք աղբյուր կլինեն նաև իրավական գործընթացներում»,- նշում է փաստաբանը։
Ղազարյանը պնդում է, որ հայկական կողմի համար առաջնահերթությունը պետք է լինի հարցն իրավական կարգավորման դաշտ բերելը, ինչն այս պահին ձեռնտու չէ ադրբեջանական կողմին։ Պատճառն այն է, որ նման վարքագծով ադրբեջանական կողմը պատրաստվում է առավել նպաստավոր դիրքերից մտնել բանակցությունների մեջ։ Եթե հիմա կողմերը մտնեն իրավական կարգավորման դաշտ, ապա կունենան հավասար իրավունքներ և հնարավորություններ։ Ուստի, միայն Ադրբեջանի շահերից է բխում լարվածության պահպանումն ու ստատուս քվոյի ձգձգումը։ «Պարզ է, որ բանակցությունների մեկնարկի ժամանակ որտեղ կանգնած լինեն Ադրբեջանի զինված ուժերը, այնտեղով էլ կանցնի դեմարկացիոն գիծը, ուստի իրենք ուզում են այս սողացող էքսպանսիայի միջոցով, մինչև դեմարկացիոն գծի վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք բերելն իրենց ենթակայության տակ պահել որոշ տարածքներ»,- նշում է Ղազարյանը։
Խոսելով Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների մասին՝ Արա Ղազարյանն ասում է՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքով նախատեսված է, որ պատերազմի կամ զինված հակամարտության ավարտից հետո բոլոր գերիներն անհապաղ պետք է հայրենադարձվեն, ինչը, սակայն ոտնահարում է Ադրբեջանը։
«Միջազգային մարդասիրական իրավունքը նշում է, որ պատերազմի կամ զինված հակամարտության ավարտից հետո անհապաղ, ոչ անմիջապես, որոշակի ժամանակ հետո պետք է ռազմագերիները հայրենադարձվեն։ Մենք նման առաջին դեպքը տեսանք դեկտեմբերին, որոնց մեջ կային անձինք, որոնք նույնիսկ ռազմագերիներ չէին։ Հետո Ադրբեջանը սկսեց զարգացնել մի միֆ, թե մնացած անձինք ռազմագերիներ չեն, այլ պատերազմական հանցագործներ։ Որևէ փաստական տվյալ Ադրբեջանը չի հրապարակում, լրատվամիջոցները միայն շատ սուղ տվյալներ են հրապարակում, այն էլ՝ ընդհանրացված»,- ընդգծում է Արա Ղազարյանը։
Ըստ փաստաբանի՝ այս կերպ Ադրբեջանը ստեղծում է կեղծ, հայելանման գործեր։ Բաքվում պահվող հայ գերիների նկատմամբ առաջադրվում են ներպետական քրեական օրենսգրքով սահմանված հանցագործություններով մեղադրանքներ, որոնք կարող են սովորական հանցակազմեր պարունակել։ Բայց որոշ դեպքերում առաջադրվում են մեղադրանքներ Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ իբր կատարած պատերազմական հանցագործությունների մասով։ Վերջերս հայտնի դարձավ, որ գերեվարված Լյուդվիգ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի նկատմամբ Բաքուն սկսել է դատավարական գործընթաց հենց այս մեղադրանքով։
Արա Ղազարյանը նշում է, որ ՄԻԵԴ-ը վերջնական այն կարծիքին է, որ խտրականությունը և ատելությունը Ադրբեջանում համակարգային են։ Որպես ապացույց այսօր Եվրոպական դատարանը ռասիզմի վերաբերյալ վարույթ է ընդունում այնպիսի գործեր, որոնք նախկինում չէր ընդունի։ «Ռասիզմի վերաբերյալ մեր փաստարկները ՄԻԵԴ-ն արդեն ընդունում է, դրանք աներկբա են, նույնիսկ շատ սուղ ապացույցների դեպքում»,- նշում է փաստաբանը։
Սովորաբար, Ադրբեջանը չի հանրայնացնում նմանատիպ դատական նիստերը։ Նույնիսկ Կարեն Ղազարյանի գործի ժամանակ հայտնի է դատական միայն մեկ նիստի մասին, այն էլ՝ 1,5 րոպեանոց տեսանյութով։ Ուստի փաստաբանը նշում է, որ ապացույցները, հավանաբար, ստացվում են անօրինական եղանակով՝ խոշտանգումների միջոցով։ Բայց եթե անձը գտնվում է արտաքին աշխարհի հետ կապի լիակատար բացակայության պայմաններում կամ անազատության մեջ, ապա նրանից ստացվող ամբողջ տեղեկատվությունը պետք է հարցականի տակ դրվի, որովհետև մեծ է հավանականությունը, որ դրանք ստացվել են հարկադրանքի հետեւանքով։
«Արդյոք ճիշտ էր պատերազմի օրերին կառավարության կողմից ՄԻԵԴ միջպետական գանգատի ներկայացումը» հարցին ի պատասխան՝ փաստաբանն ասում է, որ այդ քայլը, որը նախկինում երբեք չէր արվել, տվեց իրական արդյունք և ապահովեց վեճի համակարգվածությունն ու ամբողջականությունը։ Պետությունը որոշակիորեն իր վրա վերցրեց նաև ապացուցողական բեռը։

Обращаться в СБ ООН пока рано: для этого нужны доказательства достаточного количества и качества – Ара Казарян
Обращаться в Совет Безопасности ООН по вопросу нарушения государственной границы Армении азербайджанскими вооруженными силами и их продвижения в глубь территории Сюникской и Гегаркуникской областей пока рано. Для этого нужны доказательства достаточного количества и качества, сказал в беседе с Hetq.am специалист международного права, адвокат Ара Казарян. “Я считаю, что в рамках ОДКБ не все средства исчерпаны, и полагаю, что ситуация на границе и объем угроз не таковы, чтобы обращаться в Совет безопасности ООН. На мой взгляд, не следует спешить обращаться в эту организацию. Для этого нужно иметь доказательства необходимого количества и качества”,- отметил эксперт.
Как известно, 12 мая Министерство обороны Армении сообщило о том, что азербайджанские вооруженные силы под предлогом “корректировки границ” попытались выполнить определенные работы на одном из пограничных участков Сюника. Однако в тот же день исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян сообщил, что азербайджанские вооруженные силы пересекли государственную границу Армении в районе Черного озера Сюникской области и углубились на 3,5 километра. А уже 13 мая Министерство обороны сообщило, что, кроме Сюника, азербайджанцы продвинулись вперед и в Варденисском районе Гегаркуникской области. На созванном в тот же день заседании Совета безопасности Никол Пашинян заявил, что на границах сложилась “взрывоопасная ситуация и что на территории Армении находятся 250 военнослужащих противника.
14 мая Армения официально обратилась в Организацию Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) для задействования механизма незамедлительного начала чрезвычайных консультаций с целью принятия мер по координации позиций государств-членов ОДКБ и устранения возникшей угрозы в соответствии со второй статьей Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года.
По словам адвоката Ара Казаряна, в Совбез ООН можно обратиться в случае возрастания эскалации на границе, поскольку если Армения обратится в данную структуру ООН, то это будет означать, что она прощается с ОДКБ, а предпринятые в этой организации процедуры прекращаются. Но поскольку Армения начала процедуру в ОДКБ, то будет ошибочно заморозить ее и обратиться в Совет безопасности ООН, считает эксперт.
Отвечая на вопрос, что даст Армении обращение в СБ ООН, Ара Казарян сказал, что азербайджанцы на протяжении 26 лет использовали в вопросе Арцаха четыре резолюции Совбеза для развития своих аргументов в качестве платформы и формирования вокруг них глобального консенсуса. Поэтому возможное проармянское решение СБ будет полезно для армянской стороны, в том числе с точки зрения разработки дальнейшей политики.
По мнению Казаряна, ОДКБ обладает первичным мандатом в отношении границ, так как вопрос касается границ именно этой организации.
В случае обращения в Совет безопасности ООН эта структура учитывает заявления международных организаций и органов, многие из которых уже призвали Азербайджан отвести свои войска.
На вопрос, какие правовые обязательства может взять на себя Азербайджан после принятия Европарламентом резолюции 20 мая, А.Казарян ответил: никакие, потому что эта страна не является членом Евросоюза. “В то же время нужно учитывать, что это решение законодательного органа очень авторитетной организации, а это означает, что государства-члены ЕС согласны с этим заключением, так как Европарламент – представительный орган. После принятия этой резолюции некоторые европейские страны могут ввести санкции против Азербайджана, поскольку они обычно вводятся после таких резолюций и заявлений. Это означает, что указанные страны готовят почву для возможного применения в будущем санкций”,- отметил Ара Казарян.
Тем не менее, эксперт считает, что такие резолюции или заявления имеют важное значение для армянской стороны, поскольку могут вызвать горизонтальный эффект.
“Региональные или международные структуры могут действовать более уверенно, поскольку если Европарламент принимает подобные резолюции, значит он располагает фактологическими обстоятельствами, которые могут послужить источником и для правовых процессов”,- добавил наш собеседник.
Для армянской стороны приоритетным должен быть перенос вопроса в поле правового урегулирования, что на данный момент невыгодно азербайджанской стороне, утверждает адвокат. Причина в том, что своим поведением азербайджанская сторона пытается вступить в переговоры, находясь на более благоприятных для себя позиций. Если стороны вступят в поле правового урегулирования сейчас, то они будут иметь равные права и возможности. Поэтому сохранение напряженности и статус-кво вытекает только из интересов Азербайджана. “Понятно, что демаркационная линия пройдет там, где с момент начала переговоров будут стоять вооруженные силы Азербайджана. Поэтому они хотят до достижения договоренностей по демаркационной линии сохранять некоторые территории под своим контролем с помощью ползучей экспансии”,- отметил Ара Казарян.
Говоря об удерживаемых в Баку армянских военнопленных, он пояснил, что в соответствии с международным гуманитарным правом по завершении войны или вооруженного конфликта все пленные должны немедленно вернуться на родину, однако Азербайджан нарушает это требование.
“Первый такой случай произошел в декабре, когда среди пленных были лица, не являющиеся военнослужащими. Потом Азербайджан начал развивать миф о том, что остальные лица – не военнопленные, а военные преступники. Азербайджан не обнародовал какие-либо факты, а СМИ публикуют весьма скудные данные, причем обобщенные”,- подчеркнул Ара Казарян, добавив, что тем самым Азербайджан создает сфабрикованные зеркальные дела. Удерживаемым в Баку армянским пленным предъявляются обвинения в преступлениях, установленных внутригосударственным уголовным кодексом, которые могут содержать обычный состав преступления. Однако в некоторых случаях предъявляются обвинения в преступлениях, якобы совершенных во время первой Арцахской войны. Недавно стало известно, что судебные процессы именно по такому обвинению Баку инициировал в отношении находящихся в плену Людвига Мкртчяна и Алеши Хосровяна.
По словам Ара Казаряна, Европейский суд по правам человека пришел к окончательному мнению, что в Азербайджане дискриминация и ненависть носят системный характер. Это подтверждается тем, что сегодня Евросуд принимает в производство такие дела о расизме, которые раньше не стал бы принимать. “ЕСПЧ уже принимает наши аргументы относительно расизма, которые являются бесспорными даже при наличии скудных доказательств”,- отметил адвокат.
Азербайджан обычно не опубличивает судебные заседания по таким делам. Даже во время судебного процесса по делу Карена Казаряна стало известно лишь об одном судебном заседании, да и то из 1,5-минутного видеоролика. В связи с этим Казарян отметил, что доказательства, по всей видимости, получают незаконным путем, в результате применения пыток. Но если человек находится в условиях полного отсутствия связи с внешним миром или в условиях несвободы, то вся полученная от него информация должна быть поставлена под сомнение, поскольку велика вероятность, что она была получена под давлением.
На вопрос, правильно ли было со стороны правительства представлять межгосударственную жалобу в ЕСПЧ, адвокат сказал, что этот шаг, который ранее никогда не предпринимался, дал реальный результат и обеспечил скоординированность и целостность спора. Государство в определенной степени взяло на себя бремя доказательств.