Վարչապետին քննադատած դպրոցի տնօրենին կանչել էին Արարատի մարզպետարան. մարզպետը չի հերքում, որ գրաքննությամբ են զբաղվում
Ապրիլին ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանից հետո Արարատի մարզի Զորակ գյուղի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Տիգրան Բաբախանյանը «Ֆեյսբուք» սոցցանցի իր էջում քննադատական գրառում էր արել գործող իշխանության եւ վարչապետի հասցեին: Հաջորդ օրը դպրոց հասնելուց հետո մարզպետարանից զանգ էր ստացել՝ շտապ կանչել էին մարզպետարան: Դպրոցից դուրս գալուց գործընկերներին կատակով ասել էր, թե գնում է դիմում գրելու: «Մարզպետարանում ասեցին՝ ինչի՞ համար ես գրել, ի՞նչ ես արել: Ասացի՝ լավ, ի՞նչ է ձեր ուզածը, ի՞նչ է դրված սեղանին: Ասեցին՝ կա՛մ դիմում ես գրում, կա՛մ վաղը մտնում են դպրոց ստուգումների»,- պատմում է Տիգրան Բաբախանյանը:
Նա ընտրել է ազատման դիմում գրելու տարբերակը՝ ասելով, թե թույլ չի տա դպրոց մտնել ստուգումների: Ասում է՝ քանի որ արդեն տրամադրված էին իր հանդեպ, ապա ցանկացած տնօրենի պարագայում ստուգումներ անելիս ինչ-որ թերություններ հնարավոր է գտնել: Այդ դեպքում ինքը, իհարկե, կարող էր կայացված ակտը վիճարկել դատարանում, սակայն դա երկար ժամանակ պահանջող գործընթաց էր լինելու: Բաբախանյանը նշում է, որ իրեն միջնորդավորված են ասել աշխատանքից դուրս գալու մասին՝ մարզպետարանի գլխավոր քարտուղար Արթուր Մկրտչյանի անունից: Ավելացնում է, որ անձամբ չի հանդիպել մարզպետի, փոխմարզպետի կամ գլխավոր քարտուղարի հետ, չնայած մի քանի անգամ դիմել է մարզպետի հետ հանդիպման համար: «Թույլ չտվեցին, որ հանդիպեմ: Ուղղակի ուզում եմ նայել նրա աչքերի մեջ եւ հարցնել՝ ինչի՞ եք ինձ ազատում աշխատանքից, ի՞նչ եք ուզում, որ ես չանեմ՝ չմտահոգվե՞մ իմ պետության համար, իմ կարծի՞քը չունենամ»,- նկատում է «Հետքի» զրուցակիցը:
Տիգրան Բաբախանյանը 20 տարի աշխատում է կրթության ոլորտում: Կենսաբանության ուսուցիչ է: 1999-2001 թթ. աշխատել է Հադրութի շրջանի Ուխտաձոր գյուղում, ապա Արարատի մարզի Այնթապ գյուղում, վերջին 10 տարիներին Զորակի դպրոցի տնօրենն էր: Այս ապրիլին՝ գրառումից եւ մարզպետարան կանչվելուց օրեր անց, տնօրենի պաշտոնից ազատման դիմում է գրել՝ մնալով որպես կենսաբանության ուսուցիչ:
Նկատում է, որ այդ քննադատական գրառումն առաջինը չէր, եւ երկրի անվտանգության մասին իր մտահոգությունները ժամանակ առ ժամանակ բարձրաձայնել է, բայց միայն ապրիլին արված գրառումից հետո են կանչել: «Հստակ գիտեմ, որ էդ գրառումը քսերոքսով մարզպետարանում է: Իբր թե կրթության հարցերով զբաղվող մեկը կա, որին դեմքով չեմ տեսել, բայց գիտեմ, որ ինքն ուղղակի նստած տնօրենների սոցցանցի էջերին է հետեւում: Ինձ նույնիսկ ասել էին, որ քո հարցը քննարկվել է ՔՊ-ի երեւանյան գրասենյակում, որ ես պիտի դուրս գամ»,- նշում է նախկին տնօրենը:
Տիգրան Բաբախանյանն ասում է, թե հիմա էլ ցանկանում են մանկավարժությունից զրկել իրեն: «Տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարին ստիպում են, որ ինձ աշխատանքից հանի: Նա էլ ասում է՝ ի՞նչ հիմքով: Հարցնում են՝ դասի գալի՞ս է, ասում է՝ հա, գալիս է, դասերը պարապում, գնում»,- ասում է կենսաբանության ուսուցիչը՝ ավելացնելով, որ եթե աշխատանքից ազատեն, ապա դատարանով կվերականգնի իր իրավունքները:
«Ինձ չեն կարող մանկավարժությունից հանել, ուղղակի չեն կարող։ Կարող են կյանքս խլել, գործ հարուցել եւ այլն, բայց մանկավարժությունից զրկել չեն կարող»,- նշում է մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ տնօրենի պաշտոնից հրաժարվելուց հետո հազիվ էր զսպել աշակերտներին, ծնողներին, ուսուցիչներին, որ ճանապարհը չփակեն: Իսկ երբ մարզպետարանի աշխատակիցը գնացել էր դպրոց՝ փաստաթղթերի հանձնում-ընդունում անելու, ըստ Բաբախանյանի, աշակերտները բակում չէին թողել, որ հեռանա՝ իրենց դժգոհությունը հայտնելով: Ուսուցիչներից եւ ծնողներից նաեւ մարզպետարան էին դիմել՝ ասելով, թե գործադուլ, դասադուլ կանեն, թող վերանայեն իրենց դիրքորոշումը:
Տիգրան Բաբախանյանի խոսքով՝ դպրոցը կրթության համար է, եւ ինքն արմատապես դեմ է դասադուլներին ու գործադուլներին: Ասում է, թե նույնիսկ 2018 թ. «հեղափոխության» օրերին, երբ հանրապետության շատ դպրոցներ դասադուլ էին անում՝ ճանապարհներ փակելով, իր դպրոցը կանոնավոր դասեր է արել:
«Մեր էլիտան այսօր մեր ուսուցիչներն են, դասախոսական կազմը, կրթության ոլորտի ներկայացուցիչները, որոնց հետեւից երեխաներ են գալիս: Եվ հայրենասիրությունը քարոզ անելով չէ: Երեխան պետք է տեսնի՝ մենք ինչ ենք անում: Ուսուցիչների լռելը, անտարբեր մնալը նույնն է, ինչ թուրքն անում է՝ քայլելով մտնելով մեր սահման»,- ասում է Տիգրան Բաբախանյանը:
Նշում է, որ վերջերս իր վաղեմի գործընկերներից մեկի հետ զրույցում, ով Կապանի դպրոցներից մեկի տնօրենն է, վերջինս ասել էր, թե տեղյակ են իր հետ կատարվածից, բայց վախենում են խոսել: Ըստ Տ. Բաբախանյանի՝ Արարատի մարզում, բացի իրենից, եւս երկու տնօրեն աշխատանքից ազատման դիմում է գրել:
Արարատի մարզպետ Ռազմիկ Թեւոնյանին գրավոր հարցեր էինք ուղարկել։ Հետաքրքրվել էինք, թե վերջին 2 ամսում մարզում քանի տնօրեն է ազատվել աշխատանքից եւ ինչ հիմնավորմամբ: Մարզպետը նշել է երկու հոգու մասին՝ Տ. Բաբախանյանի, ով ազատվել է սեփական դիմումի համաձայն, եւ Բաղրամյա գյուղի դպրոցի տնօրեն Ռուզաննա Թադեւոսյանի, որի վերաբերյալ մարզպետ Թեւոնյանն առնվազն տարօրինակ հիմնավորում է մեջբերել. «Նրա նկատմամբ վստահությունը կորցնելու հիմքով»: Թե մարզպետ Ռազմիկ Թեւոնյանը օրենսդրության եւ օրինականության տեսանկյունից ինչպես է ընկալում դպրոցի տնօրենին «վստահություն կորցնելու» հիմքով պաշտոնից ազատելը, դժվար է ասել:
Մեր հարցին, թե մարզպետարանն ինչու է զբաղվում դպրոցների տնօրենների սոցցանցային գրառումների գրաքննությամբ, Թեւոնյանը չի պատասխանել, ավելի ճիշտ կլինի ասել՝ չի հերքել: Այսինքն՝ Արարատի մարզպետարանը տնօրեններին գրաքննում է, բայց թե ինչ իրավունքով, Ռազմիկ Թեւոնյանը չի ասում. ենթադրում ենք՝ չի կարող ասել, որովհետեւ նման իրավունք ՀՀ օրենսդրությամբ ո՛չ նա, ո՛չ որեւէ այլ ոք չունի:
Հարցին էլ, թե արդյոք մարզպետարանը տեղյակ է, որ ճնշումներ են գործադրվում Զորակի դպրոցի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարի վրա՝ ստիպելով աշխատանքից ազատել կենսաբանության ուսուցիչ Տիգրան Բաբախանյանին, մարզպետ Թեւոնյանը տվել է խուսափողական պատասխան, թե իբր Տիգրան Բաբախանյանին աշխատանքից ազատելու հարցը գտնվում է տնօրենի պաշտոնակատարի իրավասության շրջանակներում։

Покритиковавшего премьер-министра директора школы вызвали в областную администрацию. Губернатор Арарата не отрицает использование цензуры
После состоявшегося в апреле правительственного часа в Национальном Собрании директор средней школы села Зорак Араратской области Тигран Бабаханян покритиковал на своей фейсбуковской странице действующую власть и премьер-министра. На следующий день его срочно вызвали в администрацию области. Выходя из школы, директор пошутил: иду писать заявление об увольнении. “В администрации меня спросили, почему я высказал критику, а потом заявили: или ты пишешь заявление об уходе, или завтра в школе начинаются проверки”,- рассказал Hetq.am Т. Бабаханян.
Он выбрал первый вариант – увольнение, отметив, что не допустит проведение в школе проверок. По словам бывшего директора, поскольку областная администрация была настроена против него, то в ходе проверок могли быть выявлены какие-либо недостатки. В этом случае он мог бы обжаловать акт в суде, но это потребовало бы много времени. По словам Бабаханяна, уволиться из школы ему порекомендовали опосредованно, от имени главного секретаря областной администрации Артура Мкртчяна. С губернатором директор так и не смог встретиться. “Мне не разрешили с ним встретиться. Я просто хочу посмотреть ему в глаза и спросить: за что вы меня увольняете? Вы не хотите, чтобы я не беспокоился за свое государство, не имел собственного мнения?” – отметил собеседник Hetq.am.
Тигран Бабаханян работает в сфере образования 20 лет. Он учитель биологии. В 1999-2001 гг. работал в селе Ухтадзор Гадрутского района Арцаха, затем в селе Айнтап Араратской области, а последние десять лет был директором школы в Зораке. В апреле этого года, спустя несколько дней после вызова в администрацию области, Бабаханян написал заявление об уходе с поста директора школы, продолжив работать только учителем биологии.
Обеспокоенность по поводу безопасности страны наш собеседник выражал и раньше, однако в администрацию области его вызвали после написанной им критики в адрес властей страны. “Есть человек, который якобы занимается вопросами образования. Я его в лицо не знаю, но мне известно, что он следит за записями директоров школ в соцсетях. Мне даже сказали, что мой вопрос обсуждался в ереванском офисе “Гражданского договора” (партия власти. – Ред.) и было решено, что я должен уйти”,- рассказал Тигран Бабаханян.
А сейчас, по словам нашего собеседника, его хотят лишить права преподавать. “Временного исполняющего обязанности директора школы заставляют уволить меня. Он спросил, на каком основании. “У него поинтересовались, хожу ли я на работу. “Ходит,- ответил врио директора. – Проводит уроки и идет домой”,- рассказал Тигран Бабаханян, добавив, что если его снимут с работы, он восстановит свои права через суд.
“Меня не могут лишить возможности преподавать. У меня могут отнять жизнь, возбудить против меня уголовное дело и так далее, но лишить меня преподавательской работы не могут”,- сказал наш собеседник, добавив, что после ухода с поста директора ему с трудом удалось убедить учеников школы, родителей, учителей не блокировать дорогу. Когда же сотрудник областной администрации пришел в школу, чтобы присутствовать при приеме-сдаче документов, ученики, собравшись во дворе школы, не разрешили ему уйти, чтобы выразить свое возмущение и недовольство”.
Учителя и родители даже обратились в областную администрацию, пригрозив бойкотом занятий и забастовкой, а также потребовали от местных властей пересмотреть свою позицию.
По словам Т.Бабаханяна, школа предназначена для получения образования. “Наша сегодняшняя элита – это наши учителя, преподаватели, представители сферы образования, которые ведут за собой детей И патриотизм воспитывается не с помощью пропаганды. Дети должны видеть, какие шаги мы предпринимаем. Молчание и равнодушие учителей равносильно действиям азербайджанцев, которые пешком пересекли нашу границу”,- сказал Тигран Бабаханян.
Недавно коллега Бабаханяна, директор одной из капанских школ сказал ему, что они знают, что с ним произошло, но они боятся выступать в его защиту. По словам бывшего директора, в Араратской области, кроме него, заявления об увольнении написали директора еще двух школ.
Мы направил губернатору Араратской области Размику Тевоняну письменный запрос, в котором интересовались тем, сколько директоров были уволены за последние два месяца и на каком основании. Губернатор сообщил о двух уволенных – Т.Бабаханяне, который ушел по собственному заявлению, и директоре школы села Баграмян Рузанне Тадевосян, относительно которой губернатор привел странное обоснование – “утрата доверия”. Трудно сказать, как с точки зрения закона губернатор объясняет увольнение директора школы на основании “утраты доверия”.
На наш вопрос, почему администрация области занимается цензурой записей директоров школ в соцсетях, Тевонян не ответил, точнее, не стал отрицать этот факт. Из этого следует, что областная администрация Арарата подвергает цензуре записи директоров, но при этом Тевонян не говорит, по какому праву. Мы полагаем, что он не может сказать, так как такое право не прописано ни в одном законе РА.
На вопрос, знают ли в администрции Арарата, что на врио директора зоракской школы оказывается давление с тем, чтобы заставить его уволить учителя биологии Тиграна Бабаханяна, губернатор дал уклончивый ответ, заявив, что вопрос увольнения Т.Бабаханяна находится в компетенции врио директора.