Է. Մարուքյան. «Թող սանկցիաներ կիրառեն Ալիևի ընտանիքի բիզնեսների նկատմամբ․ 10 րոպե անց գերիներին ազատ կարձակեն»
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն այն կարծիքին է, որ միջազգային հանրությունը չի կիրառում իր լծակները Ադրբեջանի նկատմամբ` պարտադրելով վերջինիս ազատ արձակել գերիներին: Ըստ նրա` միայն դատապարտող հայտարարություններ են հնչում, սակայն ոչ գործուն քայլեր, ինչպես օրինակ` պատժամիջոցների կիրառում: Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մարուքյանը:
«Ուր է միջագային ճնշում, միայն հայտարարություններ ենք տեսնում։ Թող սանկցիաներ կիրառեն Ալիևի ընտանիքի բիզնեսների նկատմամբ: Սանկցիաներ կիրառելուց տասը րոպե անց գերիներին ազատ կարձակեն»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով վարչապետի պաշտոնակատարի առաջարկին՝ ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկրներին` դիտորդներ տեղակայել ՀՀ սահմանի այն հատվածում, որտեղ տեղակայվել են ադրբեջանական զորամիավորումները, Մարուքյանն ասաց.
«Մինչ օրս չունենք որևէ երկրի պատրաստակամություն առ այն, որ պատրաստ են դիտորդներ բերել: Իրատեսական կհամարեի, որ գոնե ԵԱՀԿ Միսմկի խմբի երկրներից մեկն ասեր` պատրաստ ենք դիտորդներ տեղակայել, սակայն այս պահին չկա նման հայտարարություն»:
Ինչ վերաբերում է արդեն նախկին նախարար Արա Այվազյանի հրաժարականին ու հրաժարականի պատճառներին, Մարուքյանն ընդգծեց` զարմացած է, քանի որ անվտանգության խորհրդի դռնփակ նիստում ԱԺ երկու ընդդիմադիր խմբակցություններից ներկա են եղել, և նախարարը կարող էր հենց այնտեղ էլ զգուշացնել հակապետական ծրագրերի մասին:
«Ինչ հանձնարարություն տալիս էր վարչապետի պաշտոնակատարը, ինքը գլխով էր անում, ասում` ճիշտ այդպես: Եթե անվտանգության խորհրդի նիստում չի ասում իր ասելիքը, էլ ուրիշ ինչ ֆորմատով պետք է ասի»,- եզրափակեց ԼՀԿ ղեկավարը:

Э.Марукян: “Пусть введут санкции против бизнесов семьи Алиева, и через десять минут пленных освободят”
Лидер парламентской фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян считает, что международная общественность не использует свои рычаги в отношении Азербайджана, чтобы заставить его освободить пленных. Звучат только осуждающие заявления, а действенные шаги, в частности введение санкций, не предпринимаются, сказал лидер “ПА” на встрече с журналистами в Национальном Собрании.
“Где международное давление? Мы слышим только заявления. Пусть введут санкции против бизнесов семьи Алиева, и через десять минут пленных освободят”,- заявил Эдмон Марукян.
Касаясь предложения исполняющего обязанности премьер-министра странам-членам Минской группы ОБСЕ разместить наблюдателей на том участке границы РА, где сейчас находятся азербайджанские вооруженные формирования, Марукян отметил: “Мы пока не слышим о готовности какой-либо страны разместить там наблюдателей. Было бы реально, если б хотя бы одна из стран Минской группы ОБСЕ выразила такую готовность, но на данный момент подобное заявление не поступало”.
Касаясь отставки уже бывшего министра иностранных дел Ара Айвазяна, Эдмон Марукян сказал, что удивлен этим решением, поскольку об антигосударственных программах министр мог предупредить на заседании Совета безопасности, в котором участвовали обе оппозиционные фракции НС.
“Какое бы поручение ни давал и.о.премьера, он кивал головой, мол, так точно. Если он не высказал свою позицию на заседании Совбеза, то в каком еще формате должен был высказать?”- отметил в заключение лидер “Просвещенной Армении”.