Իմքայլական Հայկ Սարգսյանը խլել է լրագրողի հեռախոսը ու ջնջել հարցազրույցի տեսագրությունը
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը հերթական անգամ հայտնվել է միջադեպի առանցքում. նա բռնի կերպով խլել է «Հրապարակ» օրաթերթի լրագրող Անուշ Դաշտենցի աշխատանքային գործիքը` հեռախոսը և վերադարձրել միայն ժամեր անց:
Դաշտենցը հունիսի 3-ի երեկոյան՝ տուն գնալիս, նկատել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության «Կազիրյոկի» մոտ տեղակայված նախընտրական շտաբի տարածքը մարդաշատ է, այնտեղ է նաև պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը:
Վերջինս մոտեցել է, ներկայացել, որ լրագրող է և հարց ուղղել խաղաղապահ զորքերի հրամանատար Ռուստամ Մուրադովի ռուսաստանյան բանակցություններից: Հարցը լսելուն պես Սարգսյանը վրդովվել է, բռնի կերպով խլել լրագրողի հեռախոսը ու փորձել ջնջել տեսագրությունը, սակայն չկարողանալով ապակոդավորել այն՝ նստել է իր ավտոմեքենան և հեռացել: Երբ Անուշ Դաշտենցն ասել է, որ ոստիկանություն կդիմի, շտաբի մոտ հավաքված անձինք ասել են` բայց ո՞վ է ինչ տեսել որ: Վազել է ավտոմեքենայի հետևից, պահանջել հեռախոսը, սակայն Սարգսյանն ասել է՝ մինչև չսովորես քեզ նորմալ լրագրողի պես պահել, չեմ տալու, ասում է մեր զրուցակիցը` հավելելով, որ երկրորդ անգամ է առնչվում Սարգսյանի հետ, խորհրդարանական աշխատանքը չի լուսաբանում, այսինքն՝ պատգամավորը չէր ճանաչել իրեն:
Լրագրողը, սակայն, վստահ է, որ այդ տարածքում կան տեսախցիկներ, ուստի պահանջելու է միջադեպի տեսագրությունը: Միջադեպից հետո Դաշտենցը զանգահարել է ՔՊ-ի համամասնական ցուցակում ընդգրկված պատգամավորի թեկնածուներից մեկին` խնդրելով միջնորդել հեռախոսը վերցնելու համար, վերջինս իր օգնականի միջոցով փոխանցել է հեռախոսը: Հեռախոսը վերադարձվել է ապակոդավորված և հարցազրույցի տեսագրությունը ջնջված: Ոստիկանությունից այսօր զանգահարել են լրագրողին և հրավիրել բաժին: Վաղը վերջինս հաղորդում կներկայացնի ոստիկանությունում` պահանջելով առգրավել այդ տարածքի տեսախցիկների տեսագրությունը, որտեղ, նրա համոզմամբ, միջադեպը ֆիքսված կլինի: Ոստիկանությունից մեզ հայտնեցին, որ լրագրողի կողմից հաղորդում ներկայացնելուց հետո ընթացքի մասին կտեղեկացնեն:
Պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում վստահեցրեց, որ իրականում միջադեպն այլ կերպ է եղել: Երեկոյան ոչ աշխատանքային ժամի Երևանի կենտրոնում շրջել է ընկերների հետ ու նկատել, որ իրեն նկարահանում են:
«Մոտենում է ինձ, նկարելով ու պտտվելով՝ նկարում ինձ ու ընկերներիս, որը ոչ ինձ, ոչ շրջապատիս հաճելի չէր: Ես ասում եմ` խնդրում եմ ինձ մի նկարեք, ես աշխատանքի տեղում չեմ, իրավունք ունեմ շրջել քաղաքում, ու որևէ մեկը չի կարող ազատությունս սահմանափակել: Ես, բացի պատգամավոր լինելուց, առաջին հերթին քաղաքացի եմ, բայց նա շարունակում է նկարել»,- ասաց օրենսդիրը` հավելելով, որ վերցրել է հեռախոսը, ջնջել տեսագրությունը և գործընկերներից մեկի միջոցով հեռախոսը փոխանցել: Թե ինչ իրավունքով է պատգամավորը լրագրողի մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտել և ջնջել տեսագրությունը և արդյոք գիտի, որ դա քրեորեն պատժելի արարք է, Սարգսյանը որևէ հարցի չպատասխանեց ու շտապեց իր աշխատասենյակ:
Հիշեցնենք, որ Քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի համաձայն` լրագրողի մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելը պաշտոնատար անձի կողմից քրեորեն հետապնդելի արարք է:
Դեռևս տարեսկզբին Հայկ Սարգսյանի և Yerevan.today-ի լրագրող Սյուզի Բադոյանի միջև միջադեպ էր տեղի ունեցել, երբ պատգամավորը հրել էր լրագրողին: Այս դեպքից հետո ԱԺ աշխատակազմը լրագրողի հավատարմագրումը հաջորդ նստաշրջանին չէր հաստատել, ինչը խմբագրությունը կապում էր այդ միջադեպի հետ, սակայն հավատարմագրումը դատական կարգով հաստատվեց:

Депутат фракции “Мой шаг” Айк Саргсян отнял у журналиста мобильный телефон и удалил видеозапись интервью
Депутат властной фракции “Мой шаг” Национального Собрания Айк Саргсян в очередной раз раз оказался в центре скандала. Он насильно отнял у журналиста газеты “Грапарак” Ануш Даштенц ее рабочий инструмент – мобильный телефон, который вернул через несколько часов.
Вечером 3 июня журналистка, направляясь домой, заметила, что в предвыборном штабе партии “Гражданский договор”, расположенном недалеко от кафе “Козырек”, многолюдно, а среди собравшихся находится депутат парламента Айк Саргсян.
Ануш подошла к нему, представилась и задала вопрос о переговорах, которые ведет командующий российскими миротворческими войсками Рустам Мурадов.
Выслушав вопрос, Саргсян сперва возмутился, а потом насильно отнял у журналистки мобильный и попытался удалить видеозапись, но, не сумев разблокировать телефон, сел в автомобиль и уехал.
Когда Ануш Даштенц сказала, что обратится в полицию, находившиеся у штаба люди заявили: а мы ничего не видели. Журналистка бросилась за машиной депутата, но тот заявил: пока не научишься вести себя как нормальный журналист, телефон не верну. По словам нашей коллеги, она общалась с депутатом второй раз, работу парламента не освещает, то есть Айк Саргсян с ней не знаком.
Однако Ануш уверена, что на территории, где произошел инцидент, есть видеокамеры, поэтому она собирается потребовать изъятия видеозаписей.
После произошедшего Даштенц позвонила одному из кандидатов в депутаты из предвыборного списка партии “Гражданский договор” и попросила посодействовать в возвращении мобильного. Тот вернул телефон через своего помощника. Но оказалось, что мобильный был разблокирован, а запись интервью удалена.
Сегодня журналистке позвонили из полиции и пригласили в отделение. Завтра Ануш Даштенц представит сообщение и потребует изъятия записей с камер видеонаблюдения, установленных на территории предвыборного штаба.
На встрече с журналистами в Национальном Собрании депутат Айк Саргсян заверил, что инцидент происходил иначе. Вечером в нерабочее время он гулял с друзьями в центре Еревана и заметил, что его снимают на телефон.
“Подходит ко мне с включенной видеокамерой и, крутясь вокруг нас, снимает меня и моих друзей, что было неприятно и мне, и моему окружению. Я попросил не снимать, сказал, что не нахожусь на рабочем месте, что я имею право гулять в городе, и никто не может ограничивать мою свободу. Я не только депутат, но в первую очередь я гражданин, но она продолжала снимать”,- сказал А.Саргсян, добавив, что отнял телефон, удалил видеозапись и вернул его через одного из своих коллег. На вопросы о том, по какому праву депутат препятствовал профессиональной деятельности журналиста и удалил видеозапись и знает ли он, что это уголовно наказуемое деяние, Саргсян не ответил и поспешил в свой рабочий кабинет.
Напомним, что по ст.164 УК РА препятствование должностным лицом профессиональной деятельности журналиста является уголовно наказуемым деянием.
Еще в начале года произошел инцидент между Айком Саргсяном и журналистом Yerevan.today Сюзи Бадоян, во время которого депутат толкнул журналистку. После этого случая администрация Национального Собрания не утвердила аккредитацию Бадоян на следующую сессию, что редакция связала с произошедшим инцидентом. Тем не менее, аккредитация была утверждена в судебном порядке.