Թեժ բանավեճ խորհրդարանում՝ իշխանության ու ընդդիմության միջեւ. թեման Ռոբերտ Քոչարյանն էր
Խորհրդարանի նիստն ինչպես առավոտյան, այնպես էլ կեսօրին շարունակվեց բանավեճով: Առավոտյան «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Վահագն Ալեքսանյանը, դիմելով նախկին գործընկերոջը՝ այժմ «Հայաստան» դաշինքի ցուցակի պատգամավորի թեկնածու Աննա Գրիգորյանին, խորհուրդ տվեց դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանին գնալ թերապևտի մոտ` վախը չափելու և նախընտրական բանավեճի մասնակցելու համար, որի առաջարկն արել էր վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Վահագն Ալեքսանյանի ելույթի ժամանակ, չնայած Աննա Գրիգորյանը դահլիճում էր և կարող էր վարման կարգով արձագանքել, քանի որ իր անունը հնչել էր, սակայն ելույթով հանդես եկավ մի քանի ժամ անց:
«Այսօր իշխանական պատգամավոներից մեկը, ում լայն հանրությունը ճանաչում է բացառապես այն պատճառով, որ գործընկերներին ուսապարկ էր անվանել, մոտենում է ամբիոնին ու ասում, որ չի վախենում Ռոբերտ Քոչարյանից։ Դրան ի պատասխան՝ հնչում են ծափահարություններ չվախենալու կապակացությամբ: Շատ լավ է, շնորհավորում եմ»,-ասաց Գրիգորյանը:
Պատգամավորը հարց հնչեցրեց, թե ուր էին պատերազմի ժամանակ քաղաքական մեծամասնությա պատգամավորները, նոյեմբերի 9-ից հետո ո՞ր բունկերում էին: Վերջինս հայտարարեց` Ռոբերտ Քոչարյանը չի պատրաստվում հեռուստաբանավեճի մասնակցել` ասելով, թե նա չի կարող բանավիճել մի իշխանության հետ, ում կառավարման օրոք հանձնվել է Արցախի 75%-ը, ում կառավարման հետևանքով հինգ հազար զոհ, տասը հազարից ավելի վիրավորներ ունենք, և մի իշխանության, որը թաքցնում է, թե քանի գերի, զոհ ու անհետ կորած ունենք:
Աննա Գրիգորյանի ելույթից հետո խոսեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արփինե Դավոյանը։ Նրա խոսքով՝ Աննա Գրիգորյանը հաստատեց, որ դաշինքի առաջնորդը չի պատրաստվում մանսակցել որևէ բանավեճի: Ըստ Դավոյանի` պատգամավորի նշած պատճառաբանությունները որևէ արժանահավատություն չունեն:
«Որովհետև, երբ ձեր դաշինքի առաջնորդը երկրի ղեկավարն էր, այս դահլիճում տեղի է ունեցել ոճրագործություն, ու նա ասում էր, որ դա ուչաստկովիի գործ է: Ու դուք դեռ երես ունեք խոսել Արցախը հանձնելու, դավաճանանության մասին: «Իմ քայլից» որևէ մեկը չի վախենում, ով վախեցել է, իր տեղը գտել է, և դա այնքան էլ մեծ կորուստ չէր մեզ համար»,-ասաց Դավոյանը:
Արտահերթ ելույթով հանդես եկավ ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը` ասելով, որ նիստերի դահլիճում այդքան երկար վախի թեման քննարկվում է այն պատճառով, քանի որ ընդիմադիր թեկնածուներից մեկն ասոցացվում է մահվան հետ:
«Որովհետև Հոկտեմբերի 27 է եղել, երբ ինքը եղել է երկրի անվանգության երաշխավորը, ու հլը պատմության ընթացում կպարզենք՝ արդյոք անվտանգության երաշխավոր չլինելն իր միա՞կ մասնակցությունն է եղել այդ ամենում, թե ոչ, որովհետև իր պաշտոնավարման տարիներին եղել է Մարտի 1, Երևանի փողոցներում գնդակահարվել է 10 մարդ, մարդու գլուխը զուգարանում էնքան են խփել լվացարանին, որ մահացել է, դրա համար է ասոցացվում մահվան հետ: Մարդիկ վախեցել են իր պաշտոնավարման օրոք, ու մեծամասնությունն էստեղ նստած է»,-ասաց Ալեն Սիմոնյանը:
Սիմոնյանը խորհուրդ տվեց Ռոբերտ Քոչարյանին մրցակցել Սերժ Սարգսյանի հետ, ապա անդրադարձավ Քոչարյանի այն դիտարկմանը, թե «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը կադրեր չունի: Սիմոնյանը հիշեցրեց, որ Աննա Գրիգորյանը իրենց կադրն է, ապա ընդգծեց` նույնիսկ անհաջող կադրը: Ըստ Սիմոնյանի կանխատեսումների` «Հայաստան» դաշինքը երկար կյանք ունենալ չի կարող:
«Ամսի 21-ին լույսը բացվելու է, ու էդ փուչիկից ոչ մի բան չի մնալու… Եկեք բանավեճի ու պատասխանեք` ո՞վ է դուրս թողել Արցախը բանակցային պրոցեսից: Ինչքան էլ փիարշիկների վարձեք ու մարդասպանության, արյան հետ ասոցացվող մարդու մաքրամաքուր կերպար ներկայացնեք: Նա փորձելու է 10-հոգանոց ֆրակցիա ձևավորել, որ հետագա դատավարությունների ժամանակ այս ամենը ներկայացնի որպես քաղաքական հետադնում։ Ձեր զրուցակիցը Սերժ Սարգսյանն է»,-եզրափակեց նա:
Քաղաքական մեծամասնության մեկ այլ պատգամավոր` Արուսյակ Ջուլհակյանն էլ ընդգծեց` որոշ շրջանակներ հիշել են ժողովրդի գոյության մասին, հիշել են, որ ՀՀ-ն ունի ժողովուրդ, և որ ինքնիշխանության ողնաշարը Հայաստանի ժողովուրդն է:
«Ժողովրդի ցասումից են խոսում այս մարդիկ, հիշել են ժողովրդին այն բանից հետո, երբ ժողովուրդը 2018-ին ցույց տվեց իրենց իրական տեղը, իսկ մինչ այդ ունեցել ենք կեղծված ընտրություններ, ունեցել ենք 2003 թվական, 2004-ի ջարդեր, այդ ժամանակ ժողովրդին չէին հիշում: Մենք ունեցել ենք ունեզրկված քաղաքացիներ, կենտրոն, որտեղից մեկ օրում դուրս են շպրտվել ՀՀ քաղաքացիները սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող տներից, մեկ օրում դարձել են անօթևան»,-ասաց պատգամավորը:
Զուլհակյանն անդրադարձավ Ռոբերտ Քոչարյանի այն պնդումներին, թե իր կառավարման տարիներին տնտեսական աննախադեպ բարձր աճ է գրանցվել` ընդգծելով, որ այդ «աճը» այժմ պատճառ է դառնում, որ ունեզրկված քաղաքացիներին ՄԻԵԴ-ում հաղթած գործերով հարկատուների հաշվին փոխհատուցումներ տրվեն:
Վահագն Ալեքսանյանն էլ արձագանքեց Աննա Գրիգորյանի այն հարցին, թե ուր էին իրենք նոյեմբերի 9-ից հետո:
«Տիկին Գրիգորյանը լավ կանի ասի` արդյոք ամուսնու եղբայրը, որը մեկն էր կառավարություն գրոհողներից, ասի` ինքն է՞լ է, արդյոք, Մարտիրոս Սարյանի նկար գողացողներից մեկը, ծախեցի՞ն այն, թե ոչ»:
Ալեքսանյանի ներկայացմամբ` Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչն ԱԺ դահլիճում քմծիծաղով ասում է` Քոչարյանից չեք վախենում:
«Էս դահլիճի պատերը դեռ ներծծված են Հոկտեմբերի 27-ի արյամբ, որը տեղի է ունեցել իր նախագահության օրոք, իսկ Հոկտեմբերի 27-ը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ անվտանգության խորհրդի նիստում Կարեն Դեմիրճյանն ու Վազգեն Սարգսյանը դեմ են քվեարկել Մեղրին հանձնելու Քոչարյանի առաջարկին»,-ասաց նա:
Այս անգամ էլ Ալեքսանյանը խորհուրդ տվեց «Հայր մերը» սովորեցնել Ռոբերտ Քոչարյանին, որպեսզի նա աղոթի ու մասնակցի հեռուստաբանավեճի:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, լսելով երկու կողմերի կշտամբանքները, եկավ այն եզրակացության, որ երկուսի իշխանության գալն էլ կործանարար է լինելու: Նա անգամ առաջարկեց ՔՊ-ին ինքնաբացարկի դիմում ներկայացնել` վկայակոչելով Քոչարյանի այն խոսքերը, որ այս իշխանությունն իր ոչ մի խոստում չի իրականացրել, այդ թվում` իրեն դատապարտելու: Մարուքյանն ասաց` զարմանքով լսում էր իշխանության ներկայացուցչի այն խոսքերը, որ Քոչարյանը խորհրդարանում ներկայացուցիչ ունի, ապա հիշեց, որ վերջինիս խորհրդարան է բերել ՔՊ-ն:
Մարուքյանը հիշեցրեց` մինչ նախկին ու ներկա իշխանությունները միմյանց հետ պատերազմում են, թշնամին հաստատվում է մեր սահմաններում, եւ կոչ արեց քաղաքացիներին մերժել թե' նախկին, թե' գործող իշխանություններին` պնդելով, թե իրենք այլընտրանք են:

В парламенте развернулись ожесточенные дебаты вокруг личности Роберта Кочаряна
Сегодняшнее заседание парламента началось и продолжилось дебатами. Утром член властной фракции “Мой шаг” Ваагн Алексанян, обратившись к своей бывшей коллеге по фракции, ныне кандидату в депутаты от блока “Айастан” Анне Григорян, посоветовал лидеру блока, второму президенту Армении Роберту Кочаряну обратиться к врачу для преодоления страха и участия в предвыборных теледебатах, предложенных врио премьер-министра Николом Пашиняном.
Во время выступления Алексаняна Анна Григорян отсутствовала из зала, поэтому выступила спустя несколько часов.
“Сегодня один из властных депутатов, которого общественность знает только потому, что он назвал своих коллег “рюкзаками”, заявил с трибуны, что не боится Роберта Кочаряна”,- сказала А.Григорян. Затем она поинтересовалась, где были во время войны властные депутаты, в каких бункерах скрывались после 9 ноября. А в заключение депутат заявила, что Р.Кочарян не собирается участвовать в теледебатах, поскольку не может дебатировать с властью, в период правления которой были сданы 75% Арцаха, погибли пять тысяч и были ранены десять тысяч человек, которая скрывает число пленных, жертв и без вести пропавших.
После Анны Григорян выступила депутат фракции “Мой шаг” Арпине Давоян. По ее словам, Григорян подтвердила, что лидер их блока не собирается участвовать в каких-либо дебатах, а приведенные ею причины не внушают доверия.
“Когда лидер вашего блока был руководителем страны, в этом зале произошло преступление, о котором он сказал, что его может раскрыть даже участковый. И вам еще хватает наглости говорить о сдаче Арцаха и предательстве?”- добавила А.Давоян
Выступивший во внеочередном порядке вице-спикер парламента Ален Симонян отметил, что причина столь длительного обсуждения темы страха обусловлена тем, что один из кандидатов оппозиции ассоциируется со смертью.
“Когда произошел теракт 27 октября, он был гарантом безопасности страны. В период его правления произошли события 1 марта, когда на улицах Еревана расстреляли десять манифестантов, когда человека так долго били головой об умывальник, что он умер. Вот почему он ассоциируется со смертью. В период его пребывания у власти люди испытывали страх”,- заявил Ален Симонян. Он также отметил, что блок “Айастан” не сможет долго существовать.
“Утром 21 июня мы узнаем, что этот пузырь лопнул… Приходите на дебаты и ответьте на вопрос: кто вывел Арцаха из переговорного процесса? Сколько бы пиарщиков вы ни нанимали, вам не удастся выдать ассоциирующегося с убийствами и кровью человека за кристально чистую личность. Он попытается сформировать фракцию из 10 депутатов, чтобы во время дальнейших судебных процессов представить все это как политическое преследование”,- заявил в заключение А,Симонян.
Другой депутат от политического большинства, Арусяк Джулакян, подчеркнула, что определенные круги вдруг вспомнили о существовании народа. “Они вспомнили о народе после того, как в 2018 году народ показал им их истинное место. А до этого мы видели сфальсифицированные выборы, погромы 2003-го и 2004-го годов. Тогда они о народе не вспоминали. Тогда были лишенные имущества граждане, которых за один день вышвырнули из собственных домов в центре города. И они за один день стали бездомными, заявила епутат.
Касаясь утверждений Роберта Кочаряна о том, что в годы его правления был зарегистрирован беспрецедентный экономический рост, Арусяк Джулакян отметила, что из-за этого “роста” сегодня лишившиеся имущества граждане выигрывают иски в Европейском суде по правам человека, а компенсация им выплачивается за счет налогоплательщиков.
Ваагн Алексанян в ответ на вопрос Анны Григорян, где они были после 9 ноября, сказал: “Г-же Григорян следует рассказать, не брат ли ее мужа, который был в числе тех, кто штурмовал здание правительства, украл картину Мартироса Сарьяна? Он ее продал или нет?”
Депутат также заявил: “Стены этого зала еще пропитаны кровью жертв теракта 27 октября, который был совершен в период его правления. Этот теракт произошел после того, как на заседании Совета безопасности Карен Демирчян и Вазген Саргсян проголосовали против предложения Кочаряна сдать Мегри”.
Алексанян также посоветовал научить Роберта Кочаряна молитве “Отче наш”, чтобы тот помолился и принял участие в теледебатах.
Затем к трибуне подошел лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян. Он заявил, что приход к власти обеих сил будет катастрофичным для страны. Сославшись на слова Кочаряна о том, что эта власть не выполнила ни одно из своих обещаний, в том числе осудить его, Марукян предложил партии “Гражданский договор” объявить самоотвод.
По словам депутата, в то время как бывшие и нынешние власти воюют друг с другом, враг утверждается на наших границах. Эдмон Марукян призвал граждан отвергнуть и бывших, и нынешних правителей, заявив, что альтернативой является их партия “Просвещенная Армения”.