Փաշինյանը պնդում է` Քոչարյանը ոչնչացրել է առաջին պատերազմի քաղաքական ու դիվանագիտական հաղթանակը
Հիմա մեր պատասխանատվությունն ավելին է, քան 2018-ին: Այն ժամանակ ամբողջ Հայաստանն էր մեր դիրքորոշումը պաշտպանում, իսկ այսօր մեր կողքին կանգնած ամեն մարդու դիրքորոշում տասնապատիկ ավելի մեծ պատասխանատվություն է:
Նման միտք հայտնեց Աբովյանում բնակիչների հետ հանդիպմանը վարչապետի պաշտոնակատար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը: Ըստ Փաշինյանի` այժմ իր թիմի պարտավորությունը շատ ավելին է, քանի որ իրավունք չունեն որևէ հարցում ընդհանրապես սխալվելու, այլապես չեն կարող մարդկանց աչքերի մեջ նայել:
«Մեր յուրաքանչյուր նահատակի առաջ նույնպիսի պարտավորություն ունեմ, ինչպես իմ որդու առաջ, Հանրապետության բոլոր երեխաների առաջ նույնպիսի պարտավորություն ունեմ, ինչպես իմ Արփիի առաջ, բայց հասկանում եմ, որ էդ պարտավորությունները կատարել հեշտ չէ, միայն սիրո ու ցանկության շրջանակում չէ, գերմարդկային ջանքեր ու ընդունակություն է մեզնից պահանջվում: Եկել ենք ասելու, որ էդ ջանքերը գործադրելու ենք, դուք մեզ տալու եք ուժ, էս հանդիպումները ավելի շատ մեզ են պետք, քան` ձեզ, որ ձեզնից ստանանք էդ մանդատը, ուժը էներգիան, թավշյա մանդատը պողպատյա մանդատով փոխարինելու լիազորությունը»,-ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով` արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո երկրում ֆունդամենտալ հարցն այն է, թե ինչ ճակատագիր ունեցավ Ղարաբաղի հարցը: Նա հիշեցրեց արցախյան առաջին պատերազմի ավարտից հետո 1994 թվականին կնքված զինադադարի պայմանագիրը, Փաշինյանն այն կարևոր քաղաքական ու դիվանագիտական արդյունք որակեց` ընդգծելով, որ պայմանագրի կողմերն էին Հայաստանը, Արցախն ու Ադրբեջանը, և սրանով ԼՂ-ն դառնում է միջազգային իրավունքի սուբյեկտ: Սակայն 1996 թվականի վերջին Լիսաբոնի գագաթաժողովում նախագիծ է դրվել շրջանառության, ըստ որի՝ ԼՂ հարցը պետք է լուծվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում:
Ըստ Փաշինյանի` միջազգային հանրության՝ կոնֆլիկտի լուծման դիրքորոշումը հենց դա է եղել։ Փաստաթուղթը չի ընդունվել, սակայն հետագայում դարձել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախագահի հայտարարությունը: Մինչ 1997 թվականի ապրիլ եռակողմ` Հայաստան-Արցախ-Ադրբեջան ձևաչափով է բանակցությունները շարունակվել, ու Արցախը շարունակել է կողմ մնալ: 1997-ին Լևոն Տեր-Պետրոսյանը վարչապետ է նշանակել Ռոբերտ Քոչարյանին, մեկ տարի անց նա դարձել է նախագահ:
«Եւ առաջին բանը, որ տեղի է ունենում այն է, որ ԼՂ-ն դուրս է թողնվում բանակցություններից: Սա պետք է արժանանա ճշգրիտ գնահատականի, սա նշանակում է, որ հաղթանակի ամբողջ քաղաքական արդյունքը ոչնչանում է: 1998-ի մամուլը եթե բացեք, այդ թվում նաև իմ ղեկավարած «Հայկական ժամանակը», կտեսեք, որ դա որակվում է որպես մեծագույն ական բանակցային գործընթացի տակ»,-ասաց նա:
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ վերջին եռակողմ հանդիպումը եղել է 1997-ի ապրիլին` Մոսկվայում, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանի ընտրվելուց հետո ոչ մի նման հանդիպում չի եղել: Անդրադառնալով երկրորդ նախագահի կողմնակիցների այն պնդումներին, թե Քոչարյանը չէ բանակցություններից դուրս թողել Ղարաբաղը, ընթերցեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի նախկին համանախագահ Բեռնար Ֆասիեի 2009 թվականի հայտարարությունը, ըստ որի՝ Ղարաբաղի ներկայացուցիչների մասնակցությունը ժամանակին դադարեցվել է հայկական կողմի որոշմամբ:
«Կայացվել է որոշում, որով պատերազմի արդյունքները ոչնչացվել են»,-պնդեց Փաշինյանը: Վարչապետի պաշտոնակատարը ընթերցեց նաև 2004-ին արված հրապարակումներից հատված, որտեղ Քոչարյանն ասել է, որ տպավորություն էր ստեղծվել, թե Հայաստանը պատրաստ է կարգավորման ցանկացած ձևի, բայց խնդիրը Ղարաբաղի ղեկավարությունն է:
«Հարց էր առաջանում՝ միթե Հայաստանն ի վիճակի չէ իրենից Ղարաբաղի ակնհայտ կախվածության պայմաններում ճնշում գործադրել ու ստիպել համաձայնել այս կամ դիրքորոշման հետ: Ես առաջարկել եմ փոխել այդ տեսակետը և փորձել Հայաստանի ռեսուրսն օգտագործել խնդրի կարգավորման վերաբերյալ սեփական դիրքորորշումն ու մոտեցումները մշակելու համար»,-ընթեցրեց Քոչարյանի խոսքերը Փաշինյանը:
Ըստ նրա` 1999-ին ի հայտ է եկել Մեղրիի տարբերակը, ըստ որի՝ Հայաստանը Մեղրին տալիս է Ադրբեջանին, փոխարենը` ստանում ամբողջ Ղարաբաղը: Բանակցային սեղանին հայտնվում է փաստաթուղթ, որից Փաշինյանը մեջբերումներ արեց.
«Համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո ԼՂԻՄ նախկին տարածքը, Շուշի շրջանն ու Լաչինի շրջանը (1988-ի սահմաններով), փոխանցվում են ՀՀ-ին, համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո Մեղրիի շրջանը 1988-ի սահմաններով, փոխանցվում է Ադրբեջանին: Համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելուց անմիջապես հետո Հայաստանը սկսում է իրականացնել իր զինված ուժերի դուրսբերումը ադրբեջանական գրավյալ բոլոր տարածքներից, ներառյալ` Աղդամի, Ֆիզուլիի, Զեբրայիլի, Կուբաթլուի, Շահումյանի, Քելբաջարի, Զանգելանի և Ղազախի շրջաններից»,-ընթեցրեց նա:
Փաշինյանն անդրադարձավ նաև բանակում բարձրաստիճան պաշտոնյաների իր նշանակումներին՝ ասելով, որ չէր կարող արտերկրից գեներալ հրավիրել, ստիպված էր եղած զինվորականների շրջանում ընտրություն կատարել: Ըստ նրա` մինչ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետին նշանակելը, բարձրաստիճան զինվորականների հետ խորհրդակցել է, և բոլորն են պնդել են, որ երկու մարդ կա, որոնք պատրաստ են լինել զինված ուժերի գլխավոր շտաբ:
Փաշինյանը, խոսելով ԶՈՒ նախկին շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանի մասին` պնդեց, որ վերջինս դեռ պետք է պատասխան տա Շուշիի օպերացիայի համար:
«Դատարանում պետք է բացատրի, թե Շուշի օգնության հասնող խումբը ինչի է երկու օր ուշացումով տեղ հասել»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 20-ին սպասվում են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, առաջադրվել է 22 կուսակցություն, 4 դաշինք: Ընտրություններին մասնակցում են Հայաստանի բոլոր նախկին ու ներկա ղեկավարները` առաջին, երկրորդ ու երրորդ նախագահները և վարչապետի պաշտոնակատարը: Քարոզարշավը պաշտոնապես մեկնարկելու է հունիսի 7-ին:

Н.Пашинян утверждает, что Кочарян уничтожил политическую и дипломатическую победу в первой войне
Сейчас мы испытываем большую ответственность, нежели в 2018 году. Тогда нашу позицию поддерживала вся Армения, а сегодня позиция каждого стоящего рядом с нами человека накладывает на нас во много раз большую ответственность, заявил на встрече с жителями города Абовян исполняющий обязанности премьер-министра, кандидат в премьеры от партии “Гражданский договор” Никол Пашинян.
По его словам, после второй Арцахской войны перед страной встал фундаментальный вопрос: что стало с проблемой Карабаха? Врио премьера напомнил о заключенном в 1994 году договоре о прекращении огня, назвав его важным политическим и дипломатическим результатом. Сторонами этого договора были Армения, Арцах и Азербайджан, благодаря чему НК становился субъектом международного права. Однако на саммите в Лиссабоне в конце 1996 г. в обращение был введен проект, согласно которому проблема Нагорного Карабаха должна была решаться в рамках территориальной целостности Азербайджана. Документ не был принят, однако в дальнейшем он послужил основанием для заявления председателя Минской группы ОБСЕ. До апреля 1997 г. переговоры продолжались в трехстороннем формате – Армения-Арцах-Азербайджан, то есть Арцах продолжал оставаться стороной переговоров. В 1997 г. Левон Тер-Петросян назначил премьер-министром Роберта Кочаряна, который через год стал президентом страны.
“И первое, что произошло тогда, был вывод Нагорного Карабаха из переговорного процесса. Это решение должно удостоиться объективной оценки. Оно означает уничтожение всего политического результата победы. В 1998 году пресса, в том числе и возглавляемая мной газета “Айкакан жаманак”, расценила этот шаг как заложенную под переговорным процессом мину”,- продолжил Пашинян.
Он напомнил о том, что последняя трехсторонняя встреча состоялась в апреле 1997 г. в Москве. После избрания Кочаряна такие встречи уже не проходили. Касаясь утверждений сторонников второго президента о том, что из формата переговоров Карабах вывел не Кочарян, Н.Пашинян зачитал сделанное в 2009 году заявление бывшего французского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Бернара Фасье о том, что участие представителей Карабаха в свое время было прекращено по решению армянской стороны.
“Принятое решение уничтожило результаты войны”,- подчеркнул Пашинян. Врио премьера также зачитал отрывок из публикации 2004 года, в котором говорилось, что Кочарян заявил, будто у него сложилось впечатление, что Армения готова к любой форме урегулирования, однако проблема состоит в руководстве Карабаха.
“Возникает вопрос: неужели Армения в условиях явной зависимости от нее Карабаха была не в состоянии оказать давление и заставить карабахскую сторону согласиться с той или иной позицией? Я предложил изменить этот подход и использовать ресурс Армении для разработки собственной позиции и собственных подходов к урегулированию проблемы”,- зачитал Пашинян слова Роберта Кочаряна.
По словам врио главы правительства, в 1999 г. появился вариант Мегри, по которому Армения отдавала Азербайджану Мегри, получая взамен Карабах. На столе переговоров появился документ, из которого Пашинян привел следующую выдержку:
“После того, как соглашение вступит в силу, бывшая территория НКАО, Шушинский и Лачинский районы (в пределах границ 1988 г.) передаются Республике Армения. После того, как соглашение вступит в силу, Мегринский район в пределах границ 1988 года передается Азербайджану. Сразу после вступления в силу соглашения Армения приступает к выводу своих вооруженных сил со всех захваченных территорий, включая Агдамский, Физулинский, Джебраильский, Кубатлинский, Шаумянский, Кельбаджарский, Зангеланский и Казахский районы”.
Пашинян коснулся также своих назначений на высокие должности в армии, отметив, что не мог пригласить генералов из-за границы, поэтому вынужден был выбирать из тех, которые были. До назначения начальника Генштаба Вооруженных сил Н.Пашинян проконсультировался с высокопоставленными военными, и все они заявили, что есть два человека, которые готовы возглавить Генштаб ВС.
Говоря о бывшем начальнике ГШ Онике Гаспаряне, врио премьера подчеркнул, что тот еще должен ответить за Шушинскую операцию.
“Он должен объяснить в суде, почему спешившая на помощь в Шуши группа прибыла на место с двухдневным опозданием”,- сказал Пашинян.
Напомним, что 20 июня в Армении должны состояться внеочередные парламентские выборы, в которых примут участие 22 партии и 4 блока. В выборах участвуют первый, второй и третий президенты страны, а также исполняющий обязанности премьер-министра. Предвыборная кампания официально стартует 7 мая.