Ի՞նչ է հայտարարագրել «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող «Հայաստան» դաշինքի ցուցակի առաջին համարը Հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն է: Նա Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով է ներկայացրել գույքի ու եկամուտների հայտարարագիր:
Ըստ հայտարարագրի՝ Ռոբերտ Քոչարյանը հաշվետու ժամանակահատվածում (2020-2021թ. մայիսի 1) ունեցել է երկու անշարժ գույք. մոտ 196 քմ մակերեսով բնակարան Ստեփանակերտ քաղաքում և 1716 քմ մակերեսով բնակելի տուն Երևան քաղաքի Իսկավովի պողոտայի հարևանությամբ:
Թեկնածուն ավտոմեքենա չունի: Չի հայտարարագրել նաև 8 մլն դրամը կամ դրան համարժեք արտարժույթը գերազանցող որևէ գույք:
Ռոբերտ Քոչարյանը հաշվետու ժամանակահատվածում երեք աղբյուրից է եկամուտ ստացել՝ 28 մլն 915 հազար դրամ՝ արժեկտրոնից (չի նշել վճարողի տվյալները), 78 հազ. 155 ԱՄՆ դոլարի եկամուտ ստացել է ներդրած ավանդից, իսկ 199 հազ. 300 ԱՄՆ դոլար էլ՝ «Սիստեմա» ԲՖԿ-ից:
Նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը նշված ժամանակահատվածում հանդիսացել է «Սիստեմա» ԲՖԿ-ի անկախ տնօրեն: Այդ ընկերությունում ունի 0,0306% բաժնետոմս:

Что задекларировал лидер блока “Айастан” Роберт Кочарян
Второй президент РА Роберт Кочарян занимает первое место в пропорциональном списке участвующего в предстоящих 20 июня 2021 г. внеочередных парламентских выборах блока “Айастан”.
Кочарян представил в Центральную избирательную комиссию декларацию об имуществе и доходах, согласно которой в отчетный период (1 мая 2020 г. по 1 мая 2021 г.) у него имелись две единицы недвижимости: квартира площадью 196 кв.м в Степанакерте и жилой дом площадью 1716 кв.м рядом с проспектом Исакова в Ереване.
У кандидата в депутаты нет автомобиля. Он также не задекларировал имущество, стоимость которого превышает 8 млн драмов или эквивалент этой суммы в валюте.
В отчетный период Р.Кочарян получал доход из трех источников: 28 млн 915 тыс.драмов – от ценные бумаги (данные плательщика не указаны), 78 тыс.155 долларов США – от вложенного вклада, 199 тыс.300 долларов США – от АФК “Система”.
Отметим, что в указанный период Роберт Кочарян являлся независимым директором АФК “Система”. Ему принадлежат 0,0306% акций данной компании.
Кандидат в депутаты задекларировал также денежные средства: 980 млн драмов и 1 млн 927 тыс. долларов США.