Յ․ Խաչատուրով․ «Արցախի Պաշտպանության բանակը լիակատար մարտական պատրաստության չէր բերվել»
Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակը 2020թ․ պատերազմի ընթացքում լիակատար մարտական պատրաստության չի բերվել։ Գորիսում «Հայաստան» դաշինքի հանրահավաքի ժամանակ այսպիսի հայտարարություն արեց զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը՝ արձագանքելով այն պնդումներին, թե 44-օրյա պատերազմում ի սկզբանե հնարավոր չէր հաղթել։
«Կոպիտ սխալներն են հանգեցրել պարտության։ Գլխավոր սխալը՝ Պաշտպանության բանակը չէր բերվել մարտական պատրաստության լիակատար աստիճանի։ Եթե այդպես լիներ, եթե զորքերը զբաղեցնեին իրենց բնագծերը, զորանոցներում զորքեր չմնային, ավտոպարկերում զինտեխնիկա չմնար, ապա պատերազմի սկիզբը լրիվ այլ կլիներ։ Եվ այդ հակահարվածը Լելե-Թեփեի ուղղությամբ։ Դա ոչ մեկին պետք չէր, դա անպատրաստ հակահարված էր։ Առաջին կորպուսը միանգամից մարտի նետեցին, չնայած որ պետք է պահեին թիկունքում»,- նշեց Յուրի Խաչատուրովը։
Գեներալ-գնդապետի խոսքով՝ երեք տարվա ընթացքում նույնիսկ թուլացած բանակը կարող էր պատերազում հաղթել կամ գոնե վատագույն դեպքում կարող էր Ադրբեջանի զինված ուժերին կանգնեցնել հայկական սահմաններից շատ ավելի հեռու, ոչ թե Սյունիքի մարզի մոտ։ Խաչատուրովի կարծիքով՝ այն մարդիկ որոնք պետք է գան իշխանության (նկատի ունի «Հայաստան» դաշինքը, խմբ․), բոլորից շատ պատերազմ չեն ուզում, քանի որ նրանք գիտեն, թե ինչ է պատերազմը, քանի որ նրանք կորցրել են իրենց ընկերներին պատերազմի ընթացքում։
Իր ելույթի վերջում Յուրի Խաչատուրովը վստահություն հայտնեց, որ «Հայաստան» դաշինքը կհաղթի ընտրություններում և իշխանությունը կփոխվի։
«Հայաստանն ապագա ունի։ Սակայն իշխանափոխությունից հետո պետք չէ շատ շտապել, պետք չէ բարձր բղավել։ Պետք է զինվել համբերությամբ և ջանասիրաբար աշխատել ու աստիճանաբար դուրս գալ այս ծանր իրավիճակից»,- եզրափակեց Յուրի Խաչատուրովը։

Ю.Хачатуров: “Армия обороны Арцаха не была приведена в полную боевую готовность”
Во время войны 2020 года Армия обороны Республики Арцах не была приведена в полную боевую готовность. Об этом заявил на митинге предвыборного блока “Айастан” в Горисе бывший начальник Генштаба Вооруженных сил РА, генерал-полковник Юрий Хачатуров в ответ на утверждения о том, что в 44-дневной войне изначально невозможно было победить.
“К поражению привели грубые ошибки. Главная ошибка состояла в том, что Армия обороны не была приведена в полную боевую готовность. Если б это было сделано, если б войска заняли свои рубежи, если б в казармах не осталось войск, а в автопарках – военной техники, то начало войны было бы совсем другим. И этот контрудар в направлении Леле-Тепе. Это никому не было нужно, это был не подготовленный контрудар. Первый корпус сразу бросили в бой, хотя должны были держать в тылу”,- отметил Хачатуров.
По его словам, за три года даже ослабевшая армия могла победить в войне, в худшем случае остановить вооруженные силы Азербайджана далеко от армянских границ, а не рядом с Сюнкской областью.
Юрий Хачатуров считает, что люди, которые должны придти к власти (имеет в виду блок “Айастан”. – Ред.), больше всех не хотят войны, так как знают, что такой война, так как они потеряли на войне своих друзей.
В конце своего выступления Хачатуров выразил уверенность, что блок “Айастан” победит на выборах и власть сменится.