Ռոբերտ Քոչարյան․ «Մենք ուզու՞մ ենք ունենալ անվտանգ երկիր, թե՞ ուզում ենք շարունակել ծնկաչոք ապրել»
«Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանի կարծիքով՝ գալիք ընտրությունները անձերի մեջ չեն լինելու, և իրենք չեն ցանկանում իշխանության գալ, միայն գործող իշխանություններին հեռացնելու նպատակով։ Երկրորդ նախագահն ասում է, որ այս ընտրություններն ունեն մի շարք առանձնահատկություններ, որոնցով այն տարբերվում է նախորդ ընտրություններից։ Գորիսում տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ Ռոբերտ Քոչարյանը նշեց այդ առանձնահատկությունները։
«Մենք ուզու՞մ ենք ունենալ անվտանգ երկիր, թե՞ ուզում ենք շարունակել ծնկաչոք ապրել։ Մենք ուզու՞մ ենք ունենալ թռիչքաձև տնտեսություն, թե՞ ուզում ենք, որ շարունակի աճել գործազրկությունը, աղքատությունը, արտագաղթը։ Մենք ուզու՞մ ենք ներքին համերաշխություն, կայունություն, թե՞ ուզում ենք շարունակել ատելության մթնոլորտը ներսում։ Այս երկընտրանքի առջև է կանգնած երկիրը, և ընտրությունը հենց դրա մասին է, ոչ թե անձերի ու քաղաքական միավորների»,- նշեց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Քոչարյանն առաջարկեց քաղաքացիներին վերցնել թուղթ ու գրիչ և գրել Հայաստանի երեք գլխավոր խնդիրները։ Երկրորդ նախագահը համոզված է, որ քաղաքացիները հենց իր նշած կետերը կգրեն։ Քոչարյանն ասում է՝ թող քաղաքացիներն իրենք իրենց հարց տան՝ գործող իշխանությունները կարո՞ղ են լուծում տալ այդ հարցերին։ Քոչարյանը համոզված է, որ ոչ, քանի որ, նրա կարծիքով, հենց գործող իշխանություններն են այդ խնդիրներն առաջացրել երկրում։
«Իրենք են պատասխանատու հազարավոր զոհերի համար, կորցրած տարածքների համար և իրենք են պատասխանատու բանակի այսօրվա վիճակի համար։ Իրենք են պատասխանատու գործազրկության և ահռելի թվերի հասած արտագաղթի համար և ներդրումները զրոյի հասցնելու համար»,- ասաց «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդը։
Ռոբերտ Քոչարյանն ասում է, որ հենց իրենց դաշինքն է այն քաղաքական ուժը, որն ունի բավարար գիտելիքներ, փորձ, կամային հատկանիշներ և վճռականություն երկիրն այս վիճակից հանելու համար, և հենց դրա համար է «Հայաստան» դաշինքը մասնակցում ընտրություններին։

Роберт Кочарян: “Мы хотим иметь безопасную страну или хотим продолжать жить на коленях?”
Лидер блока “Айастан” Роберт Кочарян считает, что предстоящие выборы будут не между личностями. По его словам, их желание прийти к власти не обусловлено только намерением отстранить действующую власть.
По словам второго президента, эти выборы имеют ряд особенностей, которыми они отличаются от предыдущих выборов. Выступая на предвыборном митинге в Горисе, Кочарян заявил: “Мы хотим иметь безопасную страну или хотим продолжать жить на коленях? Мы хотим иметь скачкообразный рост экономики или хотим продолжения роста безработицы, бедности, эмиграции? Мы хотим внутренней консолидации, стабильности или хотим продолжать жить в атмосфере ненависти? Страна стоит перед этой дилеммой, и выборы именно об этом, а не между личностями и политическими единицами”.
Лидер блока предложил гражданам написать на бумаге три основные проблемы Армении, выразив уверенность, что это будут перечисленные им пункты. Экс-президент призвал граждан задаться вопросом, может ли действующая власть решить эти проблемы. Он выразил уверенность, что именно действующая власть и вызвала в стране эти проблемы.
“Они несут ответственность за тысячи погибших, за потерянные территории, за сегодняшнее положение армии. Они ответственны за безработицу и достигающую огромных масштабов эмиграцию, за нулевые инвестиции”,- заявил лидер блока “Айастан”.
По словам Кочаряна, именно их блок является той политической силой, которая обладает достаточными знаниями, опытом, волей и решимостью вывести страну из этого состояния. Поэтому блок “Айастан” и участвует в выборах, сказал в заключение Р.Кочарян.