Սերժ Սարգսյան. «Եթե փաստաթուղթը հայանպաստ լիներ, ապա Փաշինյանն արդեն ստորագրած կլիներ»
«Պատիվ ունեմ» դաշինքն այսօր հանդիպում է ունեցել Սյունիքի բնակիչների հետ, որի ընթացքում ՀՀ երրորդ նախագահին հարց են տվել՝ արդյոք նա տիրապետում է՝ ինչ փաստաթուղթ է պատրաստվում ստորագրել Նիկոլ Փաշինյանը։ Որին ի պատասխան՝ Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է՝ այն հայանպաստ փաստաթուղթ է, բայց չի ստորագրել։ «Բա ինչու՞ չի ստորագրել, բա Ալիևը չէր ստիպել ստորագրել։ Բա Ալիևն ինչի՞ է մտել մեր տարածքներ»,- ասաց Սարգսյանը։
Տեղեկացրեց, որ այսօր եղել է Տեղ գյուղում, որի տարածքներից 350 հա-ն գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
Ըստ Սարգսյանի՝ Ալիևը մտել է այդ տարածքներ, որ ճնշի Փաշինյանին, իսկ վերջինս ստորագրի փաստաթուղթը։ «Ինչ պատահեց, որ Ալիևը համբերում է մինչև ընտրություններն ավարտվի, բա հայանպաստ է, ստորագրեր, բա ինչի՞ արտաքին գործերի նախարարը հրաժարական տվեց իր տեղակալներով հանդերձ, ինչու՞, երբ ունենք հսկայական խնդիրներ նաև միջազգային ասպարեզում և չունենք մեկը, որը կարողանա ներկայացնել ՀՀ ԱԳՆ-ն տարբեր հարթակներում։ Թող ինքն ասի՝ ինչ է խոստացել Ալիևին, որ նա իր կարծիքը փոխել է»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը։
Ըստ Սարգսյանի՝ եթե փաստաթուղթը հայանպաստ լիներ, ապա Փաշինյանն արդեն ստորագրած կլիներ, եթե չի ստորագրել, ուրեմն պետք է սպասել նոր «սյուրպրիզների»։ Հարց հնչեցրեց, եթե փաստաթուղթը հայանպաստ է, ինչու՞ են գաղտնի պահել և խոսել դրա մասին միայն հասարակական ճնշումից հետո։ «Կարող ա ստորագրել է, մենք չգիտենք, էդպես էլ է հնարավոր․ մենք իմացա՞նք, որ ինքը նոյեմբերի 9-ին պիտի կապիտուլյացիա ստորագրի, չիմացանք, ու սա առաջին դեպքը չէ»,- նշեց Սարգսյանը՝ հավելելով, որ 2019-ի ապրիլից հրապարակավ պահանջել են ներկայացնել՝ բանակցային ինչ փաստաթուղթ են տվել, սակայն հրաժարվել են մինչև 2020-ի ապրիլ-մայիս, երբ Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ 1 տարի է՝ փաստաթղթի շուրջ բանակցում են։ «Բա ինչու՞ էին մեզնից թաքուն բանակցում, որովհետև հիմար էին, որովհետև իրենց տվել էին փուլային տարբերակ, և փոխանակ ասեին՝ սա բանակցելու համար հիմք չէ, ասել են՝ կարելի է սրա շրջանակներում ինչ-որ եզրահանգման գալ, այ էդպիսի հիմարություն են անում ու հետո ասում՝ մեզ պարտադրեցին, էս մի պլանն է, էն մի պլանն է։ Ամեն ինչ մեզնից է կախված, թե խնդրին ոնց մոտենանք»,- նշեց Սարգսյանը։

Серж Саргсян: “Если бы документ был проармянским, Пашинян давно бы его подписал”
Блок “Честь имею” провел 10 июня встречу с жителями Сюника. В ходе встречи третьему президенту РА Сержу Саргсяну задали вопрос, знает ли он, какой документ собирается подписать исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян. В ответ Саргсян напомнил слова Пашиняна о том, что это проармянский документ, но он его не подписал. “А почему не подписал? Почему Алиев пришел на нашу территорию?” – спросил Саргсян.
Он сообщил, что сегодня был в селе Тех, где 350 гектаров находятся под контролем Азербайджана.
По словам третьего президента, Алиев пришел на эти земли, чтобы оказать давление на Пашиняна и заставить его подписать документ.
“Если документ проармянский, тогда подпишите его. А почему министр иностранных дел и его заместители подали в отставку? Почему в ситуации, когда у нас огромные проблемы, в том числе на международной арене, нет никого, кто может представлять МИД Армении на различных площадках? Пусть он расскажет, что обещал Алиеву, если тот изменил свое мнение”,- сказал Серж Саргсян.
По его словам, если Пашинян не подписал документ, значит, надо ждать новых “сюрпризов”.
Сержа Саргсяна также спросили: если документ проармянский, почему его держали в секрете и сообщили о нем только под давлением общественности? “Возможно, он его подписал, но мы об этом не знаем. Такое тоже возможно. Разве мы знали о том, что 9 ноября он подпишет документ о капитуляции? И это не первый случай”, – ответил экс-президент. По его словам, с апреля 2019 года они публично требовали сообщить, вокруг какого документа ведутся переговоры, но получали отказ вплоть до апреля-мая 2020 г., когда Сергей Лавров заявил, что уже год ведутся переговоры вокруг документа. “А почему переговоры велись тайно? Потому что глупы, потому что им дали поэтапный вариант. И вместо того, чтобы заявить, что это не основа для переговоров, они сказали: можно в этих рамках придти к каким-то заключениям. Вот какие глупости они совершают, а потом говорят: нас заставили, это такой-то план, это план того-то… Все зависит от нас, от того, как подходить к проблеме”,- заявил С. Саргсян.