Ռոբերտ Քոչարյան․ «Բանակցություններով պետք է փորձենք վերականգնել նախկին ԼՂԻՄ-ի տարածքը»
Գործող իշխանությունների սխալների պատճառով Արցախի հարցը, ըստ էության, ժողովուրդների ինքնորոշման տիրույթից տեղափոխվել է տարածքային ամբողջականության տիրույթ։ Այսպիսի հայտարարություն արեց «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը՝ Չարենցավանում նախընտրական հանդիպման ժամանակ։
Երկրորդ նախագահի կարծիքով՝ այս սխալով Ադրբեջանին լեգիտիմ իրավունք տրվեց հարցը ուժային տարբերակով լուծելու համար, և հենց այդ պատճառով էլ, ըստ Քոչարյանի, ոչ մի երկիր չդատապարտեց պատերազմը սկսած երկրին, ինչը հայկական դիվանագիտության ձախողումն էր։ «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդն ասում է, որ փորձելու են ազգերի ինքնորոշման տիրույթ վերադարձնել Արցախի հարցը։
«Բանակցային գործընթացով նախկին ԼՂԻՄ-ի (Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզ) տարածքը, որը ինքնորոշման տիրույթում է, պետք է փորձենք վերականգնել։ Սա է մեր նպատակը։ Հեշտ չի լինելու, ծանր ճանապարհ է, շատ խորը գիտելիքներ և հմտություն է պահանջելու մեր դիվանագետներից։ Եվ ասեմ, մեր դիվանագետները չեն սխալ, դիվանագիտական անձնակազմը բավական լավն է, նույն մարդիկ են, ուղղակի վերնախավում մեկին նստացրել են, որը մեկ մարդու հրահանգ էր կատարում»,- ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Ծնունդով թալիշեցի (Թալիշ՝ Ադրբեջանի զինուժի կողմից օկուպացված գյուղ Մարտակերտի շրջանում) քաղաքացիներից մեկը հետաքրքրվեց Քոչարյանից, թե իշխանության գալու դեպքում ի՞նչ երաշխիք կա, որ թալիշեցիները կկարողանան վերադառնալ իրենց ծննդավայր, ինչին ի պատասխան՝ երկրորդ նախագահն ասաց, որ հարյուր տոկոսանոց երաշխիք չկա։
«Երբ որ ասում ենք, ԼՂԻՄ-ի տարածքի վերականգնում, այդ տարածքի մեջ է մտնում նաև Թալիշը։ Պետք է ամեն ինչ անենք, որ այդ սահմաններով վերականգնենք ԼՂԻՄ-ի սուվերենությունը»,- նշեց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Հիշեցնենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը վարչատարածքային միավոր էր Ադրբեջանական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության կազմում։ ԼՂԻՄ-ը՝ որպես միավոր գոյություն է ունեցել 1923-1991 թվականներին։ Այն ընդգրկել է Ասկերանի, Հադրութի, Մարտակերտի, Մարտունու և Շուշիի շրջաններն ու քաղաք Ստեփանակերտը։ 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Արցախն իր անկախությունը հռչակեց՝ որպես Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն։

Роберт Кочарян: “Мы должны попытаться переговорным путем восстановить территорию бывшей НКАО”
Из-за ошибок действующей власти вопрос Арцаха переместился из плоскости самоопределения народов в плоскость территориальной целостности, заявил на предвыборной встрече в Чаренцаване кандидат на пост премьер-министра от блока “Айастан”, второй президент Армении Роберт Кочарян.
По его словам, в результате этой ошибки Азербайджану было предоставлено легитимное право решить вопрос силовым путем, и именно поэтому ни одна страна не осудила развязавший войну Азербайджан, что является провалом армянской дипломатии. Кочарян заявил, что они попытаются вернуть вопрос Арцаха в плоскость принципа самоопределения народов.
“Мы должны попытаться переговорным путем восстановить территорию бывшей НКАО (Нагорно-Карабахская автономная область). Это будет нелегкий, тяжелый путь. От наших дипломатов потребуются глубокие знания и профессионализм. Должен сказать, что наши дипломаты не ошибаются, дипломатический корпус довольно хороший, просто посадили наверху человека, который выполняет указания одного лица”,- сказал Р.Кочарян.
Один из участников встречи, уроженец Талыша (Талыш – оккупированное азербайджанскими вооруженными силами село в Мартакертском районе), поинтересовался у Кочаряна, какие гарантии, что в случае прихода к власти он сможет вернуть талышцев на их родину. В ответ второй президент заявил, что стопроцентной гарантии нет.
“Когда мы говорим о восстановлении территории НКАО, то в эту территорию входит и Талыш. Мы должны сделать все, чтобы восстановить суверенитет НКАО в этих границах”,- заявил Р.Кочарян.
Нагорно-Карабахская автономная область была административно-территориальной единицей в составе Азербайджанской Советской Социалистической Республики. НКАО как единица существовала в 1923-1991 гг. и включала в себя Аскеранский, Гадрутский, Мартакертский, Мартунинский, Шушинский районы, а также город Степанакерт. 2 сентября 1991 г. Арцах провозгласил свою независимость как Нагорно-Карабахская Республика.