Ռոբերտ Քոչարյան․ «Ամեն ինչ անելու ենք ատոմակայանի կյանքը երկարացնելու համար»
«Հայաստան» դաշինքը իշխանության գալու դեպքում անելու է ամեն ինչ ատոմակայանի կյանքը երկարացնելու համար։ Այս մասին Մեծամորում նախընտրական հանդիպման ժամանակ հայտարարեց դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը` պատասխանելով քաղաքացիներից մեկի հարցին, որը վերաբերում էր էներգետիկայի ոլորտին։
Խոսելով ատոմակայանի նոր էներգաբկոլի հնարավոր կառուցման մասին՝ Քոչարյանը շեշտեց, որ ոչ մի մասնավոր ներդրող գումար չի ներդնի, եթե պայմանագիր չլինի այն մասին, թե ով է գնելու նոր էներգաբլոկի արտադրած էլեկտրաէներգիան։ Ըստ «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդի՝ նոր էներգաբլոկի կառուցումը կարող է օրակարգ մտնել, եթե հաջողվի արտադրված հոսանքը վաճառել նաև Հայաստանից դուրս։
«Ես գիտեմ, որ 7-8 տարի առաջ փորձել են պարոն Էռնեկյանին (Էդուարդո Էռնեկյան, արգենտինահայ գործարար, խմբ․) ներգրավել նոր բլոկ կառուցելու գործին, բայց ոչ մեկը չէր երաշխավորում, որ այդքան հոսանք կգնվի։ Իսկ սա նշանակում է, որ գործը խոսակցություններից այն կողմ չի գնալու։ Մենք պետք է դառնանք գեներացիայի հարթակ և այդ դեպքում կարող ենք նման պայմանագրեր ունենալ՝ մի մասը ներսից, մի մասը դրսից, և արդեն այդ պայմանագրերի հիման վրա կառուցել բլոկը։ Բլոկ կառուցելը խնդիր չէ և փողը գտնելը խնդիր չէ, եթե դու ունես հոսանքի վաճառքի տեղ»,- ասաց երկրորդ նախագահը։
Ռոբերտ Քոչարյանի կարծիքով՝ հիմա առավել շատ ուշադրություն պետք է դարձնել ատոմակայանի անվտանգ շահագործմանը և հասկանալ, թե քանի տարով է հնարավոր երկարացնել ատոմակայնի կյանքը, և միայն դրանից հետո որոշել՝ արժի՞ նոր էներգաբլոկ կառուցել, թե՞ ոչ։ Եզրափակելով խոսքը՝ Քոչարյանը նշեց․ «Ռուսաստանի, Ռոսատոմի (Ռուսաստանի ատոմային էներգիայի գործակալությունը, խմբ․) հետ պայմանավորվելը ընդհանրապես խնդիր չէ, շատ արագ, ուղղակի պրոբլեմ չի լինելու»։
Նշենք, որ «Հայաստան» դաշինքն այսօր՝ քարոզարշավի 8-րդ օրը, Արմավիրի մարզում է։ Նախքան Մեծամորը՝ դաշինքի ներկայացուցիչները հանրահավաք են անցկացրել Էջմիածնում։ Քաղաքացիների հետ հանդիպումներ են նախատեսված նաև Քարակերտում և մարզկենտրոն Արմավիրում։

Роберт Кочарян: “Сделаем все возможное, чтобы продлить жизнь АЭС”
В случае прихода к власти блока “Айастан” мы сделаем все возможное, чтобы продлить жизнь атомной станции, заявил на встрече с избирателями Мецамора кандидат на пост премьер-министра от блока “Айастан”, второй президент РА Роберт Кочарян, отвечая на вопрос о своем отношении к сфере энергетики.
Касаясь возможного строительства нового энергоблока, Кочарян подчеркнул, что если не будет договора о том, кто должен покупать вырабатываемую новым блоком электроэнергию, ни один частный инвестор не осуществит инвестиции. Строительство нового энергоблока может стать вопросом повестки в том случае, если производимую электроэнергию можно будет продавать за пределами Армении.
“Я знаю, что 7-8 лет назад пытались привлечь господина Эрнекяна (Эдуардо Эрнекян, аргетинский предприниматель армянского происхождения. – Ред.) к строительству нового блока, но никто не гарантировал, что удастся экспортировать столько электроэнергии. А это означало, что дальше разговоров дело не пойдет. Мы должны стать генерирующей площадкой, и в этом случае нам удастся заключить такие договоры, на основе которых можно будет построить блок”,- заявил Р.Кочарян.
По его словам, сейчас основное внимание нужно уделять безопасной эксплуатации АЭС, а также понять, на сколько лет можно продлить жизнь станции. И только после этого можно будет решить, строить новый энергоблок или нет. В заключение Кочарян заявил: “Договориться с Россией, “Росатомом” (Государственная корпорация по атомной энергии. – Ред.) вообще не проблема, это можно сделать очень быстро”.