Ռոբերտ Քոչարյանն առաջարկ կանի Կարեն Կարապետյանին
Իշխանության գալու դեպքում «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը առաջարկ կանի նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանին։ Այս մասին երկրորդ նախագահն ասել է ռուսական РИА Новости պետական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե Կարեն Կարապետյանի վերադարձը հնարավո՞ր է, եթե այո, ապա ի՞նչ կարգավիճակում։
«Մենք նրա հետ պարբերաբար շփվում ենք։ Ցավում եմ, որ նա գնաց։ Ես կարծում եմ, որ այն ինչ կատարվել է, սխալ է եղել։ Համենայնդեպս իմ կողմից առաջարկ կլինի»,- ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Հարցին, թե այսինքն դուք դա քննարկու՞մ ենք, «Հայաստան» դաշինքի ղեկավարը պատասխանել է․ «Եկեք դա թողնենք փակագծերից այն կողմ»։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Կարեն Կարապետյանը հայտարարություն էր տարածել՝ ասելով, թե Հայաստանն այս ճգնաժամային իրավիճակից կարող է դուրս բերել Ռոբերտ Քոչարյանը։ Արդեն այսօր՝ հունիսի 15-ին, «Հայաստան» դաշինքի կենտրոնական շտաբում տեղի է ունեցել Կարեն Կարապետյանի հանդիպումը Ռոբերտ Քոչարյանի, դաշինքի անդամներ Արմեն Գևորգյանի, Վիկտոր Սողոմոնյանի և Ալեքսանդր Խաչատուրյանի հետ։
Կարեն Կարապետյանը վարչապետի պաշտոնը զբաղեցրել է 2016-2018 թվականներին, երբ Հայաստանում իշխանության ղեկին Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունն էր։
Լրացում, 15։00․ Մասիսում նախընտրական հանդիպման ժամանակ Քոչարյանն անդրադարձավ նաև իրեն հաջորդած իշխանության հետ հարաբերություններին՝ շեշտելով, որ կապերը սառեցրել էր իշխանությունների հետ, և մի շարք դժգոհություններ է ունեցել։ Երկրորդ նախագահն ասաց, որ երբ Կարեն Կարապետյանը դարձավ վարչապետ, իր մոտ լավատեսությունն աճեց, որ երկիրը դեպի լավն է գնալու և ամեն ինչ կարող էր այլ կերպ լինել, սակայն հետո ամեն ինչ խառնվեց։

Со стороны Роберта Кочаряна “будет предложение Карену Карапетяну”
Если к власти придет лидер блока “Айастан” Роберт Кочарян, с его стороны будет предложение бывшему премьер-министру Армении Карену Карапетяну. Об этом второй президент РА заявил в интервью РИА Новости, отвечая на вопрос, возможно ли возвращение Карена Карапетяна и если да, в каком статусе.
“Мы с ним общаемся, общаемся на регулярной основе. Я сожалею, что он уехал. Я думаю, то, что произошло тогда, было неправильно. По крайней мере, с моей стороны, предложение будет”,- сказал Кочарян.
На вопрос “то есть вы это обсуждаете?”, лидер блока “Айастан” ответил: “Давайте оставим это за скобками”.
Напомним, что накануне Карен Карапетян выступил с заявлением о том, что Армению из этой кризисной ситуации может вывести Роберт Кочарян. А сегодня, 15 июня, состоялась встреча Карапетяна с Р.Кочаряном и членами блока Арменом Геворкяном, Виктором Согомоняном и Александром Хачатуряном.
Карен Карапетян занимал должность премьер-министра РА в 2016-2018 гг., когда у власти находилась Республиканская партия Армении.
Дополнение, 15։00
На предвыборной встрече в Масисе Кочарян, касаясь отношений с пришедшей ему на смену властью, заявил, заморозил с ней связь, так как имел к ней ряд претензий. По словам второго президента, когда Карен Карапетян стал премьер-министром, у него появился оптимизм в отношении перемен к лучшему, но потом “все смешалось”.