Ռոբերտ Քոչարյան․ «Մանդատը վերցնելու ցանկություն չունեմ»
«Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը պատգամավորական մանդատը վերցնելու ցանկություն չունի, քանի որ իր աշխատանքը օրենսդիր մարմնում չի պատկերացնում։ Այս մասին նա հայտարարեց այսօր կայացած հետընտրական մամուլի ասուլիսին։
Քոչարյանի խոսքով՝ իրենք այս մասին քննարկում են ունեցել դաշինքում, մի մասը նշել է, որ երկրորդ նախագահը պետք է վերցնի մանդատը, իսկ մյուս մասը դեմ է արտահայտվել այդ գաղափարին։ Այնուամենայնիվ, դաշինքի առաջնորդը նշեց, որ դեռևս վերջնական որոշում չունեն։ Միևնույն ժամանակ Քոչարյանը համոզված է, որ իրենք լուրջ մանդատ են ստացել պայքարը շարունակելու համար, և խորհրդարանական պայքարը միայն ուժեղացնելու է իրենց դիրքերը, չնայած որ դրան զուգահեռ չեն բացառում նաև փողոցային պայքարը։
«Հայաստան» դաշինքի համար արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն անսպասելի էին առաջին հերթին այն պատճառով, որ բոլոր հարցումներն այլ պատկեր էին ցույց տալիս։
«Այստեղ պետք է փորձել գտնել բացատրություն։ Ենթադրում եմ, որ եղել են զանգվածային ընտրախախտումներ, մասնավորապես վարչական ռեսուրսի կիրառում, և այդ պատճառով դիմելու ենք Սահմանադրական դատարան։ Հավաքագրվում են խախտումների մասին նյութերը և մի քանի օրվա ընթացքում ավելի լավ կպատկերացնենք, թե ինչ ծավալի խախտումներ են եղել»,- ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա կարծիքով՝ իշխանություների ստացած ձայները նրանց նկատմամբ վստահության մանդատ չեն։ Իր տպավորությամբ՝ քարոզարշավը մեկ-երկու շաբաթ ավելի երկար տևելու պարագայում, կփոխեին գյուղական համայնքներում ՔՊ-ի գրանցած արդյունքները։
Հարցին, թե ինչ պահանջով են դիմելու Սահմանադրական դատարան (ՍԴ), Քոչարյանը նշեց, որ դեռևս ինֆորմացիայի հավաքագրման փուլում են գտնվում և ամենօրյա ռեժիմով են ստանում խախտումների մասին տեղեկությունները։ «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդի կարծիքով՝ ՍԴ-ն գոնե է պետք է արձանագրի, որ ընտրություններն անցել են ընտրախախտումներով։
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյան էլ հավելեց, որ խախտումների մասին ամբողջական տեղեկատվությունը ստանալուց և վերլուծելուց հետո հստակ պահանջը կկազմեն և կդիմեն Սահմանադրական դատարան։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով՝ խորհրդարան է անցել երեք քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» (53,92 %), «Հայաստան» դաշինք (21,04 %) և «Պատիվ ունեմ» դաշինք (5,23 %)։

Роберт Кочарян: “У меня нет желания брать мандат”
Кандидат на пост премьер-министра от блока “Айастан”, второй президент Армении Роберт Кочарян не имеет желания брать депутатский мандат, поскольку не представляет свою работу в законодательном органе. Об этом Кочарян заявил на состоявшейся сегодня пресс-конференции.
По его словам, в блоке состоялось обсуждение, в ходе которого одни утверждали, что второй президент должен взять мандат, другие выступали против этой идеи. Тем не менее, как отметил лидер блока, окончательное решение пока не принято. В то же время Кочарян заявил, что они получили серьезный мандат на продолжение борьбы и что парламентская борьба только усилит их позиции. Вместе с тем он не исключил возможность уличной борьбы.
Для блока “Айастан” результаты выборов оказались неожиданными в первую очередь потому, что все опросы показывали другую картину, заявил второй президент.
“Нужно попытаться найти объяснение. Предполагаю, что были допущены массовые нарушения, в частности использование административного ресурса, поэтому мы обратимся в Конституционный суд. Собираются материалы о нарушениях, и в течение нескольких дней мы лучше представим, о каком объеме нарушений можно говорить”,- сказал Р.Кочарян.
Он считает, что голоса, полученные властью, не являются мандатом доверия. Если бы предвыборная кампания длилась на 2-3 недели дольше, то нам удалось бы изменить результаты голосования, которых добилась партия “Гражданский договор” в сельских общинах, сказал Р.Кочарян.
На вопрос, с каким требованием они собираются обратиться в Конституционный суд, Кочарян ответил, что пока идет сбор информации, и сведения о нарушениях поступают в кажодневном режиме.
Председатель партии “Возрождающаяся Армения” Ваге Акопян добавил, что после получения и анализа всей информации о нарушениях они сформулируют четкое требование и обратятся в Конституционный суд.
Напомним, что по результатам состоявшихя 20 июня внеочередных парламентских выборов в Национальное Собрание прошли три политические силы: партия “Гражданский договор” (53,92%), блок “Айастан” (21,04%) и “Честь имею” (5,23%).