Այս իշխանությունը չի լուծել գերիների վերադարձի ամբողջական հարցը, այլ պահի տակ փորձել է լուծել ռեյտինգի հարցը»․ Ա․ Վանեցյան
Այսօր հրավիրված ասուլիսի ընթացքում «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ղեկավար Արթուր Վանեցյանն այն հարցին՝ արդյոք ընդունում են ընտրությունների արդյունքները, պատասխանեց, որ այս պահին հավաքագրվում են բոլոր ընտրախախտումները, և քննարկվում է այլ ուժերի հետ Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը: ՍԴ-ի որոշումից հետո կհայտարարեն՝ ընդունում են ընտրությունների արդյունքները, թե՞ ոչ։
Գերիների վերադարձի վերաբերյալ նշեց` ինքը հայտարարել է, որ, իշխանության գալով, երկու հարց են առաջնային համարելու՝ անվտանգությունը և գերիների վերադարձը։ Վանեցյանն ասաց, որ բավականին շատ շահարկումներ են եղել իր հայտարարությունից հետո` եթե կարող էր 2-3 օրվա ընթացքում լուծել գերիների վերադարձի հարցը, ինչու՞ չի լուծել։ Իր հայտարարության հիմքում եղել է հետևյալը` եթե ունենան իշխանական լծակներ, հնարավորություն` հանդես գալ պետության կողմից, ճիշտ աշխատելու դեպքում 2-3 օրվա ընթացքում կվերադարձնեն գերիներին։ «Դուք տեսաք, որ նախընտրական քարոզչության վերջին շաբաթվա ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը վերադարձրեց գերիների 15 հոգանոց խումբ մինապատման քարտեզների փոխանակման պայմանով: Հարց է առաջանում` եթե մինապատման քարտեզները կարող էին տալ ադրբեջանցիներին, և ադրբեջանցիները գերիներին վերադարձնեին 6 ամիս առաջ, ինչո՞ւ չեն արել այդ քայլը, ընդ որում` ռուսական կողմից եղավ հայտարարություն մամուլում, երբ Մուրադովը ՀՀ իշխանություններից ուզել է այդ մինապատ քարտեզը, ՀՀ ԶՈւ-ն ասել է, որ նման քարտեզներ բնության մեջ գոյություն չունեն, և Մուրադովն ասել էր, որ այդ քարտեզների վերադարձի պայմանով նա կարող է վերադարձնել Ադրբեջանում գերի գտնվող բոլորին։ Այս իշխանությունն իր քայլով չի լուծել գերիների վերադարձի ամբողջական հարցը, այլ պահի տակ փորձել են լուծել ռեյտինգի հարցը»,- նշեց դաշինքի ղեկավարը։
Արթուր Վանեցյանի խոսքով՝ եթե որոշում կայացնեն գնալ խորհրդարան, օգտագործելու են իրենց լծակները, հնարավորությունները, զբաղվելու են թե՛ գերիներ հարցով, թե՛ ՀՀ անվտանգային համակարգի վերադարձի հարցով։

“Своим шагом эта власть не решила вопрос полного возвращения пленных, а пыталась под влиянием момента решить вопрос рейтинга” – А.Ванецян
На пресс-конференции сегодня, 23 июня, лидер блока “Честь имею” Артур Ванецян, отвечая на вопрос, признают ли они результаты прошедших выборов, ответил, что на данный момент идет сбор данных о всех избирательных нарушениях и обсуждается вопрос обращения в Конституционный суд вместе с другими силами. И только после того, как Конституционный суд примет решение, они сообщат, признают результаты выборов или нет.
Касаясь возвращения пленных, Ванецян отметил, что в случае прихода к власти первоочередными для них будут два вопроса – безопасности и возвращения пленных. По словам бывшего директора Службы нацбезопасности, их заявление дало повод для многочисленных критических высказываний о том, что если они могут за 2-3 дня решить вопрос возвращения пленных, почему не решают. А.Ванецян заявил, что было указано условие – при наличии властных рычагов. “Вы увидели, что за неделю до выборов Пашинян в обмен на карту заминированных территорий вернул 15 пленных. Возникает вопрос: если азербайджанцы могли вернуть пленных в обмен на карты заминированных территорий, почему это не было сделано 6 месяцев назад? Причем с российской стороны прозвучало заявление о том, что Мурадов попросил у властей РА эту карту, а ВС РА сказали, что такой карты в природе не существует. Между тем Мурадов отметил, что в ответ на возвращение этих карт он может вернуть всех находящихся в Азербайджане пленных. Эта власть своим шагом не решила вопрос возвращения всех пленных, просто под действием момента пыталась решить вопрос рейтинга”,- сказал лидер блока “Честь имею”.
По словам Ванецяна, если будет принято решение идти в парлмент, то они используют все свои рычаги и возможности как для решения вопроса пленных, так и для восстановления системы безопасности страны.