Երբ պետության գործը ստանձնում են անհատները
Միքայել Հակոբյանը 29 տարեկան ձեռնարկատեր է, ապրում է Ֆրանսիայում: Արցախյան 2020 թվականի պատերազմի օրերին Հայաստանում ապրող ընկերների հետ փոքրիկ` 4-հոգանոց թիմ են կազմել եւ սեփական միջոցներով, հանգանակություններով հայթայթել այն, ինչի կարիքը եղել է առաջնագծում ու թիկունքում: Ֆրանսիայից սկզբում հիմնականում դեղորայք է առաքել Արցախ: Հետո Կոմանդոսի` Արկադի Տեր-Թադեւոսյանի խնդրանքով, Միքայելն ու ֆրանսահայ Գոռ Հարոյանը Հայաստան են ուղարկել մոտ 18.000 գոյատեւման ծածկոց (couverture de survie), որն անդրադարձիչ թիթեղ է պարունակում եւ պաշտպանում է զինվորին դրոններից: Ասում է` ցավոք, դրանք պատերազմի վերջում հասան եւ չհասցրին մեծ օգուտ տալ:
Պատերազմից մեկ ամիս անց նրանց թիմը կրկին գործի է անցել` այս անգամ հոգալու Հայաստան-Ադրբեջան նոր սահմանը պաշտպանող դիրքապահների կարիքները: Միքայելն ասում է` համացանցում մի վիդեո տեսավ, որտեղ Սյունիքի դիրքերը պահող զինծառայողներն անվադողեր էին վառում տաքանալու համար, մեկ այլ լուսանկարում էլ գիշերում էին ցելոֆանների տակ:
Անմիջապես կապ հաստատեց Հայաստանում Աստղինե Պասոյանի հետ եւ նախաձեռնեցին ռազմական վրաններ ձեռք բերելու ու դրանք Հայաստան հասցնելու գործը` «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում հայտարարած “Tents for the Armenian heroes” արշավի միջոցով: Առաջին խմբաքանակն առաքվեց 2020-ի դեկտեմբերին: Երեւանում Միքայելին օգնում էին ընկերները, 86 կգ կշռող վրանները պահեստավորվում էին «Կոմանդոս» ռազմամարզական ակումբում, ապա պաշտպանության նախարարության թույլտվությամբ տեղաբաշխվում եւ կահավորվում: Քանի որ կարիքը կար, Հայաստանում զուգահեռաբար վրանների արտադրություն են սկսել: Այս ընթացքում Միքայելը Ֆրանսիայից 380 ռազմական վրան է ուղարկել, 100-ն էլ Հայաստանում են կարել:
Նա անհանգիստ է` եթե ձմռանը զինծառայողները մնան քնապարկերի կամ արշավների համար նախատեսված թեթեւ վրանների հույսին, չեն դիմանա, դրանցում վառարան հնարավոր չէ տեղադրել: Իր ուղարկածը 2000 հանգույց խտությամբ մոմլաթե կտորից է կարված, որից դժվար է գտնել Հայաստանում: Ընդհանուր առմամբ, Միքայելն ու «Վրաններ հերոսների համար» նախաձեռնության անդամները հանգանակությունների շնորհիվ 50 մլն դրամի (մոտ 100.000 դոլար) գույք են նվիրել բանակին, որը, նրա խոսքով, ամբողջությամբ փաստաթղթավորված է եւ գրանցված ՊՆ-ի հաշվին, որպեսզի բացառվեն կրկնակի գնումներն ու կոռուպցիոն ռիսկերը:
Երեւանում բնակվող լրագրող Սուրեն Ստեփանյանն էլ ստանձնել է Սյունիքի եւ Գեղարքունիքի` Ադրբեջանի հետ նոր սահմանը պաշտպանող զինծառայողներին գեներատորներ, լապտերներ, ռադիոկապի սարքավորումներ, քնապարկեր հասցնելու գործը: Նա էլ պատերազմի ժամանակ սփյուռքից ուղարկված միջոցներով 120.000 դոլարի տարբեր տեսակի աջակցություն է ցուցաբերել` 4000 քնապարկ, 4000 անձրեւանոց, 500 հատ ռադիոկապի սարք, մեքենաներ: Ասում է` նորից սկսելու պատճառը Վարդենիսում դիրքապահ ընկերներից մեկի խնդրանքն էր` փոքր շարժիչ ուղարկել: «Կանադայից ընկերոջս դիմեցի, մեկ ժամ հետո 1000 դոլար ուղարկեց, 2 դվիժոկ եւ 10 վրան գնեցինք: Հետո հասկացա, որ կարիքը մեծ է, եւ «Ֆեյսբուքում» գրառում արեցի, մոտ 5000 դոլար հավաքվեց,- պատմում է Սուրենը:- Գնացինք Գորիս, բարձիթողի վիճակ էր: Մեր աչքերով տեսանք, որ ցելոֆանի տակ են քնում զինծառայողները: Երբ ասում են` բեսպիլոտնիկ չկա, հասկանում ես, դա սարքելը միլիարդների հարց է, բայց քնապա՞րկ էլ չկա, վրա՞ն էլ չկա: Դվիժոկը 300 դոլար արժի: Նկարեցինք, որ մարդիկ տեսնեն` իրենց զինվորը որտեղ է քնում: Հրապարակեցի»:
Առավոտյան, Սուրենի ասելով, Երեւանից ռազմական ոստիկանության գնդապետներ են իր հրապարակած տեսանյութի հետքերով գնացել Գորիս: Իսկ 10 օր հետո Գորիսի այդ թեւում (նա 7 դիրք է այցելել) ամեն ինչով ապահովել են: «Չէի պատկերացնում, որ մի վիդեոն նման արձագանք կունենա: Դրանից հետո Գլխավոր շտաբը լրագրողների այց է կազմակերպել Սոթքի հանքի միջի դիրք: Ռեպորտաժում հրամանատարներից մեկն ասում է` ամեն ինչ անում ենք, կահավորում ենք, եւ ռազմական փորձագետի անվան տակ հանդես եկողներին (հավանաբար ինձ նկատի ունեն) խնդրում ենք նման հրապարակումներ չանել եւ քաղաքական շահարկումների առիթ չդարձնել, քանի որ դա վնասում է զինվորի անվտանգությունը»,- ասում է Սուրենը:
«Քաղաքական շահարկում» ասելով՝ ՊՆ ներկայացուցիչները, ըստ մեր զրուցակիցների, նկատի ունեն ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որը նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ, ցուցադրելով Սուրենի եւ Միքայելի հրապարակած լուսանկարները դիրքերից, հարցրել էր` սա՞ է ձեր պահած զինվորը:
Դրանից հետո քաղաքացիական անձանց մուտքը դիրքեր արգելվել է: Միքայել Հակոբյանն ասում է, որ ինքը ճիշտ է համարում նման արգելքը, թշնամին էլ է տեսնում դա, սակայն այդ պարագայում պետությունն ինքը պիտի աճապարեր օր առաջ պատվիրել դիրքերի համար անհրաժեշտ պարագաները: Պատերազմից 6 ամիս անց Հայաստանի անվտանգության քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի պատճառաբանությունը (Առաջին ալիքին տված հարցազրույցում-հեղ.), թե ձմռան պատճառով չեն հասցրել ինժեներական աշխատանքներ կատարել, ամբողջ սահմանը կահավորել, նրան հիմնավոր չի թվում: Միքայելը պատրաստվում է առաջիկայում վերջին խմբաքանակն ուղարկել` ընդհանուր առմամբ մատակարարելով 420 ռազմական վրան ու առժամանակ դադարեցնել իրենց գործունեությունը, քանի որ դա պետության գործառույթն է: «Մենք հավերժ չենք կարող անել այս գործը: Եթե մեր սահմանը երկարել է 400 կմ-ով, ապա մենք, կարելի է ասել, ապահովել ենք անհրաժեշտ ռազմական վրանների 90% պահանջարկը` ամեն մեկ կիլոմետրի վրա մեկ վրան հաշվարկով: Մնացածը` ՊՆ խղճի վրա»,- ասում է Միքայելը:
Գորիսյան դիրքերի մասին գրառումներից հետո Սուրեն Ստեփանյանը նույնպես չի կարողանում դիրքեր հասնել: «Դրանից հետո Վարդենիսի` Շորժայի դիրքերի համար 4 դվիժոկ էինք գնել, երբ տարանք, զորամասի հրամանատարը թույլ չտվեց բարձրանալ ու հանձնել, ասաց` ՊՆ-ն արգելել է քաղաքացիական անձանց մուտքը: Ես գլխի ընկա, թե ինչու: Հրամանատարն ասաց` նկարում, գցում են ինտերնետ, վրաներս խոսակցություն է գալիս: Պատասխան չունեի: Արե՛ք, չգա խոսակցություն: Ասում է` թուրքը տեսնում, ուրախանում է: Բեր, թող մեր պահեստում, գրանցենք, ձեզ օրինական թուղթ կտանք: Չտվեցի, որովհետեւ վստահ չեմ, որ պահեստից դրանք կտանեն դիրքեր: Սարերում` 3000 մետրի վրա, այնքան ցուրտ է, տղաները տաք հագուստներ են ուզում: Ռացիաները ցերեկը անջատած են պահում, որ գիշերը զարյադկան չնստի: Այսինքն` թուրքը միայն գիշերն է հարձակվում սպաների տրամաբանությամբ: Գորիսի 7-8 դիրքում եմ եղել, բոլորը` նույն վիճակում: Իսկ ադրբեջանցիներինը մոդուլային տնակներով է` առանձին քնելու, ուտելու, բաղնիք-զուգարան: Ջրի ցիստեռնը պտտվում է անընդհատ, լցնում: Հեռադիտակով նայել եմ` առավոտյան 6-ին արթնանում են, հաց ուտում ու սկսում փորել»,- ասում է Սուրենը:
Նա տարակուսած հարցնում է`որ զորքին տանում են առանց անհրաժեշտ պարագաներով ապահովելու, դա չի՞ վնասում, բայց իրականության մասին խոսելը վնասու՞մ է: «Լայվ մտա էդ թեմայով, էս անգամ էլ 2 օր հետո լրագրողների այց կազմակերպեցին դեպի Ջերմուկ: Ասացին` մինչեւ աշուն կհասցնենք, կանենք: Երբ ռազմական տեսուչները գնում են Գորիս, մինչեւ նրանց հասնելը մեկ այլ զորամասից 40-տեղանոց վրան են բերում տնկում մեր նկարած դիրքում: Պիտի անպայման ստուգող գա՞ր, որ ցուցադրական ապահովեին»,- շարունակում է Սուրենը` վստահեցնելով, որ, չնայած արգելքներին, ամեն միջոց գտնելու է դիրքապահներին պակասող պարագաները հասցնելու:
«Ձեր կարծիքով` ինչու՞ ՊՆ-ն չի ապահովում դիրքերն անհրաժեշտ կահավորանքով» հարցի պատասխանը Սուրենը չունի:
«Ես իմ գործունեությանը չեմ ուզում քաղաքական երանգ տալ, փորձում եմ ապահովել նրանով, ինչ չկա: Բայց ես ինչքան էլ անեմ, ամբողջ բանակի համար չեմ կարող ապահովել: Իմ նպատակն այն է, որ ՊՆ-ն եւ ԳՇ-ն տեղից շարժվեն: Մինչեւ զինվորից կարիքների մասին ինֆորմացիան հասնում է ՊՆ-ի համապատասխան պաշտոնյային, հետո գնումներ եւ այլն, պատմություն է դառնում եւ ամիսներ տեւում, եթե համարենք, որ սա դիտավորյալ չի արվում, ապա հանցավոր անգործություն է: Իսկ այդ օղակներում բազմաթիվ ոչ կոմպետենտ մարդիկ կան: Թուրքը 50 մետրի վրա, դեմ-դիմաց, տեսնում է մեր դիրքերի վիճակը, բայց հայ սպան դեռ ասում է` մի՛ նկարի, թուրքը տեսնում` ուրախանում է: Դա քրտնաջան աշխատանք է, որ պիտի օրուգիշեր անեն` գույքագրեն, ապահովեն»,- ասում է Սուրեն Ստեփանյանը:
«Հետքը» փորձեց նկարագրված խնդիրների մասին պարզաբանում ստանալ պաշտպանության նախարարությունից: Մասնավորապես հարցրել էինք՝ արդյոք նախարարությունը կատարել է սահմանի փոփոխությամբ պայմանավորված կարիքների լիարժեք գնահատում եւ ինչ ժամկետներում է նախատեսում ավարտել նոր դիրքերի տեղադրման եւ կահավորման աշխատանքները։ Հստակ պատասխան, սակայն, չստացանք։
«Պատերազմի հետեւանքով շփման գծի (սահմանի) փոփոխության արդյունքում անհրաժեշտություն է առաջացել կատարելու հսկայածավալ աշխատանք ոչ միայն նոր դիրքերի կառավարման, այլեւ նոր մշտական տեղակայման վայրերի կառուցապատման, կենցաղային պայմանների ստեղծման, անհրաժեշտ բոլոր տեսակի միջոցներով ապահովման ուղղությամբ»,-ասված է ՊՆ-ից ստացված գրությունում:
Նշենք, որ Ադրբեջանն արդեն իսկ զորամասեր է շահագործման հանձնել իր գրաված տարածքներում, որոնց թիվն անցնում է 10-ը։

Mikayel Hakobyan is a 29-year-old entrepreneur from Armenia now living in France.
During the 2020 Artsakh War of 2020, he and his friends in Armenia launched an initiative, financed by their own funds and donations, to provide much needed supplies for the war effort.
They began by delivering medicine to Artsakh from France. Then, at the request of Commandos, Arkady Ter-Tadevosyan, Hakobyan and French-Armenian Gor Haroyan sent about 18,000 survival blankets to Armenia. These contained a reflective covering that would protect Armenian soldiers from drone surveillance. He says that the blankets, unfortunately, arrived at the end of the war.
One month after the war ended, the team went to work again. This time, it was to supply provisions to the soldiers guarding the new border with Azerbaijan.
Hakobyan says he saw a video on the Internet where soldiers guarding Syunik border positions were burning tires to keep warm. In another photo, they were sleeping under makeshift plastic lean-tos.
He immediately contacted Astghineh Pasoyan and launched the Facebook "Tents for the Armenian Heroes" campaign to deliver army tents to Armenia.
The first batch was delivered in December 2020. In Yerevan, Mikael was assisted by friends. The tents weighed 86 kg each. At the same time, given the demand, similar tents began to be produced in Armenia. Hakobyan sent 380 military tents from France, 100 of which were sewn in Armenia.
Hakobyan worries that the soldiers face a rough winter given the light sleeping bags and camping tents they now have. Installing a stove in such tents is impossible.
What he sent is made of 2,000 knotted wax cloth, which is hard to find in Armenia. In total, Mikael and members of the Tents for Heroes initiative donated 50 million drams (about $100,000) worth of goods to the army, which he says was fully documented and registered with the Armenian Ministry of Defense to rule out double purchases and corruption risks.
Suren Stepanyan, a journalist living in Yerevan, undertook the task of delivering generators, flashlights, radio equipment and sleeping bags to the servicemen guarding the new border with Azerbaijan in Syunik and Gegharkunik.
During the war, he provided $120,000 in various goods from the diaspora: 4,000 sleeping bags, 4,000 ponchos, 500 radios, and cars.
Stepanyan says he got to work after receiving a request from a friend in Vardenis to send a small generator.
"I called my friend in Canada. He sent me $1,000 an hour later. We bought two generators and 10 tents. Realizing the need was great, I posted an appeal on Facebook and about $5,000 was raised," says Stepanyan. "We went to Goris. The place was in a neglected state. We saw soldiers were sleeping under plastic sheeting. When they say there is are no drones, fine, you understand they cost billions. But what about sleeping bags? Generators cost $300. We photographed this so that people could see where their soldiers were sleeping. I published it.”
Stepanyan says military police colonels left Yerevan for Goris following the video he had published. Ten days later, posts in that section of Armenian border had been supplied with everything. (He visited 7 positions).
"I did not imagine that a video would have such a response,” says Stepanyan, adding that the top military brass organized an “official visit” to the area for reporters. Stepanyan says officers warned of the “security risks” such photos pose.
Following Stepanyan’s visit, civilians were not allowed to enter border positions.
Hakobyan says that he considers such a ban to be correct since the Azerbaijani military can also view such images but hastens to add that the government was lax in reinforcing the new border.
He finds the argument of Armenian Security Council Secretary Armen Grigoryan (given in an interview to 1News - author), that winter weather conditions prevented the government to do engineering work and supply border posts, to be sketchy.
Hakobyan is going to send the last batch of supplies soon - a total of 420 military tents. Afterwards, they’ll temporarily suspend their work.
"We cannot do this forever. If our border has been extended by 400 km, then we can say that we have met 90% of the demand for the necessary military tents, counting one tent per kilometer. The rest is the job of the Ministry of Defense,” Hakobyan says.
Stepanyan is also unable to reach the border positions after the FB posts about the Goris situation appeared.
"After that, we bought four small generators for the Vardenis-Shorzha positions. When we took them, the commander of the military unit did not allow us to advance and hand them over. I wondered why. The commander said that people were taking photos and posting them on the internet. That he was getting flak for it. That the Turks saw the photos and were happy. I had no answer.”
Stepanyan says the commander asked him to take the goods to the warehouse, promising to give him a receipt. He refused, fearing that the goods wouldn’t get to the border posts.
Stepanyan says that Armenian soldiers are stationed at the border without the proper supplies and asks what’s worse, ill-supplied soldiers or revealing the truth?
He says that despite the obstacles, he will find a way to deliver the items to the border guards.
"I do not want to get involved in politics. I try to provide what is lacking. But no matter what I do, I cannot provide for the whole army. My goal is to get the Ministry of Defense and the General Staff to move. For information about the soldiers’ needs to reach the relevant Ministry of Defense official, followed by the purchases, etc., it takes months. Even if it is not done intentionally, it’s still criminal inaction. And there are many incompetent people in those circles. The Turk sees the condition of our positions 50 meters away, but the Armenian officer still says do not take pictures,” says Stepanyan.
Hetq sought clarification on the above issues outlined from the Ministry of Defense.
We asked whether the ministry had made a full assessment of the needs due to the change of the border and in what terms it plans to complete the installation and furnishing of new positions. We did not receive a clear answer.
"As a result of the change in the line of contact (border) as a result of the war, there is a need to do a lot of work not only to manage new positions, but also to build new permanent locations, create living conditions and provide all necessary means," the ministry’s reply reads.