Ինեսսա Գաբայան. «Կառավարությունից քաղաքական կամք է պահանջվում Արարատյան դաշտի ռազմավարական պաշարի վերականգնման համար»
«Հետք»-ը զրուցել է տեխնիկական գիտությունների թեկնածու, Հայաստանի ջրային կոմիտեի նախկին նախագահ, «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավորի նախկին թեկնածու Ինեսսա Գաբայանի հետ:
Տկն Գաբայան, ամռան առաջին ամսին արդեն Արարատյան դաշտում, մասնավորապես Արմավիրի մարզում, ջրի սակավությունը շատ ցցուն արտահայտվեց: Շուրջ 10 օր է՝ գյուղացիները բողոքի ակցիաներ են իրականացնում, իսկ Կառավարությունը՝ ի դեմս Ջրային կոմիտեի, չի արձագանքում նրանց բողոքին: Այս վիճակը կարո՞ղ էր անակնկալ լինել ոռոգման համակարգի պատասխանատու կառույցի համար:
Հայտարարվեց, որ այս վիճակի հիմնական պատճառը կլիմայական փոփոխությունները և երկրի գլոբալ տաքացումն է, ինչի մասին գիտնականները սկսել են բարձրաձայնել դեռևս նախորդ դարի 60-ական թվականներից: ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիան այն առաջին միջազգային փաստաթղթերից է, որ Հայաստանը, որպես անկախ երկիր, ստորագրել է 1993 թ.-ին: Այսինքն, այս վիճակը չէր կարող անակնկալ լինել ո՛չ ոռոգման համակարգի պատասխանատու կառույցի, ո՛չ Կառավարության, ո՛չ էլ յուրաքանչյուր ջրօգտագործողի համար:
Սակայն պետք է նշել, որ Հայաստանում սակավաջրության հարցում, հատկապես Արմավիրի մարզում, կլիմայական փոփոխություններն առաջնային պատճառը չեն: Հիմնական խնդիրը Ախուրյան-Արաքս գետավազանի կառավարումն է:
Անշուշտ, այս ամառն ավելի շոգ է, բայց սա միակ շոգ ամառը չէ: Ի՞նչով կարելի է բացատրել ստեղծված վիճակը: Ձեր կարծիքով, Կառավարությունն ի՞նչ գործողություններ պետք է ձեռնարկի այս պահին:
Դուք տեղին նշեցիք, որ սա միակ շոգ ամառը չէ: Ըստ Հիդրոմետ ծառայության դիտարկումների՝ ջերմաստիճանի միջին տարեկան ցուցանիշը բարձրացել է 1,230C-ով: Վերջին քսան տարիների ընթացքում բոլոր տարիները, բացառությամբ 2012թ. եղել են միջինից տաք: Այսինքն, սրանք այն ազդակներն են, որոնք պետք է սթափեցնեին իշխանություններին ավելի լուրջ վերաբերվել Հայաստանում առկա ջրային ռեսուրսների կառավարման հիմնախնդիրներին:
Հայաստանում ջրային ռեսուրսների կառավարման հիմնական խնդիրներն են՝ Հանրապետության տարածքում առաջացած ջրերի առավելագույն ամբարումը, ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործումը և ջրի կորուստները նվազագույնի հասցնելը:
Առաջինն իր էությամբ շատ պարզ է. ջուրն ամբարելու համար ողջ աշխարհում ընդունված է և հնարավոր է ջրամբարներ կառուցելու միջոցով: Այլ հարց է դրա ֆինանսական կողմը, որը լուրջ ներդրումներ է պահանջում:
Մինչդեռ, ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործումն իր մեջ պարունակում է բազմաթիվ տարրեր՝ կորուստների կրճատում, արդիական տեխնոլոգիաների ներդրում, կառավարման մեթոդների արդիականացում, ջրի հաշվառում, և այլն:
Արարատյան դաշտի ջրային ռեսուրսների սպառման թեման վերջին տասնամյակում ամենաքննարկվողներից է: Այսօրվա վիճակը միանգամայն տեսանելի էր գիտական կառույցների և մասնագիտացված կազմակերպությունների համար, և դրան ավելի սուր չբախվելու համար նրանք ուսումնասիրությունների հիման վրա լուծումներ են առաջարկել: Ջրային կոմիտեն ղեկավարելու շրջանում որքանո՞վ եք կարևորել այդ առաջարկները, և Կառավարության համար որքան կարևոր է եղել այս հարցը:
Որպես ոլորտի մասնագետ և փորձագետ, ինձ համար միշտ են կարևորվել ջրային ոլորտի հիմնախնդիրները, առավել ևս Ջրային կոմիտեն պաշտոնավարելու յոթ ամիսների ընթացքում: Այդ շրջանում մենք Կառավարությանն ենք ներկայացրել Ջրային համակարգի զարգացմանն ուղղված հայեցակարգի նախագծի փաթեթը, Հայաստանի ջրամբարաշինության ծրագիրը, որն ընդգրկում էր առաջնահերթ յոթ ջրամբարի շինարարությունը, Արփա-Սևան հիդրոտեխնիկական կառուցվածքից ջրի բաշխման կանոնները, Արմավիրում 32 խորքային հորի իրականացման նախագիծը, որը կլուծեր մեկ տասնյակից ավել համայնքների ոռոգման խնդիրը, Փոքր ջրամբարների շինարարության ծրագիրը, Միջոցառումների ծրագիր ջրօգտագործման խախտումների դեմ պայքարի վերաբերյալ, պոմպակայանների արդիականացման տեխնիկատնտեսական վերլուծությունը և վերազինման ծախսերը և այլն:
Արարատյան դաշտի ջրային հաշվեկշռում կարևորվում է նաև ստորերկրյա ջրերի արդյունավետ կառավարումը: 2016թ. կատարված գույքագրման տվյալների համաձայն՝ Արարատյան դաշտում տարբեր նպատակներով իրականացվող ստորերկրյա ջրառի փաստացի ծավալը կազմել է 1,608.07 մլն մ3, ընդ որում 809,08 մլն մ3 ձկնաբուծական նպատակով: Այդ տարի Արարատյան դաշտի ջրային հաշվեկշիռը 1,120.46 մլն մ3-ով բացասական է եղել։ Այսօր, անշուշտ, պատկերն ավելի անմխիթար է: Այստեղ ՀՀ կառավարությունից պահանջվում է քաղաքական կամք Արարատյան դաշտի ռազմավարական պաշարի վերականգնման և պահպանման համար:
Վարչապետի պաշտոնակատարն օրերս հրավիրված խորհրդակցության ժամանակ հայտարարեց, որ ավանդական ոռոգումից պետք է անցում կատարել կաթիլային համակարգի: Արդյոք, սա համարժե՞ք պատասխան էր հենց այսօր փաստի առաջ կանգնած գյուղացուն:
Վերոնշյալ գլոբալ խնդիրները հենց այսօր լուծելու համար կախարդական փայտիկ է պետք: Նման խնդիրների լուծումը պահանջում է երեք-չորս տասնամյակ և հսկա ֆինանսական ռեսուրսների ներդրում: Վարչապետի նշած ավանդական ոռոգումից կաթիլային և ջրախնայող այլ տեխնոլոգիաների անցումն այս գլոբալ խնդրի մեկ տարրն է: Այս ուղղությամբ Կառավարությունն իրականացնում է բավականին դրական քայլեր, հիմնականում, արտոնված վարկերի հատկացման տեսքով, ինչը բավարար չէ: Պետության խնդիրն է ֆերմերների համար ստեղծել բարենպաստ ամբողջական միջավայր՝ օրենսդրության, վարկերի տրման պայմանների փոփոխությունների, ֆինանսական խթանիչների, ջուրը ոչ արդյունավետ օգտագործելու դեպքում տուգանքների համակարգի ներդրման և այլ միջոցների կիրառմամբ, ինչը կխթանի ֆերմերին անցնել ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրմանը: Այսօր գյուղացու առջև ծառացած խնդրի հրատապ լուծումներն անչափ ցավոտ են. Սևանա լճից լրացուցիչ թողքեր են պահանջվելու Արարատյան դաշտի համար, իսկ Շիրակի դաշտի համար՝ Արփի լճից: Հնարավոր է նաև որոշ տեղային լուծումներ տալ՝ շտապ կարգով խորքային հորեր փորելու միջոցով:
Հնարավոր համարո՞ւմ եք, որ պետությունը կաթիլային համակարգով պետք է ապահովի մասնավոր տնտեսություններին, և ինչ ժամկետներում է հնարավոր իրականացնել դա, եթե մեզ մոտ 20 տարում Ջրօգտագործողների ընկերությունների կառավարումը չի հաջողվում գոհացուցիչ մակարդակի հասցնել: Նաև՝ մինչ օրս չի հաջողվել մաքրման կայանների հարցը լուծել, և շատ տեղերում բանջարեղենի ոռոգումը կատարվում է կոյուղաջրերով:
Կաթիլային կամ այլ առաջատար ոռոգման ցանցի ներդրումը մասնավոր տնտեսություններում պետության խնդիրը չէ: Պետությունը պարտավոր է ստեղծել այդ համակարգերի ներդրման համար բարենպաստ միջավայր և, հավատացեք, դրա առկայության դեպքում շատ արագ հարցը կլուծվի: Այս գործընթացում պետությունն ունի իր պատասխանատվության և գործառույթների շրջանակը, որը հանդիսանալու է ոռոգման արդիականացման նախապայմանը և հիմքը: Բանն այն է, որ մեր երկրի ոռոգման համակարգը բարոյապես մաշվել է թե՛ կառավարման և թե՛ տեխնիկական առումներով:
Պետությունը պետք է ապահովի պետական սեփականություն հանդիսացող համակարգի (ջրամբարներ և գլխամասային ջրառներ, մայր ջրանցք և երկրորդ կարգի ջրանցքներ, խոշոր պոմպակայաններ, կոլեկտորադրենաժային համակարգեր, և այլն) արդիականացումը և անխափան աշխատանքը: Մենք պետք է հստակ հասկանանք, որ «օրգանիզմը» պետք է հավասարապես զարգանա: Եթե այսօր շեշտադրենք միայն նորագույն համակարգերի ներդրումը՝ առանց համահունչ զարգացնելով ոռոգման համակարգի հիմնական օղակները, ապա ոչ միայն չենք լուծի դրված խնդիրները, այլև կունենանք կատարված ներդրումների կորուստ: Եթե խոսում ենք ժամկետների մասին, ապա սա շարունակական գործընթաց է, սակայն պահանջվում է սկսել հենց այսօր:
Ձեր կարծիքով, համակարգային ի՞նչ լուծումներ են անհրաժեշտ սակավաջրության հարցը կարգավորելու համար:
Վերևում բարձրացվեցին համակարգի հիմնական խնդիրները, որոնց վերաբերյալ, իհարկե, լուծումներ կան: Առաջին հերթին ոլորտի կառավարումը պետք է հանձնել մասնագետներին, որոնք կմշակեն ոլորտի արդիականացման ծրագիր, պատասխանատու և հետամուտ կլինեն ծրագրի իրականացմանը: Կառավարությունը պետք է արտահայտի քաղաքական կամք, ինչպես սակավաջրության խնդիրը լուծելու, այնպես էլ ջուրը՝ որպես երկրի ռազմավարական և անվտանգության ռեսուրս, պահպանելու և ապագայում օգտագործելու համար:

Инесса Габаян: “Правительству необходимо проявить политическую волю к восстановлению стратегического запаса Араратской долины”
Hetq.am побеседовал с кандидатом технических наук, бывшим председателем Водного комитета Армении, бывшим кандидатом в депутаты Национального Собрания от партии “Армянский национальный конгресс” Инессой Габаян
Г-жа Габаян, в первый же летний месяц в Араратской долине и в частности в Армавирской области наглядно проявилась проблема нехватки воды. Почти десять дней крестьяне проводили акции протеста, однако правительство в лице Водного комитета никак не отреагировало на эти протесты. Была ли эта ситуация неожиданной для руководителей сферы?
Было заявлено, что основная причина сложившейся ситуации – изменение климата и глобальное потепление Земли, о чем ученые предупреждали еще с 60-х годов прошлого века. Рамочная конвенция ООН об изменении климата стала одним из первых международных документов, которые Армения как независимое государство подписала в 1993 году. То есть эта ситуация не должна была быть неожиданной ни для руководителей оросительной системы, ни для правительства, ни для самих водопользователей.
Однако нужно отметить, что в Армении и особенно в Армавирской области первоочередной причиной нехватки воды являются не климатические изменения, а управление бассейном рек Ахурян-Аракс.
Нынешнее лето выдалось очень жарким, но это не единственное жаркое лето. Чем можно объяснить сложившуюся ситуацию? Какие шаги, на Ваш взгляд, должно предпринять правительство?
Вы правильно заметили, что это не единственное жаркое лето. По данным Гидрометслужбы , среднегодовой показатель температуры повысился на 1,230 градуса по C. Последние двадцать лет, за исключением 2012 года, были теплее обычного. Так что эти сигналы должны были заставить власти очень серьезно отнестись к проблемам управления водными ресурсами Армении. К ним относятся сбор максимального количества воды, образующейся на территории страны, эффективное использование водных ресурсов и минимизация потерь воды. Первый пункт предполагает принятый во всем мире путь – строительство водохранилищ. Другое дело финансовая сторона этого вопроса, который требует серьезных инвестиций.
Между тем эффективное использование ресурсов включает в себя многочисленные компоненты: сокращение потерь воды, использование современных технологий, модернизация методов управления, учет воды и т.д.
Последнее десятилетие тема использования водных ресурсов Араратской долины стала одной из наиболее обсуждаемых. Сегодняшняя ситуация была вполне ожидаема для научных структур и экспертных организаций, которые во избежание более серьезных проблем предложили решения, основанные на проведенных ими исследованиях. Какое значение Вы придавали этим предложениям в период руководства Водным комитетом и насколько важен был этот вопрос для правительства?
Для меня как специалиста этой области проблемы водных ресурсов всегда представляли особую важность, а тем более в период, когда я на протяжении семи месяцев возглавляла Водный комитет. Мы тогда представили правительству пакет концептуальных проектов, направленных на развитие водной системы, программу строительства водохранилищ в Армении, включавшую строительство семи водохранилищ первостепенной важности, правила распределения воды в гидротехнической структуре Арпа-Севан, проект бурения в Армавире 32 глубинных колодцев, которые позволят решить проблему орошения в более чем десяти общинах, программу строительства малых водохранилищ, программу мероприятий по борьбе с нарушениями водопользования, технико-экономический анализ модернизации насосных станций и т.д. Большое значение имеет и эффективное управление подземными водами Араратской долины.
По данным паспортизации 2016 года фактический объем подземных вод, собранных в Араратской долине в различных, составил 1,608.07 млн кубометров. При этом 809,08 млн кубометров были использованы для рыбоводства. В указанном году водный баланс в Араратской долине оказался отрицательным на 1,120.46 млн кубометров. Сегодняшняя картина, естественно, более удручающая. В этой ситуации от правительства РА требуется проявить политическую волю к восстановлению и сохранению стратегического запаса Араратской долины.
На созванном на днях совещании исполняющий обязанности премьер-министра заявил, что необходимо совершить переход от традиционного орошения к капельной системе. Является ли это адекватным ответом стоящим сегодня перед фактом земледельцам?
Для того, чтобы именно сегодня решить вышеперечисленные глобальные проблемы, нужно иметь волшебную палочку. Решение подобных проблем требует трех-четырех десятилетий и огромных финансовых вложений. Указанный премьером переход от традиционного орошения к капельному и другим экономящим воду технологиям – лишь один из компонентов этой глобальной проблемы. Правительство осуществляет в этом направлении довольно положительные шаги – в основном в виде предоставления льготных кредитов, но этого недостаточно. Сегодняшние решения проблемы, с которой столкнулись земледельцы, будут довольно болезненными: для Араратской долины потребуются дополнительные попуски воды из озера Севана, для Ширакской равнины – попуски воды из озера Арпи. Возможно, в срочном порядке будут пробурены глубинные колодцы.
Какие системные решения, на Ваш взгляд, необходимы для решения вопроса нехватки воды?
Прежде всего необходимо передать управление специалистам, которые разработают программу модернизации сферы, будут следить за ее осуществлением. Кроме того, правительство должно проявить политическую волю как к решению проблемы нехватки воды, так и использованию воды в качестве стратегического ресурса безопасности страны, ее сохранения и использования в будущем.