Փաշինյան. «97 711 պատվաստումից չունենք ոչ մի մահվան դեպք, բայց նույնքան կորոնավիրուսի դեպքերից ունենք մինիմում 2000 մահվան դեպք»
Կառավարության հուլիսի 8-ի հերթական նիստի մեկնարկին կառավարության անդամներն անդրադարձան կորոնավիրուսի նոր դեպքերին և հիվանդացության դեմ պատվաստումների թվի աճին:
«Այսօրվա դրությամբ՝ պատվաստվել է 97 711 անձ: Երեկ ունեցել ենք 5416 պատվաստում, որը բավական լավ ցուցանիշ է, այս տեմպը պիտի պահպանենք: Եթե 2-3 շաբաթ առաջ մենք մինչև 2000 պատվաստում էինք իրականացնում, ապա արդեն իսկ նկատելի է աճի տեմպը: Պատվաստումների թվի աճը կապված է նաև առաջին պատվաստումը ստանալու հետ, ինչը խոսում է քաղաքացիների՝ պատվաստումների նկատմամբ վստահության մեծացման մասին»,- հայտնեց առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը:
Ըստ նախարարի պաշտնոկատարի՝ աշխատանքներ են տարվում պատվաստանյութերի այլ տարբերակներ Հայաստան ներկրելու համար:
«Փաստորեն, երեկ մեկ օրվա պատվաստման թվով ունեցանք ռեկորդային ցուցանիշ, ինչը կարևոր է»,- արձանագրեց վարչապետի պաշտոնակատարը, և հայտնեց, որ այս թեմայով խորհրդակցություննեի ժամանակ նպատակ էր դրվել հասնել օրական 3000 պատվաստման ցուցանիշի, բայց հիմա հատել են 5000-ը:
«Դռնփակ խորհրդակցություններից մեկի ժամանակ պարոն Ավինյանը շատ լավ միտք արտահայտեց, որ տեսեք՝ 97 711 պատվաստման դեպքից չունենք այնպիսի բարդություն, որը կարող էր դառնալ քննարկման առարկա: 97 711 պատվաստումից չունենք ոչ մի մահվան դեպք, բայց 97 711 կորոնավիրուսի դեպքերից ունենք մինիմում 2000 մահվան դեպք: Սա շատ կարևոր արձանագրում է»,- ասաց Փաշինյանը:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն էլ ասաց, որ պատվաստումները պահանջված են նաև այլ երկրների քաղաքացիների կողմից, կենտրոնի պոլիկլինիկաներում և պատվաստման կենտրոններում կուտակումներ են առաջանում: Նա առաջարկեց տարեց քաղաքացիների համար արտյոնալ պայմաններ ստեղծել:
Խոսելով այդ մասին՝ Ավանեսյանը հայտնեց, որ երեկ որոշում են կայացրել, որ պոլիկլիկաներն այսուհետ կսպասարկեն միայն Հայաստանի քաղաքացիներին և կացության իրավունքով բնակվողներին, իսկ արտասահմանից ժամանած անձինք կարող են պատվաստվել շարժական կետերում:

Н.Пашинян: “Среди 97.711 привитых нет ни одного случая смерти”
Правительство на заседании 8 июля рассмотрело вопрос о новых случаях коронавируса и роста числа прививок против этого заболевания. “На сегодняшний день привились 97 711 человек. За вчерашний день было сделано 5416 прививок, что довольно хороший показатель. Необходимо сохранить эти темпы. Если 2-3 недели назад за день проводилось до 2000 прививок, то теперь наблюдается рост этого числа, что связано также с получением первого укола. Это свидетельствует о повышении доверия граждан к вакцинации”,- сообщила исполняющая обязанности министра здравоохранения Анаит Аванесян, добавив, что ведутся работы по поставке в Армению и других вакцин.
“Во время одного из закрытых совещаний г-н Авинян заметил, что среди 97.711 прививок нет ни одного осложнения, которое могло бы стать предметом рассмотрения. Среди такого числа прививок нет ни одного случая смерти, но вместе с тем среди 97 711 заболевших коронавирусом есть 2000 умерших. Это очень важный факт”,- добавил врио премьер-министра Никол Пашинян.
Верховный комиссар по делам диаспоры Заре Синанян отметил, что вакцинация востребована и среди граждан других стран и что в поликлиниках и прививочных центрах образуются очереди. Синанян предложил создать для пожилых людей привилегированные условия.
В связи с этим Анаит Аванесян сообщила, что вчера было принято решение о том, что поликлиники будут обслуживать только граждан Армении и лиц, имеющих вид на жительство, а иностранные граждане могут вакцинироваться в мобильных прививочных пунктах.