ՍԴ-ն մերժեց Հրայր Թովմասյանի` նախագահին որպես վկա ներգրավելու միջնորդությունը
Սահմանադրական դատարանը (ՍԴ) շարունակում է երկու կուսակցությունների և երկու դաշինքների` արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վիճարկման դատավարությունը: Բարձր դատարանը մերժեց դատավոր Հրայր Թովմասյանի միջնորդությունը` Հանրապետության նախագահին ներգրավել որպես վկա:
Այս մասին դատավարությանը հայտնեց բարձր դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը` վերադառնալով ՍԴ դատավորների հետ խորհրդակցությունից: Հրայր Թովմասյանը ցանկանում էր գործում որպես վկա ներգրավել նախագահին` նրանից պարզաբանում ստանալու, թե ինչու է հենց հունիսի 20-ն ընտրվել ընտրությունների անցկացման օր, արդյոք իր նկատմամբ որևէ ճնշումներ եղել են, թե ոչ:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 9-ից ՍԴ-ն սկսել է ընտրությունների արդյունքների վիճարկման չորս սուբյեկտի դիմումների քննությունը, ՍԴ-ն միավորել է չորս դիմումները և քննում է միասին: «Հայաստան» դաշինքը բարձր դատարանից պահանջում է անվավեր ճանաչել ընտրությունների արդյունքները, կա'մ անվավեր ճանաչել արդյունքներն ու սահմանել մանդատների բաշխման կարգ, կա'մ նշանակել ընտրությունների երկրորդ փուլ:
«Զարթոնք» և «Հայոց հայրենիք» կուսակցությունները պահանջում են անվավեր ճանաչել ընտրությունների արդյունքները, նույն պահանջով է հանդես գալիս նաև «Պատիվ ունեմ» դաշինքը:

КС отклонил ходатайство о вызове в суд в качестве свидетеля президента Армении Армена Саргсяна
Конституционный суд РА продолжает судебное разбирательство по заявлениям двух блоков и двух партий, которыми оспариваются результаты прошедших 20 июня внеочередных парламентских выборов. Высокий суд отклонил ходатайство судьи КС Грайра Товмасяна о вызове в КС в качестве свидетеля президента Армении Армена Саргсяна. Об этом сообщил председатель Конституционного суда Арман Диланян по окончании совещания с участием судей КС. Г.Товмасян хотел привлечь к делу в качестве свидетеля президента страны с целью получения от его объяснений о том, почему внеочередные выборы были назначены именно на 20 июня и было ли оказано на него давление в этом вопросе.
Напомним, что 9 июля КС приступил к рассмотрению заявлений четырех субъектов, которыми оспариваются результаты выборов в Национальное Собрание РА. Блок “Айастан” требует признать недействительными результаты голосования, либо признать их недействительными и установить порядок распределения мандатов, либо назначить второй тур голосования.
Требование признать результаты выборов недействительными выдвинули также партии “Зартонк”, “Армянская родина” и блок “Честь имею”.