Հրայր Թովմասյանը միջնորդեց Հանրապետության նախագահին որպես վկա հրավիրել ՍԴ դատավարությանը
Սահմանադրական դատարանի դատավոր, ՍԴ նախկին նախագահ Հրայր Թովմասյանը երկու կուսակցությունների և երկու դաշինքների ներկայացրած ընտրությունների արդյունքների վիճարկման դատավարությանը միջնորդեց, որ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը որպես վկա հրավիրվի դատավարությանը: Նրա խոսքով` հանրության համար պետք է պարզ դառնա, թե ինչու է նախագահը ընտրությունների անցկացման օր նշանակել հունիսի 20-ը:
Թովմասյանը նաև միջնորդեց Մարդու իրավունքների պաշտանին հրավիրել որպես վկա` պահանջելով ՄԻՊ աշխատակազմի հավաքագրած տեղեկատվությունը ընտրությունների ընթացքի մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ: Թովմասյանն առաջարկեց նաև տեղեկություն պահանջել դատական դեպարտամենտից, թե ինչպես են դատարանները մեկնաբանել և կիրառել բռնություն գրոծադրելու հրապարակային կոչերը և բռնությունը հրապարակային քարոզելու բառակապակցությունները:
ՍԴ դատավոր Արևիկ Պետրոսյանն ասաց, որ առաջին երկու միջնորդությունների վերաբերյալ իր դիրքորոշումը դրական է, միանշանակ երկու մասով էլ անհրաժեշտությունը կա թե' նախագահին, թե' ՄԻՊ-ին որպես վկա ներգրավել:
Երվանդ Խունդկարյանն ասաց, որ ՄԻՊ-ից տեղեկատվություն ստանալուն կողմ է, սակայն դեմ է նախագահին որպես վկա հրավիրելուն:
Հրայր Թովմասյանի ներկայացմամբ` դիմումատուներից մեկի գնահատմամբ ընտրությունների համար հունիսի 20-ն է նշանակվել` կողմերից մեկի համար առավելություն ստանալու համար: Թովմասյանի խոսքով` թե ինչու է հենց այդ օրը ընտրվել հարցի պատասխան ո'չ պատասխանող կողմը` ԿԸՀ-ն, ո'չ հարակից պատասխանողները` դատախազությունը, ոստիկանությունն ու ՀՌԱՀ-ը չունեն:
«Ես ուզում եմ հանրապետության նախագահից լսել, որ իր վրա որևէ ճնում հարկադրանք չի եղել, և ինքը միանձնյա որոշել է, խորհրդակցել է, նպատակահարմար է գտել այդ օրը»,-ասաց Թովմասյանը:
ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք Հրայր Թովմասյանի համար կա տարբերություն այդ հարցապնդման պատասխանը ստանալ որպե վկա, թե ուղղակի պաշտոնական հարցմամբ:
Թովմասյանն արձագանքեց`տեղեկատվություն ստանալու և որպես վկա հարցաքննելու կարգավիճակները միանգամայն տարբեր են:
«Ես ցանկանում եմ, որ էստեղ հնչեցվի այդ հարցը, և նախագահը զգուշացվի կեղծ ցուցմունք տալու մասին, որպեսզի ընդհանրապես այդ հարցը փարատվի»,-ասաց Թովմասյանը:
Վահե Գրիգորյանն արձագանքեց` համաձայն կլիներ, որ նախագահի աշխատակազմից այդ տեղեկատվությունը հարցում անելով ստացվի, ոչ թե որպես վկա նախագահը հրավիրվի, դրա անհրաժեշտությունը չի տեսնում:
Արթուր Վաղարշյանը ևս դեմ արտահայտվեց նախագահին որպես վկա հրավիրելուն, նա առաջարկեց այդ հարցն այժմ քննարկման առարկա չդարձնել, լսել համապատասխան դիմողի բացատրությունը, այնուհետև անդրադառնալ այդ հարցին:
ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանն առաջարկեց գործի դատաքննությունն ավարտել մինչ 18:00-ն, որից հետո խորհրդակցության ֆորմնատով անդրադառնալ Հրայր Թովմասյանի միջնորդություններին:
Արևիկ Պետրոսյանն ասաց, որ ՍԴ օրենքի համաձայն` դատավորի ներկայացրած միջնորդությունը անհապաղաղ ներկայացվում է քննարկման, Դիլանյանն արձագանքեց` կառուցողական առաջարկ է ներկայացրել բոլոր դատավորներին` այդ կերպ փորձելով խնայել դատավարության ժամանակը:
Հրայր Թովմասյանն էլ ասաց, որ եթե հարցն անհապաղ քվեարկության չներկայացվի, ինչպես պահանջում է օրենքը, չի մասնակցելու խորհրդակցությանը: Քննարկումներից հետո դատարանը որոշեց հարցին անդրադառնալ խորհրդակցությամբ:

Грайр Товмасян ходатайствовал о приглашении президента страны в КС в качестве свидетеля
Судья Конституционного суда, бывший председатель КС Грайр Товмасян в ходе рассмотрения заявлений двух блоков и двух партий об оспаривании результатов прошедших 20 июня внеочередных парламентских выборов ходатайствовал о приглашении на судебное разбирательство в качестве свидетеля президента страны Армена Саргсяна. По словам Товмасяна, общественность должна узнать, почему президент назначил внеочередные выборы на 20 июня.
Грайр Товмасян также ходатайствовал о приглашении в качестве свидетеля Защитника прав человека, чтобы он представил собранную офисом ЗПЧ информацию о нарушениях прав человека. Товмасян также предложил затребовать у Судебного департамента информацию о том, как суды прокомментировали публичные призывы к применению насилия и публичную пропаганду насилия.
Судья КС Аревик Петросян поддержала ходатайства о вызове в суд в качестве свидетелей и президента, и омбудсмена.
Судья Ерванд Хундкарян высказался за получение информации от Защитника прав человека, но выступил против приглашения в суд в качестве свидетеля президента страны.
По словам Г.Товмасяна, один из заявкодателей считает, что назначение выборов на 20 июня преследовало цель обеспечить преимущество одной из сторон. “Я хочу услышать от президента страны, что на него не было оказано давление и что решение о выборе даты он принял на основе консультаций, исходя из целесообразности”,- сказал Товмасян.
Судья КС Ваге Григорян поинтересовался, есть ли для г-на Товмасяна разница, как получить ответ на этот вопрос – от свидетеля или путем официального запроса.
“Я хочу, чтобы этот вопрос здесь прозвучал и чтобы президент был предупрежден о даче ложных показаний, что позволит рассеять все сомнения в этом вопросе”,- ответил Грайр Товмасян.
В.Григорян заметил, что является сторонником получения этой информации от администрации президента путем запроса, а не приглашения президента страны в КС в качестве свидетеля, поскольку не видит в этом необходимости.
Против вызова президента в КС высказался и судья Артур Вагаршян. Он предложил пока не рассматривать этот вопрос, а выслушать объяснение соответствующего заявкодателя, а затем вернуться к этой теме.
Председатель Конституционного суда Арман Диланян предложил завершить судебное разбирательство до 18:00, после чего рассмотреть в формате совещания ходатайства Грайра Товмасяна.
Аревик Петросян, сославшись на закон “О Конституционном суде”, отметила, что ходатайство судьи подлежит немедленному обсуждению. Диланян напомнил, что представил всем судьям конструктивное предложение, пытаясь тем самым сэкономить время судебного разбирательства.
Грайр Товмасян предупредил: если вопрос не будет немедленно поставлен на голосование, как того требует закон, он не примет участия в совещании. В результате обсуждения суд решил рассмотреть вопрос на совещании.