Սղնախի ու ևս 3 գյուղի տեղահանված բնակիչների համար Արցախում նոր գյուղ է կառուցվում (տեսանյութ)
Արցախի Ասկերանի շրջանի Աստղաշեն գյուղի հարևանությամբ ամբողջությամբ նոր գյուղ է կառուցվում։ Շինարարության ավարտից հետո այդտեղ հիմնականում բնակություն կհաստատեն պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Սղնախ գյուղի բնակիչները։ Կառուցվող գյուղում տներ կհատկացվեն նաև Սղնախի հարևանությամբ գտնվող Ջրաղացներ, Մադաթաշեն և Մոշխմհատ գյուղերի՝ տները կորցրած գյուղացիներին։
Կառուցվող գյուղի տեղանքի ընտրությունը պայմանավորված է եղել Սղնախ գյուղի բնության նմանությամբ։ Տեղանքի հարևանությամբ անտառներ են։
Սղնախ համայնքի ղեկավար Եղիշե Ղահրամանյանի խոսքով, կառուցապատումն իրականացվում է իրենց համագյուղացուն՝ Արման Հակոբջանյանին պատկանող «Կապավոր» ընկերության կողմից, ընկերության միջոցներով։ Շինարարական աշխատանքներին մասնակցում են նաև Սղնախ և Ջրաղացներ գյուղերի տղամարդիկ։
Նոր հիմնադրվող գյուղի տարածքում 210 բնակարան կառուցելու հնարավորություն կա։ Նախագծվել է արդեն 169 տուն, դրանց կառուցապատումն ընթանում է։ Կառուցվող տները լինելու են 2, 3, 4 և 5 սենյականոց, լինելու են նաև բլոկացված տներ (բաղկացած 2 բնակարանից)։ Յուրաքանչյուր տուն կունենա 1500 քմ տնամերձ հողակտոր։
Գյուղի երկու կողմում այգիներ կհիմնվեն, որպեսզի բնակավայրը պաշտպանեն փոշիներից։ Կկառուցվի համայնքային կենտրոն, բուժկետ, ոստիկանության համար գրասենյակ։ Գյուղը մանկապարտեզ և դպրոց չի ունենա։ Կօգտվեն հարևանությամբ գտնվող Աստղաշեն գյուղի դպրոցից և մանկապարտեզից։ Գյուղում նաև ջերմոց կկառուցվի, որը, ամենայն հավանականությամբ, կոոպերատիվի ձևով կծառայի գյուղացիներին։

В Арцахе строится новое село для переселенцев из Сгнаха и трех других сел
В Аскеранском районе Арцаха, недалеко от села Астхашен строится новое село. По завершении строительства здесь обоснуются жители села Сгнах, которые вследствие последней арцахской войны перешло под контроль Азербайджана. В новом селе дома будут выделены также семьям, потерявшим свои дома в соседних с Сгнахом селах Джрагацнер, Мадаташен и Мошхмхат.
Выбор места для нового села, которое будет окружено лесами, обусловлен его схожестью с природой Сгнаха. По словам руководителя общины Егише Каграманяна, строительство осуществляет компания “Капавор”, принадлежащая их земляку Арману Акопджаняну. В строительных работах участвуют также мужчины из Сгнаха и Джрагацнер.
Территория нового населенного пункта позволяет построить на этом месте 210 домов. Уже готовы проекты 169 домов, их строительство находится в разгаре. Дома будут иметь от 2 до 5 комнат, а также приусадебные участки площадью 1500 кв. метров.
По обе стороны села будут посажены сады, которые защитят его от пыли. Предусмотрено построить общинный центр, медпункт, офис полиции. А вот собственного детского сада и школы в Сгнахе не будет, поскольку эти заведения имеются в соседнем селе Астхашен. Планируется построить также теплицу.