ՀՍՍՀ մինիստրների խորհրդի վահանակը ցույց է տալիս հուշարձանի նկատմամբ Կառավարության վերաբերմունքը
Արագածոտնի մարզի Արուճ համայնքի Ս. Գրիգոր եկեղեցու (Արուճի տաճար) դուռը բացելուն պես ներսում լսվում է ագռավների խուլ կռռոցը: Տաճարը, որը 7-րդ դարում կառուցել է հայոց կառավարիչ Գրիգոր Մամիկոնյանը կնոջ՝ Հեղինեի հետ և դարձրել աթոռանիստ, գմբեթ չունի և թռչուններն անարգել ներս են լցվում:
Տաճարը չի գործում, սակայն ներսում կան վառված մոմի մնացորդներ: Արուճի համայնքապետ Բագրատ Մարտիրոսյանն ասաց, որ թեև տաճարն ավերված է, սակայն մարդիկ այցելում են: Երբեմն նաև հոգևոր հովիվն է գալիս, մարդիկ կնունք, հարսանիք են կազմակերպում տարածքում:
Տարածքը ցանկապատված է: Բակում տեղադրված են աղբամաններ:
«Հետք»-ն անդրադարձել է Արուճի տաճարի ուսումնասիրություններին: 2013թ.-ին տաճարում հայ և իտալացի մասնագետները կատարել են պեղման, ուսումնասիրման, մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ: Տարվա վերջում իտալական կողմը պետք է առաջարկեր տաճարի վերականգնման կամ ամրակայման նախագիծ:
Արուճի տաճարը հայ ճարտարապետության նշանավոր հուշարձաններից է: Այն իր չափերով, վաղ միջնադարյան գմբեթավոր դահլիճների մեջ ամենամեծն է:
Տաճարի հարավային կողմում, 1950-ականների պեղումների ժամանակ բացվել են իշխան Գրիգոր Մամիկոնյանի պալատական կառույցի և բազիլիկ շինության ավերակները: Ամբողջ տարածքը եղել է քրիստոնեական դամբարանադաշտ: Պահպանվել են տապանաքարերի, խաչքարերի մի մասը, որոնք բակով մեկ շարված են:
Հուշարձանի նկատմամբ պետության վերաբերմունքն արտահայտվում է դամբարանադաշտում տեղադրված վահանակով: Այն տեղադրվել է դեռևս ՀՍՍՀ մինիստրների խորհրդի պատմության և կուլտուրայի հուշարձանների պահպանման ու օգտագործման վարչության կողմից. «VII-XX դդ գերեզմանոց. պահպանվում է պետության կողմից»:
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից հետաքրքրվեցինք՝ նախարարությունը տեղյա՞կ է, թե որ փուլում են գտնվում հայ-իտալական մասնագետների ձեռնարկած աշխատանքները, արդյոք կազմվել է նախահաշիվ, և որքան է կազմում տաճարի վերականգնման աշխատանքների գումարը:
Նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը գրավոր հայտնել է, որ 2013թ. իրականացված աշխատանքները կատարվել են կրթական ծրագրի շրջանակներում և իրականացվել են Իտալիայի «Հայկական մշակութային ժառանգության ուսումնասիրման կենտրոն» կազմակերպության կողմից, որի հիմնադիրը Գայանե Կազնատին է։ Նշյալ աշխատանքներն առնչություն չեն ունեցել ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ, ուստի տվյալ հարցերի առնչությամբ առաջարկում է դիմել տիկին Կազնատիին։
Նախարարությունը տեղեկություն չունի նաև, թե երբ են նախատեսվում տաճարի վերականգնման աշխատանքները: Այլ կերպ ասած՝ նախարարությունը դիտորդի դերում է:
Պարոն Խզմալյանը հայտնում է, որ պետական բյուջեի միջոցների սղության պատճառով հուշարձանի ուսումնասիրման աշխատանքներին գումար չի տրամադրվել։
«ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության աշխատակիցների կողմից անընդհատ կատարվում է մշտադիտարկում։ Պետական բյուջեի բավարար միջոցների դեպքում լիազոր մարմինը կքննարկի հուշարձանի ընդգրկման հարցը միջնաժամկետ ծախսային ծրագրում»,- նշում է փոխնախարարը:
Հայ-իտալական մասնագետների ուսումնասիրությունից անցել է 8 տարի, սակայն որևէ լուրջ աշխատանք չի իրականացվել այդ ուղղությամբ, իսկ Հայաստանի կառավարությունը տեղյակ չէ, թե ինչ է սպասվում հուշարձանին:

The 7th century St. Grigor Church (Arouch Temple), in Armenia’s Aragatzotn Province, features the largest of the early medieval domed vaults still standing in the country.
The dome has long since disappeared. Entering the non-functioning church, one hears the cackle of crows inside. Remnants of burning candles can be seen. A caretaker priest occasionally visits the church, to officiate at baptisms and weddings. The area is fenced off. Garbage bins are installed in the yard. The church was built by Armenian ruler Grigor Mamikonyan and his wife Heghineh and served as an administrative center.
In 2013, Armenian-Italian specialists excavated, studied, cleaned and improved the church. The Italians plan to propose a project to restore or strengthen the edifice by year’s end.
On the south side of the church, during the excavations of the 1950s, the ruins of the basilica of Prince Grigor Mamikonyan's palace structure were discovered. The whole area was a Christian mausoleum. Some of the tombstones and stone crosses have been preserved, which are lined up in the yard.
The attitude of the state towards the monument is noted in a panel placed in the mausoleum. It was installed by the Department of Preservation and Use of Historical and Cultural Monuments of the Council of Ministers of the Armenian SSR. It reads: "VII-XX centuries cemetery is protected by the state. "
Hetq wrote to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, asking whether the ministry was aware of the stage of the work undertaken by the Armenian-Italian specialists, whether an estimate had been made, and how much the restoration work of the temple would cost.
Deputy Minister Arayik Khzmalyan wrote back that in 2013 the activities carried out within the framework of the educational program were carried out by the Italian "Armenian Cultural Heritage Research Center" organization, the founder of which is Gayane Kaznati.
Since the work was not related to the Ministry of Culture, he suggested that we contacted Mrs. Kaznati for answers.
Khzmalyan said the ministry has no information on when the restoration of the temple is planned, adding that due to the lack of state funds, no money was allocated for the study of the monument.
He said that the Department of History and Cultural Monuments Protection is constantly monitoring the church’s status, and that if funds are available, it will consider the issue of including the monument in the medium-term expenditure program.