ՀՍՍՀ մինիստրների խորհրդի վահանակը ցույց է տալիս հուշարձանի նկատմամբ Կառավարության վերաբերմունքը
Արագածոտնի մարզի Արուճ համայնքի Ս. Գրիգոր եկեղեցու (Արուճի տաճար) դուռը բացելուն պես ներսում լսվում է ագռավների խուլ կռռոցը: Տաճարը, որը 7-րդ դարում կառուցել է հայոց կառավարիչ Գրիգոր Մամիկոնյանը կնոջ՝ Հեղինեի հետ և դարձրել աթոռանիստ, գմբեթ չունի և թռչուններն անարգել ներս են լցվում:
Տաճարը չի գործում, սակայն ներսում կան վառված մոմի մնացորդներ: Արուճի համայնքապետ Բագրատ Մարտիրոսյանն ասաց, որ թեև տաճարն ավերված է, սակայն մարդիկ այցելում են: Երբեմն նաև հոգևոր հովիվն է գալիս, մարդիկ կնունք, հարսանիք են կազմակերպում տարածքում:
Տարածքը ցանկապատված է: Բակում տեղադրված են աղբամաններ:
«Հետք»-ն անդրադարձել է Արուճի տաճարի ուսումնասիրություններին: 2013թ.-ին տաճարում հայ և իտալացի մասնագետները կատարել են պեղման, ուսումնասիրման, մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ: Տարվա վերջում իտալական կողմը պետք է առաջարկեր տաճարի վերականգնման կամ ամրակայման նախագիծ:
Արուճի տաճարը հայ ճարտարապետության նշանավոր հուշարձաններից է: Այն իր չափերով, վաղ միջնադարյան գմբեթավոր դահլիճների մեջ ամենամեծն է:
Տաճարի հարավային կողմում, 1950-ականների պեղումների ժամանակ բացվել են իշխան Գրիգոր Մամիկոնյանի պալատական կառույցի և բազիլիկ շինության ավերակները: Ամբողջ տարածքը եղել է քրիստոնեական դամբարանադաշտ: Պահպանվել են տապանաքարերի, խաչքարերի մի մասը, որոնք բակով մեկ շարված են:
Հուշարձանի նկատմամբ պետության վերաբերմունքն արտահայտվում է դամբարանադաշտում տեղադրված վահանակով: Այն տեղադրվել է դեռևս ՀՍՍՀ մինիստրների խորհրդի պատմության և կուլտուրայի հուշարձանների պահպանման ու օգտագործման վարչության կողմից. «VII-XX դդ գերեզմանոց. պահպանվում է պետության կողմից»:
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից հետաքրքրվեցինք՝ նախարարությունը տեղյա՞կ է, թե որ փուլում են գտնվում հայ-իտալական մասնագետների ձեռնարկած աշխատանքները, արդյոք կազմվել է նախահաշիվ, և որքան է կազմում տաճարի վերականգնման աշխատանքների գումարը:
Նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը գրավոր հայտնել է, որ 2013թ. իրականացված աշխատանքները կատարվել են կրթական ծրագրի շրջանակներում և իրականացվել են Իտալիայի «Հայկական մշակութային ժառանգության ուսումնասիրման կենտրոն» կազմակերպության կողմից, որի հիմնադիրը Գայանե Կազնատին է։ Նշյալ աշխատանքներն առնչություն չեն ունեցել ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ, ուստի տվյալ հարցերի առնչությամբ առաջարկում է դիմել տիկին Կազնատիին։
Նախարարությունը տեղեկություն չունի նաև, թե երբ են նախատեսվում տաճարի վերականգնման աշխատանքները: Այլ կերպ ասած՝ նախարարությունը դիտորդի դերում է:
Պարոն Խզմալյանը հայտնում է, որ պետական բյուջեի միջոցների սղության պատճառով հուշարձանի ուսումնասիրման աշխատանքներին գումար չի տրամադրվել։
«ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության աշխատակիցների կողմից անընդհատ կատարվում է մշտադիտարկում։ Պետական բյուջեի բավարար միջոցների դեպքում լիազոր մարմինը կքննարկի հուշարձանի ընդգրկման հարցը միջնաժամկետ ծախսային ծրագրում»,- նշում է փոխնախարարը:
Հայ-իտալական մասնագետների ուսումնասիրությունից անցել է 8 տարի, սակայն որևէ լուրջ աշխատանք չի իրականացվել այդ ուղղությամբ, իսկ Հայաստանի կառավարությունը տեղյակ չէ, թե ինչ է սպասվում հուշարձանին:

Информационный щит Совета министров Армянской ССР – свидетельство отношения действующего правительства
Стоит открыть дверь церкви сурб Григор (или Аручского храма), которая находится в общине Аруч Арагацотнской области, как внутри сразу слышится глухое карканье ворон. Храм, который построил в 7-ом веке армянский правитель Григор Мамиконян вместе со своей женой Эгине и который стал первопрестольном, не имеет купола, поэтому птицы спокойно проникают внутрь церкви.
Храм недействующий, однако внутри верующие зажигают свечи. Староста Аруча Баграт Мартиросян сообщил нам, что хотя храм находится в разрушенном состоянии, люди приходят сюда, совершают обряд крещения, организуют свадьбы.
Территория церкви ограждена забором, во дворе установлены мусорные баки.
В свое время Hetq.am писал о работах по исследованию Аручского храма. В 2013 г. армянские и итальянские специалисты проводили здесь раскопки, исследования, работы по очистке и благоустройству территории. В конце года итальянская сторона должна была представить проект восстановления или укрепления памятника.
Аручский храм – один из видных памятников армянской архитектуры. По своим размерам он является одним из наиболее крупных купольных залов раннего средневековья.
Во время раскопок в 1950-х годов на южной стороне храма были найдены развалины дворцового сооружения и базилики князя Григора Мамиконяна. Вся территория представляет собой христианский могильник. Здесь сохранились каменные надгробия, хачкары, которые разбросаны по всей территории церкви.
Отношение государства к этому памятнику проявляется в установленном на территории могильника информационном щите. Последний был установлен еще в советское время управлением по охране и использованию памятников истории и культуры Совета министров Армянской ССР. “Кладбище VII-XX вв. Охраняется государством”,- написано на каменной плите.
Мы поинтересовались в Министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении, осведомлено ли оно о том, на каком этапе находятся работы, которые осуществляются армянскими и итальянскими специалистами, составлена ли уже смета и в какую сумму обойдутся работы по реставрации храма.
Заместитель министра Араик Хзмалян в письменном ответе сообщил что в 2013 г. работы были выполнены в рамках образовательной программы итальянской организацией “Центр изучения армянского культурного наследия”, основателем которой является Гаяне Казнатти. “Министерство культуры РА не имело отношения к этим работам, поэтому по этим вопросам предлагаем обратиться к г-же Казнатти”,- говорилось в ответе.
Также министерство не было осведомлено о том, когда предусмотрено начать работы по восстановлению храма. Иными словами, МОНКС выступает в роли стороннего наблюдателя.
По словам г-на Хзмаляна, из-за нехватки бюджетных средств деньги на исследование памятника не были выделены.
“Сотрудники управления по памятникам истории и культуры МОНКС РА постоянно проводят мониторинг. При наличии достаточных средств госбюджета полномочный орган рассмотрит вопрос включения памятника в программу среднесрочных расходов”,- отметил замминистра.
Со времени проведения исследований армянскими и итальянскими специалистами прошло 8 лет, однако какая-либо серьезная работа в этом направлении за это время не проводилась. Между тем правительство Армении не знает, какая судьба ждет средневековый памятник.