Նաիրա Զոհրաբյանը պահանջում է սահմանային իրավիճակի թեմայով նիստ հրավիրել
Խորհրդարանը «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների նախաձեռնությամբ հրավիրել է արտահերթ նստաշրջան: Անկախ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյաննն անդրադարձավ սահմանային վիճակին` հիշեցնելով, որ նախօրեին դիմել էր ԱԺ գործող նախագահ Արարատ Միրզոյանին և առաջարկել հատուկ նիստում քննարկել առկա իրավիճակը:
«Երեկ Վարդենիսում անօդաչուներ էին թռնում, մենք ունենք 3 զոհ: Ասել, որ Ադրբեջանը պահելու է պայմանավորվածությունները, բոլորս էլ հասկանում ենք, որ մեծագույն բլեֆ է: Առաջիկայում Մոսկվայում ծանր բանակցություններ են սպասվում: Օրակարգում ներառված է հայհոյանքի քրեականացման նախագիծ, ես հասկանում եմ, որ նոր խորհրդարանում հայհոյանքի պակաս չի լինելու, բայց ես պնդում եմ, որ այս արտահերթից հետո նիստ հրավիրվի»,- ասաց Զոհրաբյանը:
Ըստ նրա` Մոսկվայում սպասվում են եռակողմ բանակցություններ, ուստի չի ցանկանում կրկնվի այն իրավիճակը, որը կար պատերազմից առաջ և հետո, երբ որևէ մեկը որևէ տեղեկության չէր տիրապետում:
«Իսկ հայհոյանքը քրեականացնելու համար դեռ ժամանակ կգտնեք: Մեր պետականությունը վտանգված է, մեր սահմանները վտանգված են: Ադրբեջանն ամեն օր խախտում է պայմանավորվածությունները, եկեք հրավիրենք հրատապ նիստ և քննարկենք այդ կարևոր հարցը»,- ասաց նա:
Զոհրաբյանի խոսքից հետո ելույթով հանդես եկավ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանը` ասելով, որ իրավիճակի լարման ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը: Նրա խոսքով` Ադրբեջանը միտումնավոր սրում է իրավիճակը և խախտում եռակողմ պայմանավորվածությունը:
«Բայց Հայաստանի իշխանությունները մտադիր են դիմելու այնպիսի քայլերի, որոնք կապահովեն տարածաշրջանում անվտանգություն և խաղաղություն»,- ասաց Բաղդասարյանը` հավելելով, որ Հայաստանը տարածքային ամբողջականության հարցում որևէ զիջման չի կարող գնալ:

Наира Зограбян требует созвать заседание НС в связи с ситуацией на армяно-азербайджанской границе
По инициативе фракции “Мой шаг” парламент созвал внеочередное заседание. Независимый депутат Наира Зограбян, касаясь ситуации на армяно-азербайджанской границе, напомнила о том, что накануне она обратилась к действующему спикеру Национального Собрания Арарату Мирзояну с предложением обсудить этот вопрос на специальном заседании.
“Вчера в Варденисе летали беспилотники. У нас трое погибших. И говорить о том, что Азербайджан будет выполнять договоренности, как мы все понимаем, величайший блеф. В ближайшее время в Москве ожидаются тяжелые переговоры. В повестку работы парламента включен законопроект о криминализации оскорблений. Я понимаю, что в новом парламенте недостатка в ругани не будет, но я настаиваю на том, чтобы после этого внеочередного заседания было созвано еще одно заседание”,- сказала Н. Зограбян.
Депутат напомнила, что в Москве ожидаются трехсторонние переговоры, поэтому она не хочет повторения ситуации, которая была до и после войны, когда никто не располагал информацией.
“А для криминализации оскорблений время еще найдется. Наша государственность в опасности, наши границы в опасности. Азербайджан каждый день нарушает договоренности. Необходимо в срочном порядке созвать заседание и обсудить этот важный вопрос”,- подчеркнула Наира Зограбян.
После нее выступила депутат фракции “Мой шаг” Назели Багдасарян. Она заявила, что всю ответственность за эскалацию напряженности несет военно-политическое руководство Азербайджана. По словам Багдасарян, Азербайджан умышленно обостряет ситуацию и нарушает трехсторонние договоренности.
“Однако власти Армении намерены прибегнуть к таким шагам, которые обеспечат безопасность и мир в регионе”,- сказала депутат, добавив, что в вопросе территориальной целостности Армения не может пойти на какие-либо уступки.