Համերաշխության ու միասնականության կոչերով մեկնարկեց 8-րդ գումարման խորհրդարանի աշխատանքը
Մեկ րոպե լռությամբ մեկնարկեցին ԱԺ ութերորդ գումարման խորհրդարանի առաջին նստաշրջանի աշխատանքները: Օրենսդիրները հոտնկայս հարգեցին Արցախյան երկրորդ պատերազմի նահատակների հիշատակը: Նիստը վարում է ամենատարեց պատգամավոր Կնյազ Հասանովը, նախագահում են Հանրապետության նախագահը և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Կնյազ Հասանովը՝ որպես ամենատարեց պատգամավոր, կոչ արեց գործընկերներին լինել միասնական, միմյանց նկատմամբ հարգալից, որից հետո հայտարարեց նստաշրջանի մեկնարկի մասին, հետո հնչեց ՀՀ օրհներգը:
Այնուհետև ելույթով հանդես եկավ կաթողիկոսը` ևս կոչ անելով միասնականության և լարվածության թոթափման: Կաթողիկոսը շեշտեց` յուրաքանչյուրը պետք է գիտակցի, որ ազգային համերաշխությանը այլընտրանք չկա:
Նա հորդորեց պատգամավորներին` քաղաքական հայացքների բազմակարծությամբ հանդերձ՝ համախմբվել:
Նշենք, որ խորհրդարանական երկրորդ խմբակցության`«Հայաստան» դաշինքի պատգամավորները խորհրդարան են եկել քրեական գործերով անցնող Սյունիքի համայնքապետերի լուսանկարներով շապիկներով` ազատություն քաղբանտարկյալներին գրությամբ:
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն իր ելույթում ևս կոչ արեց միասնականության և համերաշխության` ընդգծելով, որ ուժեղ, հավասարակշռված և առաջադեմ պետության տեսլականի շուրջ պետք է համախմբվել` հավելելով, որ ապագան առանձին կուսակցություն չէ, բոլորն են որպես մեկ ամբողջություն:
Սարգսյանը խորհուրդ տվեց սթափ ու սառնասրտորեն գնահատել իրական հնարավորությունները:
«Եկել է ժամանակը ունենալ պետություն, որը ամենայն պատասխանատվությամբ կատարում է իր հիմնական գործառույթները, այդ թվում՝ սահմանների ու բնակչության պաշտպանության, ինքնիշխանության պահպանման Արցախի հիմնահարցի լուծման»,- ասաց նա:
Նշենք, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը 71 մանդատ ունի, «Հայաստան» դաշինքը՝ 29, «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 7:

Парламент 8-го созыва начал работу с призывов к согласию и единству
Работа первой сессии Национального Собрания восьмого созыва началась с минуты молчания. Законодатели почтили память павших во время второй Арцахской войны. Заседание ведет самый старший по возрасту депутат Князь Гасанов, председательствуют президент страны и Католикос Всех Армян. Обращаясь к своим коллегам, Князь Гасанов призвал их проявлять единство и уважение друг к другу, после чего объявил начало работы сессии.
Затем выступил Католикос Всех Армян Гарегин Второй, который также призвал к единству и разрядке напряженности. Глава Армянской церкви подчеркнул необходимость осознания того, что национальное согласие не имеет альтернативы.
Отметим, что депутаты второй по численности фракции, образованной депутатами от блока “Айастан”, пришли в парламент в майках с портретами руководителй общин Сюникской области и надписью “Свободу политзаключенным”
Президент страны Армен Саргсян в своем выступлении также призвал к единству и согласию, подчеркнув необходимость объединения вокруг идеи создания сбалансированного прогрессивного государства.
Саргсян посоветовал трезво и хладнокровно оценивать реальные возможности. “Пришло время иметь государство, которое со всей ответственностью выполняет свои основные функции, в том числе функции по защите границ и населения, сохранению суверенитета, решению проблемы Арцаха”,- отметил Армен Саргсян.
Напомним, что партия “Гражданский договор” имеет 71 мандат, блок “Айастан” – 29 мандатов, блок “Честь имею” – 7 мандатов.