Ըստ Ռուբինյանի` Հին Թաղերը, Խծաբերդը և Դիզափայտը չեն հանձնվել, ապօրինաբար գրավվել են
Պատգամավորները հարցեր են հղում ԱԺ փոխխոսնակի առաջին տեղակալի թեկնածու Ռուբեն Ռուբինյանին: «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը հիշեցրեց, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կնքումից մեկ ամիս անց լրացուցիչ տարածքներ են հանձնվել Կովսականի ու Սանասարի շրջանների այն հատվածներից, որոնք վերոնշյալ փաստաթղթով գտնվում էին հայկական վերահսկողության ներքո:
«Նույնը վերաբերում է Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր, Խծաբերդ գյուղերին, հարակից բարձունքներին, Դիզափայտ լեռանը: Հետագայում Ձեր ղեկավարը նշեց, որ դա չէր համապատասխանում նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթին, սակայն եղել է բանավոր փոխըմբռնում և պատերազմի վերսկսման վտանգ, ինչի հետևանքով այդ տարածքները հանձնվել են Ադրբեջանին»,-ասաց Աբրահամյանը: Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե արդյոք պատերազմի վտանգի սպառնալիքի պարագայում Հայաստանի իշխանությունները չեն զիջի նոր տարածքներ ՀՀ սահմաններից:
«Ինչ վերաբերում է Հին Թաղերին, Խծաբերդին և Դիզափայտին, դրանք չեն հանձնվել, ապօրինաբար, եռակողմ հայտարարության անկնհայտ խախտմամբ, ադրբեջանական հարձակման արդյունքում գրավվել են»,- արձագանքեց Ռուբեն Ռուբինյանը:
Խոսելով Սյունիքի մարզի հարակից հատվածների մասին՝ Ռուբինյանն ասաց, որ դրա պատասխանը տրվել է մի քանի անգամ, և տրամաբանությունն այն է, որ Հայաստանի միջազգայնորեն ընդունված սահմանը որոշակի երաշխիք է:
«Որովհետև մի բան է, երբ ռազմական բախումներ են տեղի ունենում այն շրջանում որ նշում եք, օրինակ Կովսական, մի բան է, երբ զորքերը կանգնում են նախկին հայկական ՀԽՍՀ սահմաններին: Դա է եղել տրամաբանությունը, այժմ նման բան հնարավոր չէ, այն պարզ պատճառով, որ կանգնած ենք ՀՀ սահմաններին: Դա ոչ միայն ՀՀ սահմանն է, այլ ՀԱՊԿ սահմանն է»,- ասաց ԱԺ փոխխոսնակի թեկնածու Ռուբեն Ռուբինյանը:
Աբրահամյանն արձագանքեց` մայիսի 12-ից ադրբեջանական զորքերը անարգել մուտք են գործել Սյունիքի, Գեղարքունիքի մի շարք հատվածներ, և դրանք բռնազավթված են:
«Ձեր ասած հիմնավորմամբ Ադրբեջանը ցանկացած պահի կարող է զավթել ցանկացած հատված»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը` հավելելով, որ ստացվում է ՀՀ քաղաքացին անվտանգության երաշխիքներ չի կարող ունենալ առ այն, որ նոր տարածքներ կզիջվեն պատերազմի վերսկսման վտանգի պատճառով:
Ռուբինյանը պատասխանեց` ադրբեջանական ստորաբաժանումները չեն կարող ցանկացած պահի մտնել ՀՀ տարածք, և որպես ապացույց ներկայացրեց Գեղարքունիքի մարզում օրեր առաջ տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքը, որին ըստ Ռուբինյանի, զինված ուժերը փայլուն դիմակայեցին:
«Ինչ վերաբերում է Սև լճի և Գեղարքունիքի մյուս հատվածներին, որտեղ ապօրինաբար են գտնվում ադրբեջանական զորքերը, այնտեղից պետք է դուրս գան: Մեր վերլուծություններով այս քայլով Ադրբեջանը փորձում է պայթեցնել տարածաշրջանային կայունությունը կամ կիսակայունությունը և չկատարել եռակողմ պայմանավորվածության տարածաշրջանային կոմունիկացիների ապաշրջափակման կետը»,- ասաց ՔՊ փոխխոսնակի թեկնածուն: Նա վստահեցրեց, որ իշխող ուժը քաղաքական դիվանագիտության ճանապարհով փորձում է խնդիրը լուծել:

Села Хин Тахер, Хцаберд и Дизапайт были не сданы, а незаконно захвачены – Р.Рубинян
Сегодня в парламенте проходят выборы вице-спикеров. Депутаты задают вопросы кандидату на должность первого вице-спикера Рубену Рубиняну. Секретарь фракции “Честь имею” Тигран Абрамян напомнил о том, что спустя месяц после подписания 9 ноября трехстороннего заявления были сданы дополнительные территории на тех участках Ковсаканского и Санасарского районов, которые вышеупомянутым документом находились под контролем армянской стороны.
“То же самое касается сел Хин (Старый) Тагер, Хцаберд, соседних высот, горы Дизапайт. В дальнейшем ваш руководитель отметил, что это не соответствует документу от 9 ноября, однако было достигнуто устное взаимопонимание и была угроза возобновления войны, вследствие чего эти территории были сданы Азербайджану”,- сказал Абрамян. Он поинтересовался, не уступят ли власти новые территории на границах страны в случае новой угрозы войны.
“Что касается Хин Тагер, Хцаберда и Дизапайта, то они были не сданы, а незаконно захвачены в результате явного нарушения трехстороннего заявления и нападения азербайджанской стороны”,- ответил Р.Рубинян.
Говоря о сопредельных с Сюником территориях, Рубинян сказал, что уже не раз отвечал на этот вопрос: логика состоит в том, что определенной гарантией является признанная на международном уровне граница Армения.
“Одно дело, когда военные столкновения происходят в указанных Вами районах, например Ковскане, другое дело, когда войска размещаются на границах бывшей Армянской ССР. Логика заключалась в этом. Сейчас это невозможно по той простой причине, что мы стоим у границ Республики Армения. Это не только граница РА, но и граница ОДКБ”,- отметил Рубен Рубинян.
Абрамян напомнил о том, что с 12 мая азербайджанские войска беспрепятственно проникли на ряд участков Сюника и Гегаркуника и захватили их. “Из Ваших слов следует, что Азербайджан в любой момент может захватить любой участок”,- сказал Т.Абрамян.
По словам Рубиняна, азербайджанские подразделения не могут в любой момент проникнуть на территорию РА. В качестве доказательства он напомнил об азербайджанской провокации, которая была совершена несколько дней назад в Гегаркуникской области и которая удостоилась решительного отпора со стороны вооруженных сил РА.
“Что касается Черного озера и других участков Гегаркуника, где незаконно находятся азербайджанские войска, то они должны уйти оттуда. Наш анализ показывает, что этим шагом Азербайджан пытается нарушить стабильность в регионе и сорвать трехстороннюю договоренность о деблокаде региональных коммуникаций”,- отметил кандидат фракции “ГД”. Рубинян также заверил, что правящая сила пытается решить вопрос дипломатическим путем.