Գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալը Հայաստանում 6,4%-ով աճել է. ամենաբարձր ցուցանիշն է ԵԱՏՄ-ում
Եվրասիական տնտեսական միության երկրներում գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալները 2021 թվականի առաջին կիսամյակում՝ հունվար-հունիս ամիսներին նախորդ տարվա՝ 2020 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 0.6% -ով և կազմել 33.7 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ Այս մասին հայտնում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի վիճակագրության դեպարտամենտը։
ԵԱՏՄ երկրներում գյուղատնտեսական արտադրանքի աճն ամենաշատը գրանցվել է Հայաստանում՝ 6,4%, հաջորդը Ղազախստանն է՝ 3,2%, ապա՝ Ղրղզստանը՝ 1,3% և Ռուսաստանը՝ 0,2%:
Բելառուսում գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալները, ընդհակառակը, փոքր-ինչ նվազել են։
Գյուղատնտեսական արտադրանքի դինամիկան ԵԱՏՄ-ում
Միևնույն ժամանակ, 2021թ. առաջին կիսամյակում ԵԱՏՄ-ում կաթի արտադրությունն աճել է 0,9%-ով։ Հայաստանը երկրորդ տեղն է զբաղեցնում աճի ցուցանիշով՝ 2.6%. առաջինը Ղազախստանն է՝ 3.2%, երրորդը՝ Ղրղզստանը՝ 2.1%, ապա Բելառուսը` 1.4% և Ռուսաստանը՝ 0.3%։
Անասնաբուծության բնագավառում աճ է գրանցել Ղազախստանը՝ 5.5%, Ղրղզստանը՝ 1,4%։ Հայաստանում այս ոլորտում աճ կամ անկում չի գրանցվել։

Armenia Leads EAEU in 2021 Agricultural Growth
Armenia saw the highest agricultural sector growth among all Eurasian Economic Union (EAEU) countries during the first half of 2021, this according to data published by the EAEU’s executive body the Eurasian Economic Commission.
Armenia registered the highest growth (6.4%), followed by Kazakhstan - 3.2%, Kyrgyzstan - 1.3% and Russia - 0.2%.
Agricultural production in Belarus slightly decreased during the period.
EAEU milk production increased by 0.9% in the first half of the year.
Leading the way was Kazakhstan with 3.2% growth, followed by Armenia - 2.6%, Kyrgyzstan - 2.1%, Belarus - 1.4% and Russia - 0.3%.
Egg production in the EAEU decreased by 2% overall. Armenia saw egg production drop by 8.3%.
The EAEU is comprised of Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Cuba (observer), Moldova (observer) and Uzbekistan (observer).