Գեղամ Մանուկյանն անդրադարձավ ՔՊ նախկին մամուլի խոսնակի բանակից ազատմանը
Խորհրդարանի հերթական նիստում իշխանությունն ու ընդդիմությունը վիճաբանեցին և միմյանց մեղադրեցին պարտադիր զինծառայությունից ազատվելու մեջ: «Քաղաքացիական պայմանագիր» (ՔՊ) խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանն ասաց, որ թե՛ ԱԺ նախագահը, թե՛ տեղակալները անցել են զինծառայություն, իսկ ԱԺ փոխխոսնակի ընդդիմության թեկնածուն` Իշխան Սաղաթելյանը, ազատվել է բանակից:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն արձագանքեց` Իշխան Սաղաթելյանն առնվազն գիտությունների թեկնածու է և հանգամանալից կարող է բացատրել, թե ինչ հիմքով է ազատվել զինծառայությունից և ոչ թե «ինքնավնասումով բանակից թռած է»: Նա, դիմելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանը, ասաց.
«2018-ին ձեր կուսակցության մամուլի խոսնակը (նկատի ունի Վահան Կոստանյանին) օրենքը փոխելու արդյունքում ընդունվեց ասպիրանտուրա, եղավ ԱԺ նախագահի օգնական, հետո խորհրդական, երեք տարի շարունակ պետական համակարգում եղավ, զբաղեցրեց մեկ խելացի մարդու տեղ ասպիրանտուրայում և այս տարվա մայիսին դիմում գրեց ասպիրանտուրայից դուրս եկավ: Երեք տարի պետական հովանավորչությամբ բանակից թռավ, և հիմա էլ հայտնի չէ՝ գնա՞ց ծառայության, թե՞ չէ»,-ասաց Մանուկյանը:
Այս խոսքերից հետո ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը տեղից արձագանքեց` հիշենք, չառաջադրենք իրեն:
Հիշեցնենք, որ Կոստանյանը 2018-ին սեփական դիմումի համաձայն ազատվել էր առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանի գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնից, որպեսզի գիտությամբ զբաղվելու համար դիմի մասնագիտական հանձնաժողովին ու տարկետում ստանա: Տարկետում ստանալուց օրեր անց նա նշանակվել էր ՔՊ մամուլի խոսնակ ու զբաղեցրել վերոնշյալ պաշտոնները, որի մասին խոսում էր պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը:

Гегам Манукян коснулся освобождения от армии бывшего пресс-секретаря партии “Гражданский договор”
На очередном заседании парламента властные и оппозиционные депутаты устроили перепалку, обвинив друг друга в освобождении от обязательной военной службы. Депутат фракции “Гражданский договор” Айк Саргсян заявил, что и председатель Национального Собрания, и его заместители проходили военную службу, а кандидат оппозиции на пост вице-спикера НС Ишхан Сагателян был освобожден от армии.
В ответи депутат оппозиционной фракции “Айастан” Гегам Манукян отметил, что Ишхан Сагателян как минимум кандидат наук, и можно подробно объяснить, на каком основании он не проходил военную службу, а не “откосил от армии посредством членовредительства”.
Обратившись к фракции “Гражданский договор”, Манукян сказал: “В 2018 году пресс-секретарь вашей партии (Ваан Костанян) в результате изменения закона поступил в аспирантуру, стал помощниом спикера парламента, а потом его советником. Три года он проработал в государственной системе, занял в аспирантуре место более умного человека, а в мае этого года написал заявление об отказе от дальнейшей учебы. На протяжении трех лет он благодаря государственной протекции косил от армии, и сейчас неизвестно, пошел служить или нет”.
Напомним, что в 2018 г. В.Костанян по собственному заявлению был освобожден от должности руководителя офиса председателя Национального Собрания Арарата Мирзояна, после чего обратился в специальную комиссию, чтобы заняться наукой и получить отсрочку от армии. Спустя несколько дней после полученя отсрочки он был назначен пресс-секретарем партии “Гражданский договор” и занял те должности, которые перечислил депутат Г.Манукян.