Իշխան Սաղաթելյանը չընտրվեց ԱԺ փոխխոսնակ
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը չընտրվեց ԱԺ երրորդ փոխխոսնակի պաշտոնում, որը նախատեսված է ընդդիմադիր խմբակցության ներկայացուցչի համար: Նրա օգտին կողմ է քվեարկել 53, դեմ` 50 պատգամավոր: Անվավեր է ճանաչվել մեկ քվեաթերթիկ: Փակ, գաղտնի քվեարկության արդյունքները ներկայացրեց Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը:
Իշխան Սաղաթելյանը «Հայ հեղափոխական դաշնակցության» Գերագույն մարմնի անդամ է: 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ստորագրումից հետո Հայրենիքի փրկության շարժման անդամներից էր:
Հիշեցնենք, որ նորընտիր ԱԺ-ի մյուս փոխխոսնակներն են` Ռուբեն Ռուբինյանը և Հակոբ Արշակյանը («Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցություն): Այսպիսով, արդեն չորրորն օրն է, ինչ նորընտիր խորհրդարանը չի ձևավորել ԱԺ նախագահությունը: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը խոսքի իրավունք տվեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանին նոր թեկնածուի առաջադրման համար, Օհանյանը նշեց` իրենք կողմնակից են նախկին թեկնածուին, ուստի նոր ընտրությունների դեպքում առաջարկելու են նույն թեկնածությունը:
Հիշեցնենք, որ քաղաքական մեծամասնությունը հայտարարել էր, որ կապահովի անհրաժեշտ ձայների քանակ` Սաղաթելյանի ընտրության համար: «Հայաստան» խմբակցության երկու պատգամավոր կալանավորված է, նիստին չի եկել նույն խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Սեդրակյանը: Սեյրան Օհանյանն ասաց, որ վերջինս հարգելի պատճառով բացակայում է երկրից, ինչի մասին մեծամասնությունը տեղյակ է եղել:

Ишхан Сагателян не избран вице-спикером парламента
Депутат оппозиционной фракции “Айастан” Ишхан Сагателян не избран на должность третьего вице-спикера Национального Собрания как представитель парламентской оппозиции. За Сагателяна проголосовали 53 депутата, против – 50.
Ишхан Сагателян – член Верховного органа Армянской Революционной Федерации Дашнакцутюн. После подпсания трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. он присоединился к Движению за спасение Родины.
Напомним, что депутаты уже избрали двух вице-спикеров НС. Это члены фракции “Гражданский договор” Рубен Рубинян и Акоп Аршакян. Тем не менее, уже четвертый день новый парламент не может сформировать президиум. Председатель Национального Собрания Ален Симонян предоставил слово руководителю фракции “Айастан” Сейрану Оганяну для выдвижения новой кандидатуры. Оганян отметил, что они продолжают поддерживать кандидатуру Ишхана Сагателяна, и в случае проведения повторных выборов именно его вновь выдвинут на должность третьего вице-спикера.
Политическое большинство ранее заявило, что обеспечит необходимое число голосов для избрания Сагателяна. Отметим, что двое депутатов фракции “Айастан” находятся под арестом, еще один депутат, Давид Седракян, отсутствует из страны по уважительной причине, о чем властные депутаты проинформированы.