ԱԺ-ն երրորդ անգամ է քննարկում Իշխան Սաղաթելյանի թեկնածությունը
Խորհրդարանը երրորդ անգամ է քննարկում ԱԺ փոխխոսնակի պաշտոնում Իշխան Սաղաթելյանի թեկնածության հարցը: Հիշեցնենք, որ 20 րոպե ընդմիջմանը «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը և խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ գնացել էին ԱԺ նախագահի սենյակ: Նիստի սկսվելուն պես Սիմոնյանն առաջարկեց հարցը առկախել և անցնել օրակարգային հաջորդ հարցին:
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանն արձագանքեց` ԱԺ կանոնակարգ օրենքը չի նախատեսում քանակ, թե քանի տապալումից հետո կարելի է առկախել հարցը: Նա առաջարկեց այդ հարցը լուծել, այնուհետև անցնել քննարկվող հարցին:
Արմեն Ռուստամյանն էլ ասաց, որ հարցը առկախելն իմաստ կունենար, եթե երկու անգամ քվեարկություն եղած չլիներ, երրորդ անգամից հարցն առկախելն, ըստ նրա, արհեստական է:
«Եթե ուզում ենք գործն առաջ գնա, խորհրդարանը ձևավորվի իր մարմիններով, քարը փեշից թափեք, քվեարկեք: Մեր ձայները սահմանափակ են, չեն կարող ավելանալ, ձեր ձայներն ավելացրեք, անվավերների քանակը որ գումարում ես, ուղիղ 54 է»,- ասաց նա:
Ալեն Սիմոնյանը խոսքը փոխանցեց Սեյրան Օհանյանին` թեկնածու առաջադրելու համար: Սեյրան Օհանյանը կրկին Իշխան Սաղաթելյանի թեկնածությունն առաջադրեց: «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը ևս պաշտպանեց Սաղաթելյանի թեկնածությունը:
ՔՊ պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանն առաջարկեց ընդդիմությանը չմասնակցել քվեարկությանը` ասելով, որ իրենք կարող են գնալ 54 պատգամավորով ընտրել ԱԺ երրորդ փոխխոսնակ:
Իշխան Սաղաթելյանն արձագանքեց` ավելի արժանապատիվ կլինի իշխանության կողմից հայտարարելը, որ դեմ են քվեարկելու, քան գնան ու քվեաթերթիկներն անվավեր սարքեն: Սաղաթելյանը պնդեց` որևէ սակարկման, գործարքի չեն գնալու:
«Շարունակեք չքվեարկել, եթե ուզում եք խնդրեմ, որ քվեարկեք, չեմ խնդրելու»,- ասաց նա:
Սաղաթելյանի թեկնածության առաջին քվեարկությանը կողմ էր քվեարկել՝ 53, դեմ` 50 պատգամավոր: Անվավեր է ճանաչվել մեկ քվեաթերթիկ: Երկրորդ ընտրությունը տապալվեց 5 անվավեր, 49 կողմ, 49 դեմ ձայներով: Ընտրվելու համար Սաղաթելյանին հարկավոր է առնվազն 54 կողմ ձայն: Ընդդիմությունն ու իշխանությունը միմյանց են մեղադրում անվավեր քվեաթերթիկների և քվեարկությունը միտումնավոր տապալելու համար:

НС в третий раз обсуждает кандидатуру Ишхана Сагателяна
В Национальном Собрании в третий раз обсуждается кандидатура выдвинутого на должность вице-спикера Ишхана Сагателяна. Напомним, что во время 20-минутного перерыва лидер фракции “Айастан” Сейран Оганян и депутат той же фракции Армен Рустамяна вместе со спикером НС Аленом Симоняном отправились в его кабинет. После перерыва Симонян предложил отложить этот вопрос и перейти к следующему пункту повестки.
Секретарь фракции “Айастан” Арцвик Минанся отметил, что регламент Национального Собрания не ограничивает количество обсуждений кандидатов на пост вице-спикера. Он предложил решить этот вопрос и только потом перейти к следующему пункту повестки.
В свою очередь Армен Рустамян отметил: “Если мы хотим сформировать органы парламента, то должны проголосовать. Наши голоса ограничены, вы должны увеличить количество своих голосов. Вместе с недействительными бюллетенями получается ровно 54 голоса”.
Затем А.Симонян предоставил слово Сейрану Оганяну для выдвижения кандидата в вице-спикеры. Оганян вновь назвал кандидатуру Ишхана Сагателяна, которого поддержала и фракция “Честь имею”.
Депутат фракции “Гражданский договор” Ваагн Алексанян предложил оппозиции не участвовать в голосовании, заявив, что их 54 депутата, а значит, они сами могут избрать третьего вице-спикера НС.
В ответ Ишхан Сагателян заявил, что честнее было бы проголосовать “против”, а не использовать недействительные бюллетени. Он также сказал, что ни на какую сделку оппозиция не пойдет.
“Продолжайте не голосовать. Если хотите, чтобы я попросил вас проголосовать, то знайте – этого не будет”,- добавил кандидат, обращаясь к политическому большинству.
Для избрания вице-спикером И.Сагателяну необходимо 54 голоса. Власть и оппозиция обвиняют друг друга в использовании недействительных бюллетеней и умышленном срыве голосования.