Անկարան Հայաստանին ագրեսիվ հռետորաբանությունից և գործողություններից հրաժարվելու կոչ է անում
Անկարան Հայաստանին կոչ է անում հրաժարվել ագրեսիվ հռետորաբանությունից և գործողություններից, հավատարիմ մնալ իր ստանձնած պարտավորություններին ու զարգացնել համագործակցությունը տարածաշրջանի երկրների հետ։ Այդ մասին գրում է Anadolu գործակալությունը՝ հղում անելով Թուրքիայի ազգային անվտանգության խորհրդի նիստի ավարտին արված հայտարարությանը, որը կայացել է Անկարայում՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նախագահությամբ։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են նաև Թուրքիայի հարավ-արևմտյան շրջաններում անտառային հրդեհների դեմ պայքարը, դրա հետ կապված ապատեղեկատվական արշավներն ու բնական աղետին դիմակայելու լրացուցիչ միջոցառումները:
Հաղորդագրության մեջ նաև նշվում է, որ Թուրքիայի ազգային անվտանգության խորհրդի անդամները դատապարտել են այն երկրներին, որոնք աջակցում են Քրդական բանվորական կուսակցությանը, Քուրդիստանի համայնքների միությանը, Սիրիայի դեմոկրատական միությանը և Քրդական ազգային ինքնապաշտպանական ջոկատներին, որոնց գործողություններն, ըստ թուրքական կողմի, տարածաշրջանում ուղղված են ընդդեմ խաղաղությանն ու կայունությանը։

Ankara Urges Armenia to Refrain from Aggressive Rhetoric
Ankara has called on Armenia to refrain from aggressive rhetoric and actions and to develop cooperation with the countries of the region, this according to the Turkish Anadalou Agency news outlet referring to a statement released following a meeting today of the Turkish National Security Council in Ankara held in Ankara under the chairmanship of President Recep Tayyip Erdogan.
“Armenia should use the opportunity presented to establish peace and stability, which has appeared in the South Caucasus for the first time in a long time,” the Turkish Security Council statement reads.
Those attending the meeting also discussed the fight against wildfires that have swamped the southwestern regions of Turkey, related disinformation campaigns and additional measures to counter the natural disaster.