Տիգրան Աբրահամյան. «Արցախի կարգավիճակի հարցն այս պահին արցախցիներին հուզող թիվ մեկ խնդիրն է»
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, Արցախի նախագահի նախկին խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը մտահոգիչ է համարում կառավարության ծրագրի պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներին վերաբերող մի շարք դրույթներ:
Նա անդրադարձավ ծրագրում տեղ գտած խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու կառավարության պատրաստակամությանը` ընդգծելով, որ նույն ծրագրում նշվում է, որ դրա իրականացումը միայն Հայաստանից չէ կախված: Ըստ Աբրահամյանի` ծրագրում նշված ցանկացած խոստում կարող է ներկայացվել որպես լավ ցանկությունների դաշտում եղած դրույթ, սակայն չիրականացումը պատճառաբանվի այս կամ այն պատճառով:
«Փաստացի պատերազմից հետո մենք ունենք տարածքներ, որոնք որևէ փաստաթղթով ներկայացված չեն որպես հանձնվող տարածքներ, բայց պատերազմի սպառնալիքի ներքո փոխանցել ենք Ադրբեջանին: Արդյոք Արդբեջանում կարո՞ղ են կարծել, որ ստեղծված իրավիճակում ունեն այլ հնարավորություններ Հայաստանին իր օրակարգը պարտադրելու և տարածքներ խլելու համար»,-ասաց նա:
Ընդդիմադիր պատգամավորի կարծիքով` քաղաքացիներին մտահոգում է նաև այն հարցը, որ այժմ երկրի սահմանների պաշտպանության հարցում իշխանությունն իր ձախողումները կարող է բարդել ուրիշների վրա, մասնավորապես՝ նախկին իշխանությունների: Նա նաև քննադատաեց իշխանություններին այն պատճառով, որ ծրագրում որևէ տեղ ֆիքսված չէ Արցախի Հանրապետություն եզրույթը:
Աբրահամյանի խոսքով` ղարաբաղյան հիմնախնդրին վերաբերող հատվածում նշվում է, որ հարցի կարգավորումը կառավարությունը տեսնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագության ներքո` Արցախի վերջնական կարգավիճակի հստակեցմամբ, սակայն միջազգային օրակարգում կարգավիճակի հետ կապված հարցը որևէ կերպ առաջին պլան բերված չէ:
«Արցախի կարգավիճակի հարցն այս պահին արցախցիներին հուզող թիվ մեկ խնդիրն է, և այս հարցի չկարգավորումը, ցանկացած տիպի` սոցիալական, ֆինանսական, տնտեսական ներդրումների պարագայում որևէ խնդիր չի լուծելու»,- ասաց նա:
Ըստ Տիգրան Աբրահամյանի` ամենամտահոգիչն այն է, թե ինչ խնդիր է դրված զինված ուժերի առաջ, արդյոք զինված ուժերն ապահովելու՞ են Արցախի անվտանգություն, թե՞ ոչ:

Тигран Абрамян: “На данный момент арцахцев в первую очередь волнует вопрос статуса Арцаха”
Депутат оппозиционной парламентской фракции “Честь имею”, бывший советник президента Арцаха Тигран Абрамян выразил обеспокоенность рядом пунктов программы правительства, касающихся сферы обороны и безопасности.
“После войны фактически оказались территории, которые ни в одном документе не были представлены как подлежащие сдаче, но они были переданы Азербайджану. Могут ли в Азербайджане думать о том, что в создавшейся ситуации у них есть другие возможности навязать Армении свою повестку и отнять у нее территории?” – спросил оппозиционный депутат.
По его мнению, людей волнует и то, что свою вину за провалы в деле защиты границ страны действующая власть может свалить на других, в частности на бывших власть имущих. Абрамян подверг критике власти и за то, что в программе правительства нигде не содержится термин “Республика Арцах”.
В разделе, посвященном карабахской проблеме, указывается, что ее решение правительство видит в окончательном уточнении статуса Арцаха под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ, однако в международной повестке вопрос статуса нигде не значится как первоочередной, отметил оппозиционный депутат.
“На данный момент арцахцев в первую очередь волнует вопрос статуса Арцаха, и его неурегулированность приведет к тому, что не будут решены также вопросы социальные, финансовые, экономических инвестиций”,- подчеркнул Тигран Абрамян.
Наибольшую же обеспокоенность, по его словам, вызывают следующие вопросы: какая задача поставлена перед вооруженными силами и будут ли они обеспечивать безопасность Арцаха?