Ադրբեջանական կողմը փակել է Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի Կարմրաքար-Շուռնուխ հատվածը
Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ օգոստոսի 25-ին ժամը 23:00-ի սահմաններում ադրբեջանական կողմը փակել է Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի Կարմրաքար-Շուռնուխ հատվածը:
Ըստ ԱԱԾ-ի՝ նշված հատվածում գտնվող տրանսպորտային միջոցները տարհանվել են: Աշխատանքներ են իրականացվում ճանապարհը բացելու, մարդկանց և տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժի բնականոն աշխատանքը վերականգնելու ուղղությամբ:
Այս մասին առաջինը երեկ գիշեր ահազանգել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Ըստ Թաթոյանի՝ ադրբեջանական 50 կամ ավելի զինված ծառայողներ 3 ժամից ավելի փակել են Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքից Կապան տանող միջպետական ճանապարհը՝ Դավիթ Բեկ գյուղին մոտ եւ հրաժարվում են բացել:
«Այս արարքները հանցավոր են, սահմանափակել են մարդկանց, ողջ քաղաքացիական բնակչության, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք, տարեցներ, ազատ տեղաշարժը: Այս ամենը հավաստող ահազանգեր ենք ստանում քաղաքացիական բնակիչներից, ստուգել ենք ամբողջը:
Այդքան զգուշացնում եմ այս վտանգի մասին ու ասում եմ, թե պետությունը ինչ պետք է անի ու հրատապ անի. ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունը ՀՀ Սյունքի համայնքների միջև ճանապարհներին հանցավոր է և վերջ: Դա ինքին խախտում է մարդկանց կյանքի, ազատ տեղաշարժման և միջազգայնորեն երաշխավորված այլ կենսական իրավունքներ:
Փաստերից ինձ համար ակնհայտ է, որ սա նախապես պլանավորված բացահայտ հանցագործություն է ՀՀ քաղաքացիական բնակչության դեմ»,- իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՄԻՊ-ը:
Թաթոյանի տեղեկություններով՝ ՌԴ սահմանապահ ծառայողները, ՀՀ սահմանապահները նույնպես տեղում վարել են ճանապարհը բացելու բանակցություններ, և քաղաքացիկան մեքենաները դուրս են բերվել:
«Ըստ ստուգված տվյալների՝ բանակցությունները առավոտ են շարունակվելու. հրաժարվել են բացել»,- նշել է Պաշտպանը:

Азербайджанская сторона перекрыла участок Кармракар-Шурнух межгосударственной дороги Капан-Горис
Согласно сообщению Службы национальной безопасности Армении, около 23:00 25 августа азербайджанская сторона перекрыла участок Кармракар- Шурнух межгосударственной дороги Капан-Горис. Находившиеся на данном участке транспортные средства были эвакуированы. Ведутся работы по разблокированию дороги, восстановлению нормального передвижения людей и транспортных средств.
Первым о произошедшем сообщил минувшей ночью Защитник прав человека Армении Арман Татоян. По его словам, на протяжении более трех часов 50 и более азербайджанских военнослужащих блокировали в Сюникской области межгосударственную дорогу из Гориса в Капан, возле села Давид Бек, отказываясь ее открыть.
“Это преступные действия, которые ограничивают свободное передвижение людей, всего гражданского населения, включая детей, женщин, пожилых. Мы получаем от гражданских лиц сигналы, которые подтверждают происходящее. Все сообщения нами проверены.
Я столько раз предупреждал об этой опасности, говорил, что должно делать государство, причем в срочном порядке. Присутствие азербайджанских военнослужащих на дорогах, связывающих между собой общины Сюникской области РА, является преступлением и точка. Это само по себе нарушает права людей на жизнь, свободное перемещение и другие гарантированные на международном уровне жизненно важные права.
Из фактов для меня становится очевидным, что это заранее спланированное преступление против гражданского населения РА”,- написал на своей фейсбуковской странице Защитник прав человека РА.
По сведениям А.Татояна, пограничники РФ и РА вели на месте переговоры по разблокированию дороги, гражданские автомобили были эвакуированы.
“Согласно проверенным данным, утром переговоры будут продолжены, так как они отказались разблокировать дорогу”,- отметил ЗПЧ.
Рано утром А.Татоян отправил в соответствующие международные органы специальные сообщения об этом инциденте.