Փաշինյան․ «Սյունիքի ճանապարհների հետ կապված իրադրությունը մեզ համար անկանխատեսելի չէր»
Կառավարության օգոստոսի 27-ի հերթական նիստի մեկնարկին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Սյունիքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ճանապարհների փակմանը։ Վարչապետը նշեց, որ Ադրբեջանը Էյվազլիի և Չայզամիի հատվածներում փակել է Սյունիքի մարզի հարավային հատվածներ տանող հիմնական ճանապարհը։
«Այս գործողությունը հակասում է 2020 թվականի դեկտեմբերին ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, և ես հույս ունեմ, որ իրավիճակը րոպե առաջ կկարգավորվի։ Քաղաքական առումով ինձ համար միանշանակ է, որ այդ ակցիան արվել է մեր առաջ քաշած խաղաղության օրակարգին հարվածելու, այդ օրակարգը վարկաբեկելու համար։ Ադրբեջանի պահվածքը վկայում է, որ նման միջադեպեր էլի կարող են լինել։ Մեր ծառայությունները պետք է, իհարկե, զգոն լինեն, բայց մյուս կողմից մեզ ամուր նյարդեր են պետք, և մեր ռազմավարական գիծը, խաղաղության օրակարգը պիտի զարգացնենք, առաջ տանենք։ Սյունիքի ճանապարհների հետ կապված իրադրության ստեղծումը մեզ համար անկանխատեսելի չէր, և մենք այդ ընթացքում աշխատել ենք նաև ենթակառուցվածքների ձևավորման ուղղությամբ ու շարունակելու ենք աշխատել։ Սակայն Էյվազլի և Չայզամիի հատվածներում ճանապարհի վերաբացումը տարածաշրջանային կայունության շատ լավ խորհրդանիշ կարող է դառնալ»- ասաց Կառավարության ղեկավարը։
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ադրբեջանական կողմը պնդում է, թե ստեղծված իրադրությունը կապվում է նախորդ օրը տեղի ունեցած միջադեպի հետ, երբ դանակահարվել է Ադրբեջանի սահմանապահ զորքերի ծառայող։ Նախնական ստուգումները ցույց են տվել, որ հայկական կողմը որևէ առնչություն չունի ենթադրվող միջադեպի հետ․
«Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտարարել եմ, որ եթե ադրբեջանական կողմն ունի կոնկրետ տվյալներ, ցանկալի կլինի, որ մեզ փոխանցի, պատրաստ ենք նաև համատեղ հետաքննության Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի ներկայացուցիչներրի մասնակցությամբ»։
Վարչապետի խոսքով՝ Սյունիքում պետք է իրականացվեն միջպետական ճանապարհների հիմնանորոգման Կառավարության ծրագրերը, մասնավորապես՝ մինչև տարեվերջ պետք է ավարտվի Տաթև-Աղվանի ճանապարհի հիմնանորոգումը։
«Վերադառնալով տարածաշրջանային խաղաղության թեմային՝ պիտի ասեմ, որ որոշակի հրապարակային դրական ազդակներ կան Թուրքիայի կողմից։ Մենք այդ ազդակները կգնահատենք և դրական ազդակներին դրականով կպատասխանենք»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Н.Пашинян: “Мы прогнозировали ситуацию с дорогами, которая возникла в Сюнике”
В начале очередного заседания правительства сегодня, 27 августа, премьер-министр Никол Пашинян коснулся вопроса блокирования азербайджанскими вооруженными силами дорог в Сюнике. По словам премьера, Азербайджан перекрыл участки Эйвазлы и Чайзами основной дороги, ведущей в южные районы Сюникской области.
“Этот процесс противоречит договоренностям, которые были достигнуты в декабре 2020 года, и я надеюсь, что ситуация будет урегулирована как можно скорее. В политическом плане для меня очевидно, что эта акция была предпринята с целью нанести удар по предложенной нами повестке мира и дискредитировать ее. Поведение Азербайджана свидетельствует о том, что подобные инциденты могут происходить и в дальнейшем. Наши службы должны проявлять бдительность, но с другой стороны нам нужны крепкие нервы. Мы должны продвигать нашу стратегическую линию, повестку мира. Мы прогнозировали ситуацию с дорогами, которая возникла сейчас в Сюнике, и все это время вели также работы в направлении формировании инфраструктур. И эта работа будет продолжена. А разблокирование дороги на участках Эйвазлы и Чайзами может стать хорошим символом стабильности в регионе”,- сказал глава правительства.
По слова Пашиняна, азербайджанская сторона утверждает, что сложившаяся ситуация связана с произошедшим накануне инцидентом, когда военнослужащий пограничных войск Азербайджана получил ножевые ранения. Предварительная проверка показала, что армянская сторона не причастна к предполагаемому инциденту.
“С трибуны Национального Собрания я заявил, что если у азербайджанской стороны есть конкретные данные, то хотелось бы получить их. Мы готовы также провести совместное расследование с участием представителей Армении, России, Азербайджана”,- сказал премьер.
Он подчеркнул, что в Сюнике необходимо осуществить правительственную программу капитального ремонта межгосударственных дорог. В частности, до конца года предстоит завершить благоустройство дороги Татев-Агван.
“Возвращаясь к теме мира в регионе, должен сказать, что определенные публичные положительные сигналы поступили со стороны Турции. Мы оценим их и на положительные ответим положительно”,- сказал в заключение Никол Пашинян.