Հայաստանից արտահանումն առաջին կիսամյակում աճել է 23.3%-ով՝ մեծամասամբ հանքահումքի հաշվին
2021 թվականի առաջին կիսամյակում, «քովիդյան» 2020-ի նույն ամիսների համեմատ, արտահանումն Հայաստանից աճում է մեծապես հանքահումքի հաշվին: Որոշակի աճ կա ոչ թանկարժեք մետաղների, մանածագործական իրերի, բուսական արտադրանքի և այլ ապրանքների գծով:
Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ) տվյալներով 2021 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանն աշխարհի հետ մոտ 3.572 մլրդ դոլարի առևտուր է արել: Դրանից 1.379 մլրդ դոլարը Հայաստանից արտահանումն է, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 23.3%-ով: Իսկ 2.192 մլրդ դոլարն էլ ներմուծումն է, աճը՝ 7.9%-ով:
Ինչպես երևում է, ծավալներով ներմուծումը շարունակում է գերազանցել արտահանմանը: Հայաստանը միշտ էլ արտաքին առևտրում բացասական հաշվեկշիռ է ունեցել: Սակայն, հատկանշական է, որ այս տարի արտահանումն ավելի արագ տեմպերով է աճում, քան ներմուծումը:
Երբ արտահանման աճն ավելի արագ է, դա դրական է անդրադառնում Հայաաստանի վճարային հաշվեկշռի վրա, կրճատվում է առևտրի բացասական սալդոն՝ ներմուծման ու արտահանման տարբերությունը: Արդյունքում Հայաստան ավելի շատ արտարժույթ է մտնում: Այս առումով միտումները դրական են:
Սակայն, երբ փորձում ենք հասկանալ՝ արդյոք արտահանման աճը տնտեսության և մասնավորապես արդյունաբերության զարգացման հետևանքն է, այստեղ արդեն պատկերը ոգևորիչ չէ: Կանաչ տնտեսության ու ներառական աճի կառավարական ծրագիր ունեցող Հայաստանում արտահանումն աճում է գլխավորապես հանքարդյունաբերության հաշվին:
Այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանի արտահանման 38%-ը կամ 529 մլն դոլարը ապահովել է միայն հանքահումքը: 2020 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ հանքահումքի արտահանման ծավալներն աճել են մոտ 148 մլն դոլարով կամ 38.8%-ով: Հայաստանից ամբողջ արտահանումն ավելացել է 261 մլն դոլարով, որից 148 մլն դոլարը՝ հանքահումքի հաշվին:
Հանքահումքի աճը պայմանավորված է այս տարի պղնձի միջազգային գների աճով: Ներկայում պղնձի մեկ տոնայի գինը միջազգային բորսաներում 9 000 դոլարից բարձր է: 2020 թվականին այն 7 000 դոլարի չի հասել: Այս գնաճից Հայաստանն ու պղինձ արտահանող մյուս երկրները շահել են: Պղինձը Հայաստանի արտահանման կազմում առաջատարն է:
Բացի պղնձի գնաճից, այս ընթացքում նաև հանքահումքի արդյունահանման ֆիզիկական ծավալներն են ավելացել: Մասնավորապես, 2021թ. հունվար-հունսին Հայաստանում արտադրվել է 202 450 տոննա պղնձի խտանյութ, որը նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ 7.5%-ով ավելացել է:
Հայաստանի հանքահումքը արտահանվում է հիմնականում Շվեյցարիա, Չինաստան, ԵՄ երկրներ՝ Գերմանիա, Բուլղարիա, Նիդերլանդներ և այլն: Հետևաբար, հանքահումքի աճով պայմանավորված՝ աճել է Հայաստանից դեպի նշված երկրներ արտահանումը:
Հայաստանից արտահանվող հաջորդ խոշոր ապրանքումբը պատրաստի սննդի արտադրանքն է: Արտահանումը կազմել է 257 մլն դոլար, որն աճել է 11 մլն դոլարով կամ 4.6%-ով:
Արտահանման աճին զգալի նպաստել են նաև ոչ թանկարժեք մետաղները և դրանցից պատրաստված իրերը, որոնց արտահանումն այս տարվա առաջին կիսամյակում կազմել է մոտ 159 մլն դոլար: 2020 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ այն աճել է 43 մլն դոլարով կամ 36.7%ով: Այս ապրանքախմբի ներքո են սև մետաղներն ու դրանցից պատրաստված իրերը, ալյումինե նրբաթիթեղը, որը Հայաստանից արտահանվող առավել բարձր մաքսային արժեք ունեցող ապրանքների թվում է և այլն։
Փոխարենը նվազել է թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի, թանկարժեք մետաղների և դրանցից պատրաստված իրերի արտահանումը: Այն կազմել է մոտ 139 մլն դոլար՝ կրճատվելով 21.6 մլն դոլարով կամ 13.5%-ով: Այս ապրանքախմբի ներքո պետք է հիմնականում հասկանալ ադամանդը, ոսկին, որը արտահանվում է արծաթի հետ ձուլվածքի տեսքով, ոսկերչական իրերն ու զարդերը։
Տեսանելի աճ կա մանածագործական իրերի (59.8%-ով կամ 31 մլն դոլարով) և բուսական ծագման արտադրանքի՝ մրգի ու բանջարեղենի գծով (58.4%-ով կամ 31 մլն դոլարով):
38.3%-ով նվազել է կաշվե իրերի, 7.6%-ով՝ քարից, գիպսից և ցեմենտից պատարաստված իրերի արտահանումը:
Չմոռանանք, որ բոլոր դեպքերում այս տարվա առաջին կիսամյակը համեմատում ենք 2020 թվականի հետ, երբ համավարակի տարածման հետևանքով արտահանումը կրճատվել էր մի շարք ուղղություններով, ինչպես պատրաստի սննդի, մանածագործական իրերի, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի, մետաղների և այլն: Սակայն, հատկանշական է, որ նույնիսկ ՔՈՎԻԴ-19-ի պայմաններում, հանքահումքի արդյունահանումն ու արտահանումը շարունակում էր աճել:

Экспорт из Армении вырос на 23.3%: основная доля приходится на руду
В первом полугодии 2021 года по сравнению с тем же, так называемым “ковидным”, периодом 2020 г. экспорт Армении увеличился в основном за счет руды. Определенный рост зафиксирован по линии экспорта недрагоценных металлов, текстиля, продукции растительного происхождения и других товаров.
По данным Статистического комитета РА в первом полугодии 2021 г. объемы торговли Армении со странами мира составили 3.572 млрд долларов. При этом 1.379 млрд – это экспорт Армении, который по сравнению с аналогичным прошлогодним периодом вырос на 23.3%, а 2.192 млрд – импорт, рост которого составил 7.9%.
Как видим, импорт продолжает превышать экспорт. В сфере внешней торговли Армения всегда имела отрицательное сальдо. Примечательно, однако, что в этом году темпы роста экспорта превышают темпы роста импорта.
Увеличение экспорта положительно сказывается на платежном балансе страны, сокращается отрицательное торговое сальдо, или разница между экспортом и импортом. В результате в Армению поступает больше валюты. Но когда мы начинаем разбираться в том, является ли рост экспорта следствием развития экономики и в частности промышленности, то вырисовывается неутешительная картина. В Армении, где действует правительственная программа зеленой экономики и ее инклюзивного роста, экспорт растет в основном за счет горнодобывающей промышленности
В первом полугодии этого года 38% экспорта, или 529 млн долларов, обеспечила только сырьевая руда. По сравнению с аналогичным периодом 2020 г. объемы экспорта сырьевой руды выросли примерно на 148 млн долларов, или на 38,8%. В целом экспорт Армении вырос примерно на 261 млн долларов, в том числе на 148 млн за счет руды.
Увеличение объемов сырьевой руды обусловлено повышением в этом году мировых цен на медь. В настоящее время стоимость тонны меди на международных биржах превышает 9000 долларов, тогда как в 2020 г. цена не достигала и 7000 долларов. Армения и другие страны-экспортеры меди выиграли от роста цен на этот металл. Отметим, что медь занимает лидирующие позиции в структуре экспорта Армении.
В рассматриваемый период увеличились также физические объемы добычи рудного сырья. В частности, в январе-июне 2021 г. в Армении было произведено 202.450 тонн медного концентрата, что на 7.5% превышает прошлогодний показатель.
Рудное сырье вывозится из Армении в основном в Швейцарию, Китай, страны ЕС – Германию, Болгарию, Нидерланды и др. С учетом вышеизложенного увеличились и объемы экспорта из Армении в указанных направлениях.
Другой крупной товарной группой в структуре армянского экспорта является готовая пищевая продукция. В этой сфере экспорт составил 257 млн долларов, рост – 11 млн, или 4.6%.
Росту экспорта в значительной степени способствовали также драгоценные металлы и изделия из них, экспорт которых в первом полугодии этого года составил 159 млн долларов. Это на 43 млн долларов, или на 36.7%, больше, чем в первом полугодии 2020 г. В данную товарную группу входят черные металлы и изделия из них, алюминиевая фольга, которая принадлежит к числу экспортируемых из Армении товаров с наиболее высокой таможенной стоимостью.
В противоположность этому сократился экспорт драгоценных и полудрагоценных камней, драгметаллов и изделий из них. Этот показатель составил около 139 млн долларов, что меньше предыдущего показателя на 21.6 млн долларов, или на 13.5%. В эту группу товаров входят в основном алмазы и золото, которое вывозится в виде слитков Доре, то есть золото-серебряного сплава.
Ощутимый рост наблюдается по линии текстиля (на 59.8%, или 31 млн долларов) и продукции растительного происхождения – фруктов и овощей (на 58.4%, или на 31 млн долларов).
На 38.3% сократился экспорт кожаных изделий, на 7.6% - изделий из камня, гипса и цемента.
Отметим, что во всех случая показатели за первое полугодие этого года мы сравнивамем с аналогичным периодом 2020 г., когда вследствие пандемии коронавируса экспорт ряда товаров сократился. Примечательно, однако, что даже в условиях КОВИД-19 добыча и экспорт рудного сырья продолжали расти.