Հայաստանից ոսկու արտահանումը կտրուկ նվազել է
2021 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանվել է 1 373 կգ ոսկի (ոսկի` չմշակված, կիսամշակ կամ փոշու տեսքով), որի մասքային արժեքը կազմել է 51.1 մլն ԱՄՆ դոլար: Ինչպես վկայում են Մաքսային ծառայության տրամադրած տվյալները, 2020 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ Հայաստանից արտահանվող ոսկու քանակը կրճատվել է 1 365 կգ-ով կամ 50%-ով, իսկ մաքսային արեժքը՝ 73.4 մլն դոլարով կամ 59%-ով:
Հայաստանից արտահանվում է կիսամշակ ոսկի, որը հետագայում վերջնական մշակման է ենթարկվում տարբեր երկրներում։ Այն հիմնականում «Դորե» համաձուլվածքի՝ ձուլակտորի տեսքով է։ Այս ապրանքախմբի մեջ չեն ներառվում ոսկերչական զարդերն ու տարատեսակ ոսկերչական իրերը, որոնք արտահանվում են այլ ապրանքային ծածկագրերով։
Հայաստանից ոսկու արտահանմամբ զբաղվում է 5-6 կազմակերպություն: Ամենախոշոր արտահանողը «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ն է: Այն շահագործում է Սոթքի ոսկու հանքավայրը։ 2020 թվականի աշնանը Արցախում տեղի ունեցած պատերազմից հետո հանքավայրը հայտնվեց հայ-ադերբեջանական նոր սահմանագծին։ Հանքավայրի մի հատվածը անցավ հակառակորդին: Իսկ հայկական կողմին մնացած հատվածում հանքարդյունահանման աշխատանքները պարբերաբար կանգ են առնում: Երբեմն հանքավայրի տարածքում հակառակորդի կողմից կրակոցներ են հնչում, որի պատճառով հանքավայրի աշխատակիցները տարհանվում են:
Ենթադրվում է, որ այս ամենի հետևանքով հանքը չի շահագործվում նախկին ինտենսիվությամբ, որով էլ պայմանավորված է ոսկու արտահանման ծավալների կտրուկ անկումը այս տարի: Գրավոր հարցմամբ «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերությանը խնդրել ենք մեկնաբանել իրավիճակը և նշել` հնարավո՞ր է ապագայում ընկերության աշխատակիցներ կրճատվեն: Ընկերության մամուլի հարցերով պատասխանատու Ռուզաննա Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ իրենք հրաժարվում են այս հարցերի շուրջ որևէ մեկնաբանություն տալ:
Կրճատվում են բյուջե հոսող փողերը
Ստեղծված իրավիճակի հետևանքով նվազում են նաև հանքավայրը շահագործողի կողմից պետական բյուջե վճարվող հարկերը: «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ն Հայաստանի խոշորագույն հարկատուներից է, բայց հարկերի ծավալը գնալով նվազում է:
Եթե 2020 թվականի առաջին կիսամյակում ընկերությունը մոտ 16 մլրդ դրամի հարկեր է վճարել և Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուների կազմում զբաղեցրել է 5-րդ հորիզոնականը, ապա 2021 թվականի առաջին կիսամյակում, թեև պահպանել է 5-րդ հորիզոնականի դիրքը, սակայն հարկերի ծավալը կրճատվել է: Վճարել է մոտ 12.4 մլրդ դրամի հարկեր՝ 3.5 մլրդ դրամով կամ 22.2%-ով պակաս, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանում:
Հայկական ոսկին կորցրել է արտահանման երկու խոշոր շուկաները՝ Շվեյցարիան ու ԱՄԷ-ն. այն արտահանվել է Հնդկաստան
2017 թվականից հայկական ոսկու ամենախոշոր գնորդը Շվեյցարիան էր, մինչ այդ՝ Կանադան: 2020 թվականին արտահանման նոր խոշոր ուղղություններ էին հայտնվել՝ Հնդկաստանը և Արաբական Միացյալ Էմիրությունները:
Այս տարվա առաջին կիսամյակում, սակայն, ոսկի առհասարակ չի արտահանվել դեպի Շվեյցարիա՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի մոտ 1 721 կգ-ի դիմաց :
Իսկ ԱՄԷ արտահանվել է փոքր քանակով՝ 12 կգ, նախորդ տարվա առաջին կիսամյակում արտահանված 1000 կգ-ի դիմաց:
Այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանված ոսկու 99%-ը առաքվել է Հնդկաստան՝ 1 358 կգ, որի մաքսային արժեքը կազմել է 50.2 մլն դոլար: Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանում Հայաստանը Հնդկաստան ոսկի չի արտահանել: Արտահանումը սկսվել էր երկրորդ կիսամյակից:
Այս տարի չնչին քանակով էլ արտահանվել է Հոնկոնգ ու Իտալիա:
Ոսկու արտահանման կրճատումը էապես ազդել է Հայաստան-Շվեյցարիա և Հայաստան-ԱՄԷ առևտրաշրջանառության վրա
Հայաստանի թե՛ արդյունաբերությունը և թե՛ արտահանումը թույլ դիվերսիֆիկացված է: Արտահանման գլխավոր ուղղություններից մեկը հանքահումքն է, հիմնականում որով էլ Հայաստանը գրավում է այս կամ այն շուկաները: Եվ երբ այդ ապրանքների գծով անկում է գրանցվում, տուժում է ամբողջ առևտրաշրջանառությունը:
Տարիներ շարունակ Շվեյցարիան Հայաստանի արտահանման գլխավոր ուղղություններից է եղել իր տեսակարար կշռով, սակայն այս երկիր Հայաստանն արտահանել է հիմնականում պղինձ ու ոսկի: Այս տարի ոսկու արտահանման կրճատման հետևանքով նվազել է Հայաստան-Շվեյցարիա ընդհանուր առևտրաշրջանառությունը: Ու քանի որ արտահանումը դիվերսիֆիկացված չէ, հնարավոր չի եղել այլ ապրանքների հաշվին լրացնել բացը:
Ըստ Մաքսայինյ ծառայության (ՀՀ ՎԿ)` 2021 թվականի հունվար-հունիսին Հայաստանից Շվեյցարիա արտահանումը կազմել է մոտ 163 մլն դոլար: Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ այն նվազել 65.5 մլն դոլարով կամ մոտ 29%-ով: Այս անկումը շատ ավելի խորը կլիներ, եթե Հայաստանը պղնձի խտանյութ չարտահաներ Շվեյցարիա: 2021թ. առաջին կիսամյակում արտահանվել է մոտ 148 մլն դոլարի պղնձի խտանյութը, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 18%-ով:
Նույն ժամանակաշրջանում Շվեյցարիայից Հայաստան ներմուծումը կազմել է 15.5 մլն դոլար՝ 3 անգամ աճելով 2020 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ: Աճը պայմանավորված է ոչ թե մեկ կամ երկու, այլ՝ մի շարք ապրանքներով, ինչպես դեղամիջոցներ, ադամանդ, ապարատներ և այլն:
Հայաստանից ԱՄԷ արտահանումը այս տարվա առաջին կիսամյակում կազմել է մոտ 28 մլն դոլար, որը նախորդ տարվա նույն կիսամյակի համեմատ կրճատվել է 2.4 անգամ: ԱՄԷ-ից Հայաստան ներմուծումը կազմել է մոտ 22 մլն դոլար՝ աճելով 2.8 անգամ:
Ինչ վերաբերում է հայ-հնդկական առևտրին, ապա Հայաստանից Հնդկաստան արտահանումը սահմանափակվում է ոսկու արտահանմամբ: Նախորդ տարվա առաջին կիասմյակում, երբ դեռ Հայաստանը ոսկին չէր արտահանում Հնդկաստան, Հայաստանից Հնդկաստան արտահանումը կազմել էր ընդամենը 25 մլն դոլար: Այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանը Հնդկաստանից ներմուծել է 36.4 մլն դոլարի ապրանք, աճը՝ 16.5%:

Резко сократился экспорт золота из Армении
В первом полугодии 2021 года из Армении было экспортировано 1.373 кг золота (необработанного, полуобработанного или в виде порошка), таможенная стоимость которого составила 51,1 млн долларов США.
По данным Таможенной службы РА, по сравнению с первым полугодием 2020 г. экспорт золота из Армении сократился на 1.365 кг, или на 50%, таможенная стоимость уменьшилась на 73.4 млн долларов, или на 59%.
Из Армении вывозится полуобработанное золото, которое в дальнейшем подвергается окончательной обработке в различных странах. Речь идет в основном о слитках Доре. В эту товарную группу не входят ювелирные украшения и различные ювелирные изделия, которые, экспортируются под другим товарным кодом.
В Армении экспортом этого благородного металла занимаются 5-6 организаций. Самым крупным экспортером является ООО “Геопромайнинг голд”, эксплуатирующее Соткское месторождение золота. После войны в Арцахе осенью 2020 г. месторождение оказалось на новой армяно-азербайджанской границе, из-за чего часть его отошла к противнику. Ну а на армянской части месторождения работы время от времени прекращаются. Иногда месторождение обстреливается с азербайджанской территории, и тогда работников приходится эвакуировать.
Предполагается, что вследствие произошедшего месторождение не эксплуатируется с прежней интенсивностью, чем и обусловлено резкое сокращение объемов экспорта в этом году.
В письменном запросе мы просили компанию “Геопромайнинг голд” прокомментировать ситуацию и сообщить, возможно ли сокращение в будущем числа работников. В своем ответе пресс-секретарь компании Рузанна Григорян отказалась комментировать эти вопросы.
Отчисления в госбюджет сокращаются
Вследствие сложившейся ситуации сокращаются также отчисления в госбюджет со стороны эксплуатирующей Соткское месторождение компании. ООО “Геопромайнинг голд” – один из крупнейших налогоплательщиков Армении, однако объем уплачиваемых им налогов постепенно уменьшается.
Если в первом полугодии 2020 г. компания заплатила в качестве налогов около 16 млрд драмов, заняв 5-е место среди 1000 крупнейших налогоплательщиков страны, то в первом полугодии 2021 г., несмотря на сохранение позиции, ее показатели снизились: в госбюджет было перечислено около 12.4 млрд драмов, что на 3.5 млрд, или на 22,2%, меньше аналогичного показателя прошлого года.
Армянское золото потеряло два крупных рынка экспорта – Швейцарию и ОАЭ, но было вывезено в Индию
С 2017 г. самым крупным покупателем армянского золота была Швейцария, до этого – Канада. В 2020 г. новыми крупными направлениями экспорта стали Индия и Объединенные Арабские Эмираты.
Однако в первом полугодии этого года армянское золото не было экспортировано в Швейцарию, куда ранее в тот же период вывозилось около 1721 кг.
Что касается ОАЭ, то эта страна приобрела лишь 12 кг армянского золота против 1000 кг в первом полугодии прошлого года.
За первые шесть месяцев этого года 99% золота – 1.358 кг с таможенной стоимостью 50,2 млн долларов – было экспортировано из Армении в Индию. Это направление появилось во втором полугодии 2020 г.
В этом году незначительно количество этого товара было приобретено Гонконгом и Италией.
Сокращение экспорта золота существенно повлияло на торговый оборот Армения-Швейцарией и Армения-ОАЭ
В нашей стране промышленность и экспорт диверсифицированы слабо. Одним из главных экспортных товаров является рудное сырье, с которым Армения и выходит на те или иные рынки. И когда наблюдается спад по линии данного товара, то страдает весь торговый оборот.
На протяжении многих лет Швейцария была одним из основных направлений экспорта из Армении, однако в эту страну мы экспортировали в основном медь и золото. В этом году из-за сокращения экспорта золота сократился и торговый оборот между двумя странами. И поскольку экспорт не был диверсифицирован, то восполнить пробел за счет других товаров не удалось.
Как свидетельствуют данные Таможенной службы РА, в январе-июне 2021 г. экспорт из Армении в Швейцарию составил 65,5 млн долларов, или около 29%. И если б Армения не поставляла Швейцарии медный концентрат, то спад был бы больше. В первом полугодии 2021 г. объем экспорта медного концентрата составил около 148 млн долларов, что на 18% превышает прошлогодний показатель.
За тот же период объем импорта из Швейцарии в Армению составил 15,5 млн долларов, или в три раза больше, чем в первом полугодии 2020 г. Рост был обусловлен рядом товаров – лекарств, алмазов, аппаратов и пр.
В первом полугодии этого года экспорт из Армении в ОАЭ составил около 28 млн долларов, что в 2,4 раза меньше, чем в первом полугодии прошлого года. В то же время импорт из ОАЭ достиг 22 млн долларов. Это в 2,8 раза больше прошлогоднего показателя.
Что касается армяно-индийской торговли, то в Индию экспортируется только золото. В первом полугодии этого года объем импорта из Индии в Армению составил 36.4 млн долларов, рост - 16.5%.