Հայկական ոսկին նոր շուկաներ է գրավել 2020թ-ին՝ Հնդկաստանը և ԱՄԷ-ն
Հայկական ոսկին 2020 թվականին արտահանման երկու նոր ուղղություն է ձեռք բերել՝ Հնդկաստանը և Արաբական Միացյալ Էմիրությունները։ Ամենախոշոր շուկան մնում է Շվեյցարիան։
Ըստ Հայաստանի Մաքսային ծառայության բազաների՝ 2020 թվականին Հայաստանից արտահանվել է մոտ 5.670 տոննա ոսկի (կիսամշակ ոսկի), որի ընդհանուր մաքսային արժեքը կազմել է 256 մլն ԱՄՆ դոլար։ 2019 թվականի համեմատ արտահանված ոսկու քանակը նվազել է մոտ 156 կգ-ով կամ 2.7%-ով, իսկ արժեքը, ընդհակառակը, ավելացել է մոտ 32 մլն դոլարով կամ 14.3%-ով։
Սա բացատրվում է այն հանգամանքով, որ արտահանվող ոսկու մեկ կիլոգրամի միջին գինը 2020 թվականին ավելի բարձր է եղել (45 095 դոլար), քան 2019 թվականին (38 411 դոլար): Դրա շնորհիվ, թեև քանակը նվազել է, սակայն ընդհանուր արժեքը ավելացել է։
Հայաստանից արտահանվում է կիսամշակ ոսկի, որը հետագայում վերջնական մշակման է ենթարկվում տարբեր երկրներում։ Այն հիմնականում «Դորե» համաձուլվածքի՝ ձուլակտորի տեսքով է, որի մեջ ոսկու պարունակությունը առնվազն 70% է։ Շեշտենք, որ այս ապրանքախմբի մեջ մեջ չեն ներառվում ոսկերչական զարդերն ու տարատեսակ իրերը։ Դրանք արտահանվում են այլ ապրանքային ծածկագրերով։
Ոսկին Հայաստանի արտահանման կազմում էական տեղ է զբաղեցնում։ Այն արտահանվող ամենամեծ մաքսային արժեք ունեցող ապրանքների ցանկում երկրորդն է 2020 թվականի տվյալներով։ Զիջում է միայն պղնձի խտանյութին. 2020 թվականին արտահանվել է 604 մլն դոլարի պղնձի խտանյութ։
Վերջին տասը տարիների կտրվածքով ոսկու արտահանման ամենաբարձր արժեքը գրանցվել է 2020 թվականին, իսկ ամենամեծ քանակը՝ 2019-ին։ Տարիների դինամիկան ներկայացված է ստորև գտնվող երկու ինֆոգրաֆիկաներում, որոնցից առաջինում (ձախից) վերջին տասը տարիների արտահանման քանակն է, երկրորդում՝ արժեքը։
Շվեյցարիա, Հնդկաստան, ԱՄԷ. հայկական ոսկու գնորդները
Թե՛ ըստ քանակի, թե՛ ըստ արժեքի՝ հայկական ոսկու արտահանման գլխավոր շուկան 2020 թվականին, ինչպես նախորդող չորս տարիներին, շարունակել է մնալ Շվեյցարիան։ Սակայն, եթե 2017-2019 թվականներին այս երկրին է բաժին ընկել Հայաստանից արտահանվող ոսկու 90%-ը և ավելին, ապա 2020-ին 50%-ը՝ 2.821 տոննա (132 մլն դոլար)։ 2019 թվականի համեմատ այն երկու անգամ նվազել է։
Նշենք, որ մինչև 2017 թվականը հայկական ոսկին հիմնականում արտահանվում էր Կանադա։
Արտահանման մյուս խոշոր ուղղությունը դարձել է Հնդկաստանը։ 2020 թվականին Հայաստանը Հնդկաստան է արտահանել մոտ 1.727 տոննա ոսկի՝ ամբողջ արտահանվածի 30%-ը։ Արտահանված ոսկու մաքսային արժեքը կազմել է մոտ 73 մլն դոլար։
Սա նոր ուղղություն է հայկական ոսկու համար, քանի որ նախորդ տարիներին արտահանումները ընդամենը գրամներով են եղել դեպի այս երկիր։ Առհասարակ, Հայաստան-Հնդկաստան առևտրաշրջանառությունը թույլ է զարգացած. Հայաստանը հիմնականում ներմուծողի կարգավիճակում է եղել։ Վերջին առնվազն տասը տարիներին արտահանել է քիչ ծավալի ապրանքներ, որոնց ընդհանուր գումարը տարեկան չի գերազանցել 6 մլն դոլարը։
Համեմատության համար նշենք, որ ըստ Մաքսային ծառայության տվյալների՝ 2019 թվականին Հայաստան-Հնդկաստան առևտրաշրջանառությունը կազմել է մոտ 132 մլն դոլարի, որից 128 մլն դոլարը Հնդկաստանից Հայաստան ներմուծումն է։ Իսկ արդեն 2020 թվականին նշված երկու երկրները 156 մլն դոլարի առևտուր են արել, որից 73 մլն դոլարը Հայաստանից Հնդկաստան արտահանումն է, իսկ 83 մլն դոլարը՝ Հնդկաստանից Հայաստան ներմուծումը։ Ոսկու արտահանման հաշվին Հայաստանից Հնդկաստան արտահանումը կտրուկ ավելացել 2020 թվականին։ Այսինքն՝ արտահանումը գրեթե ամբողջությամբ ապրահովվել է մեկ ապրանքի հաշվին։ Ի տարբերություն դրա՝ Հայաստանը Հնդկաստանից ներմուծում է տարատեսակ ապրանքներ՝ ադամանդ, դեղամիջոցներ, սառեցրած միս, ծխախոտի հումք և այլն։
Հայկական ոսկու արտահանման երրորդ խոշոր և նոր ուղղությունը Արաբական Միացյալ Էմիրություններն է։ 2020 թվականին արտահանվել է գրեթե 1.1 տոննա ոսկի՝ 49.5 մլն դոլար մաքսային արժեքով։ 2020-ին Հայաստանից Էմիրություններ արտահանումը մոտ 70%-ով աճել է, որը պայմանավորված է հենց ոսկու արտահանմամբ։ Հայաստանը դեպի այս երկիր է արտահանում նաև ծխախոտ ու ոսկերչական իրեր։
Ոչ մեծ քանակությամբ հայկական ոսկի է արտահանվել նաև դեպի Ռուսաստան, Չեխիա և Սլովակիա։
Մաքսային ծառայությունից «Հետքին» տրամադրված ցանկի համաձայն՝ 2020 թվականին Հայաստանից ոսկի է արտահանել վեց կազմակերպություն։ Սակայն հիմնական խոշոր արտահանողը «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ն է, որը շահագործում է Սոթքի ոսկու հանքավայրը։ 2020 թվականին Արցախում տեղի ունեցած պատերազմից հետո հայտնի դարձավ, որ հանքավայրը հայտնվել է հայ-ադերբեջանական նոր սահմանագծին։ Հանքավայրի ու աշխատակիցների ճակատագրի վերաբերյալ հարցերը շատ են։ Օրեր առաջ Ազգային ժողովում Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Լիլիա Շուշանյանը հայտնեց, որ հանքի աշխատանքը շարունակվում է, պահպանվում է աշխատողների հիմնական կազմը, սակայն մի մասը՝ մոտ 280 հոգի, հնարավոր է «խնդիրներ ունենան աշխատանքի հետ կապված»։ Ռուսական կողմի հետ քննարկումներ են ընթանում։

Армянское золото завоевало рынки Индии и ОАЭ
В 2020 году в сфере экспорта армянского золота появились два новых направления – Индия и Объединенные Арабские Эмираты. Вместе с тем самым крупным рынком продолжает оставаться Швейцария.
По данным Таможенной службы Армении, в 2020 г. из страны было экспортировано около 5.670 тонн полуобработанного золота, общая таможенная стоимость которого составила 256 млн долларов США. По сравнению с 2019 г. экспорт золота сократился примерно на 156 кг, или на 2.7%, а стоимость, наоборот, увеличилась на 32 млн долларов, или на 14.3%.
Это объясняется тем, что в 2020 г. средняя цена одного килограмма экспортируемого золота (45.095 долларов) была выше, чем в 2019 г. (38.411 долларов). Благодаря этому, несмотря на сокращение экспорта золота, его общая стоимость выросла.
Из Армении вывозится полуобработанное золото, которое подвергается окончательной обработке в других странах. В основном это слитки Доре, в которых содержание золота составляет как минимум 70%. Подчеркнем, что в эту товарную группу не входят ювелирные украшения и различные изделия, экспортируемые под другим товарным кодом.
Золото занимает существенное место в составе армянского экспорта. По данным 2020 года, в списке товаров с наиболее высокой таможенной стоимостью золото занимает второе место, уступая лишь медному концентрату, объем экспорта которого в прошлом году составил 604 млн долларов.
За последние десять лет самая высокая стоимость экспортируемого золота была зарегистрирована в 2020 году, а самое большое количество – в 2019 г.
Швейцария, Индия, ОАЭ: покупатели армянского золота
В 2020 году, как и в предыдущие четыре года, главным рынком экспорта армянского золота как по количеству, так и по стоимости продолжает оставаться Швейцария. Но если в 2017-2019 гг. на долю этой страны приходилось свыше 90% армянского золота, то в 2020 г. – 50%, или 2.821 т (132 млн долларов), что в два раза меньше, чем в 2019 году.
Отметим, что до 2017 г. основным покупателем армянского золота была Канада.
Другим крупным направлением экспорта стала Индия. В 2020 г. Армения поставила в эту страну около 1.727 т золота, или 30% от общего количества экспорта. Таможенная стоимость этого экспортного товара составила около 73 млн долларов.
Для армянского золота Индия является новым направлением. Вообще торговый оборот между этими двумя странами развит слабо, и Армения выступала в основном в роли импортера. Для сравнения отметим, что в 2019 г., по данным Таможенной службы, торговый оборот Армения-Индия составил около 132 млн долларов, из которых 128 млн – это объем индийского импорта в нашу страну. А уже в 2020 г. торговля между двумя странами достигла 156 млн долларов, из которых 73 млн составил экспорт из Армении в Индию, а 83 млн – импорт из Индии в Армению. В 2020 г. объем армянского экспорта в Индию резко вырос за счет золота. То есть экспорт практически полностью обеспечивается за счет одного товара. Между тем Армения импортирует из Индии алмазы, лекарства, замороженное мясо, табачное сырье и другие товары.
Третьим крупным и новым направлением экспорта армянского золота стали Объединенные Арабские Эмираты. В 2020 г. экспорт золота в эту страну составил почти 1,1 т, а его таможенная стоимость – 49.5 млн долларов. В том же году экспорт из Армении в Эмираты увеличился примерно на 70%, что было обусловлено именно экспортом золота. Из нашей страны в ОАЭ вывозятся также сигареты и ювелирные изделия.
В небольшом количестве армянское золото было экспортировано и в Россию, Чехию и Словакию. Согласно сведениям, предоставленным Hetq.am Таможенной службой РА, в 2020 г. золото из Армении вывозили шесть организаций, однако наиболее крупным экспортером является ООО “Геопромайнинг голд”, эксплуатирующее Соткское месторождение золота.
После прошлогодней войны в Арцахе стало известно, что месторождение оказалось на новой армяно-азербайджанской границе. У сотрудников накопилось много вопросов о дальнейшей судьбе месторождения. Несколько дней назад заместитель министра территориального управления и инфраструктур Лилия Шушанян, выступая в Национальном Собрании, сообщила, что месторождение продолжает работать, основной состав работников сохраняется, однако часть из них – около 280 человек – может столкнуться с проблемой работы. По этому вопросу ведутся обсуждения с российской стороной.