Իշխան Սաղաթելյան. «Ակնհայտ է, որ գաղտնի կապեր և բանակցություններ կան Հայաստանի և Թուրքիայի միջև»
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ փոխխոսնակ Իշխան Սաղաթելյանն համոզված է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գաղտնի բանակցություններ է վարում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Հիշեցնենք, որ վերջինս հայտարարել է, թե Փաշինյանից դրական ազդակներ է ստանում:
«Ինձ համար ակնհայտ է, որ այսօրվա իշխանությունները չեն սպասարկում հայ ժողովրդի և Հայաստանի շահը, Հայաստանին այս պահին սպասվում է թուրքացման գործընթաց: Մենք լրջագույն մտահոգություն ունենք տեղի ունեցող հարցերի առնչությամբ: Դատապարտելի է Փաշինյանի և Էրդողանի սիրախաղը»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սաղաթելյանը:
Սաղաթելյանի խոսքով` երկիրը վտանգի մեջ է, ադրբեջանցիները ՀՀ-ում ոստիկանական անցակետ են դրել, և այս ֆոնին Փաշինյանը գաղտնի բանակցություններ է վարում Թուրքիայի նախագահի հետ:
«Ակնհայտ է, որ գաղտնի կապեր և բանակցություններ կան Հայաստանի և Թուրքիայի միջև, և դա չի բխում Հայաստանի շահերից»,- ասաց նա:
Իշխան Սաղաթելյանը հիշեցրեց Թուրքիայի նախապայմանները, որոնց առկայության պարագայում պատրաստ է վերականգնել Հայաստանի հետ հարաբերությունները` նշելով, որ երեք նախապայմանին ավելացել է նաև չորրորդը` միջանցք Սյունիքով: Մյուս նախապայմաններն են` Արցախից հրաժարում, Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից հրաժարում և Թուրքիայի տարածքային ամբողջականության ընդունում:
Ըստ Սաղաթելյանի` խորհրդարանական ընդդիմությունը չի կարող այս առաջնահերթություններն անտեսել և մասնակցել արտահերթ նիստին, որի օրակարգում համայնքերի միավորումն է: Սաղաթելյանը հայտարարեց` գործընթացն ապօրինի է և ունի քաղաքական նպատակ` ազատվել ոչ ցանկալի համայնքների ղեկավարներից: Նա նաև հավելեց` սկսում են փողոցային պայքար, քանի որ կարծում են են՝ միայն խորհրդարանական գործիքակազմը չի կարող երկրի առաջ ծառացած մարտահրավերները լուծել: Հոկտեմբերի սկզբից «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներն այցելելու են Հանրապետության տարբեր համայնքներ` հանդիպելու բնակչության հետ:

Очевидно, что между Арменией и Турцией ведутся тайные переговоры – Ишхан Сагателян
Депутат оппозиционной парламентской фракции “Айастан”, вице-спикер Национального Собрания Ишхан Сагателян убежден, что премьер-министр Армении Никол Пашинян ведет тайные переговоры с президентом Турции Тайипом Эрдоганом. Последний, напомним, заявил о получении от Пашиняна положительных сигналов.
“Для меня очевидно, что сегодняшние власти не обслуживают интересы армянского народа и Армении. В настоящее время Армению ожидает процесс тюркизации. Мы всерьез обеспокоены происходящим. Флирт Пашиняна и Эрдогана подлежит осуждению”,- заявил Сагателян на брифинге в Национальном Собрании.
По словам оппозиционного депутата, страна в опасности, азербайджанцы установили в Армении полицейские пункты, и на этом фоне Пашинян ведет тайные переговоры с президентом Турции.
“Очевидно, что между Арменией и Турцией установлены тайные связи и ведутся тайные переговоры, что не вытекает из интересов Армении”,- подчеркнул И. Сагателян.
Депутат напомнил о выдвинутых Турцией предусловиях, в случае выполнения которых эта страна готова восстановить отношения с Арменией. По словам Сагателяна, к трем предусловиям – отказ от Арцаха и международного признания Геноцида армян, признание территориальной целостности Турции – прибавилось четвертое: создание коридора через Сюник.
Парламентская оппозиция не может не учитывать эти первоочередные вопросы и участвовать во внеочередном заседании по вопросу объединения общин, заявил Сагателян. Он назвал этот процесс незаконным и преследующим политическую цель - избавиться от нежелательных для властей руководителей общин. По словам Ишхана Сагателяна, оппозиция начинает уличную борьбу, поскольку парламентский инструментарий недостаточен для решения стоящих перед страной вызовов. С октября депутаты фракции “Айастан” начнут проводить встречи с жителями различных регионов страны.