Վարչապետի աշխատակազմին հատկացվել է 60 միլիոն դրամ պարգևավճար
Անկախության 30-ամյակի առթիվ վարչապետի աշխատակազմի 430 աշխատողներ պարգևատրվել են պաշտոնային դրույքաչափի 50%-ի չափով: Պարգևատրման ընդհանուր ֆոնդը (հարկերը ներառյալ) կազմել է 60 միլիոն 33 հազար դրամ: Այս մասին «Հետք»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել են կառավարությունից:
Ըստ հարցման պատասխանի` այդ գումարից աշխատակիցներին փաստացի վճարվել է շուրջ 44 միլիոն դրամ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանը, սեպտեմբերի 17-ի խորհրդարանական ճեպազրույցներին խոսելով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի` պատգամավորներին և ԱԺ աշխատակազմին պարգևատրելու կարգադրության մասին, հայտնել էր, որ Անկախության 30-ամյակի առթիվ պարգևատրվել են ոչ միայն պատգամավորներն ու ԱԺ աշխատակազմը, այլև ամբողջ պետական ապարատը:
Չնայած Տիգրանյանը «սիմվոլիկ գումար» էր բնորոշել պատգամավորների պարգևատրման գումարի չափը, սակայն պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի գրառումից պարզ դարձավ, որ սիմվոլիկ գումարը շուրջ 400 հազար դրամն է: Ընդդիմադիր խմբակցությունները հայտարարել են պարգևավճարից հրաժարվելու մասին:
Մենք հարցում էինք ուղարկել կառավարություն՝ ճշտելու, թե ի՞նչ միջոցների հաշվին է պետական համակարգի աշխատակիցների պարգևատրումն իրականացվելու, որքա՞ն է պարգևատրման ֆոնդը, քանի՞ աշխատակից է այդ պարգևատրման շրջանակում գումար ստացել կամ ստանալու, և պաշտոնային դրույքաչափի քանի՞ տոկոսի չափով, ինչպես նաև տեղեկատվություն, թե ո՞ր գերատեսչության պարգևատրման ֆոնդը որքա՞ն է կազմել: Կառավարությունից հայտնել են միայն վարչապետի աշխատակազմի տվյալները` կոչ անելով յուրաքանչյուր գերատեսչությունից առանձին-առանձին ճշտել հարցերի պատասխանները:

60 млн драмов составил премиальный фонд администрации премьер-министра
По случаю 30-летия независимости Республики Армения 430 сотрудников администрации премьер-министра получили денежные премии в размере 50% от заработной платы. Общий фонд премиальных выплат (включая налоги) составил 60 млн 33 тысячи драмов. Об этом в ответ на письменный запрос Hetq.am сообщили из правительства.
В ответе отмечалось, что сотрудникам фактически было выплачено около 44 млн драмов.
На брифинге в Национальном Собрании 17 сентября депутат фракции “Гражданский договор” Эрикназ Тигранян сообщила, что денежные премии по случаю 30-летия независимости Армении получили не только депутаты и сотрудники аппарата НС, но и весь государственный аппарат.
Несмотря на то, что выплаченные депутатам премии Э.Тигранян назвала “символическими”, оппозиционный депутат Гегам Манукян в своей записи в Фейсбуке назвал размер этой “символической” суммы – 400 тысяч драмов (около 800 долларов США).
Оппозиционные фракции парламента заявили об отказе от премиальных выплат.
В своем запросе мы просили уточнить, за счет каких средств были выплачены премии сотрудникам гос системы, назвать размер премиального фонда, сообщить, сколько сотрудников получили или получат денежное вознаграждение, указать размер премиального фонда каждого ведомства. Между тем в ответе правительства были приведены только данные по администрации премьера.