Կառավարությունը ոչ նպատակահարմար է համարում երկու գերիների վերադարձի մասով հայտարարություն անելը
2021 թվականի սեպտեմբերի 7-ին «Հետք»-ը գրել էր, որ Բաքուն Հայաստանին է վերադարձրել հուլիսի 14-ին Սյունիքի Իշխանասար լեռան շրջանում մոլորված երկու զինծառայողներին՝ մայոր Արթուր Նալբանդյանին և Արամայիս Տոռոզյանին։ Փոխարենը Հայաստանը Ադրբեջանին էր փոխանցել օգոստոսի 25-ին Մարտակերտում ձերբակալված Ջամիլ Բաբաևին։
Գերիների փոխանակումը սովորական գործընթաց կլիներ, եթե աչքի չընկներ այն հանգամանքը, որ պետական որևէ մարմին պաշտոնապես հաղորդագրություն չտարածեց նրանց վերադարձի վերաբերյալ։
Այդ նպատակով սեպտեմբերի 8-ին հարցում էինք արել Կառավարությանը՝ հասկանալու, թե ինչու պետական որևէ գերատեսչություն, որը պատասխանատու է գործընթացի կամ գերիների վերադարձի համար, պաշտոնապես հաղորդագրություն չէր տարածել նախօրեին տեղի ունեցած փոխանակման վերաբերյալ։
Մասնավորապես, Կառավարությունից հարցրել էինք, թե Հայաստանի Հանրապետությունում ո՞ր պետական կառույցն է զբաղվում գերիների վերադարձով։ Ըստ Կառավարության պատասխանի, որն ստորագրված է Կառավարության Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Խաչատրյանի անունով, գործընթացով զբաղվում և բանակցություններ է վարում Ազգային անվտանգության ծառայությունը։
Այն հարցերին, թե ինչու պետական որևէ գերատեսչություն պաշտոնական հաղորդագրություն չտարածեց գերիների վերադարձի մասին կամ ինչու չհրապարակվեցին նրանց անունները, Կառավարությունը նշում է, որ գործընթացի առանձնահատկությունների հետ կապված որևէ պետական մարմնի կողմից նման բնույթի հաղորդագրություն տարածելը տվյալ պարագայում գտնվել է ոչ նպատակահարմար, և համապատասխան տեղեկատվությունը տրամադրվել է «Արմենպրես» լրատվական գործակալությանը։
Կառավարությունը չի մեկնաբանում ադրբեջանցի գերու վերադարձի մասին փաստը, ինչպես նաև չի մանրամասնում գերիների փոխանակման և վերադարձի վերաբերյալ բանակցությունների առանձնահատկությունները՝ նշելով, որ դրանք հրապարակման ենթակա չեն։
Կառավարությունից նշում են, որ հայ երկու գերիների վերադարձը Հայաստան կազմակերպվել է Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորախմբի հրամանատարության կողմից։
Կառավարությունը չի մեկնաբանում նաև այն հանգամանքը, թե ինչու գերիների վերադարձից մեկ օր առաջ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը տեղեկություններ չուներ նրանց մասին։
Դեռ օգոստոսի 23-ին «Հետք»-ը գրավոր հարցում էր ուղարկել Պաշտպանության նախարարությանը՝ հասկանալու, թե պաշտպանական գերատեսչությունն արդյոք ունի տեղեկատվություն մոլորված զինծառայողների գտնվելու վայրի, հնարավոր գերեվարման փաստի և կարգավիճակի վերաբերյալ։ Պաշտպանական գերատեսչությունը լրացուցիչ ժամանակ էր խնդրել հարցմանը պատասխանելու համար՝ նշելով, որ հարցման մեջ նշված տեղեկությունները տրամադրելու համար ուսումնասիրության անհրաժեշտություն կա:
Լրացուցիչ ժամանակ խնդրելուց 7 օր անց պաշտպանական գերատեսչությունը պատասխանել էր մեր գրավոր հարցմանը՝ նշելով, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկատվություն չունի մայոր Արթուր Հայկի Նալբանդյանի ու բանվոր-զինծառայող Արամայիս Հրանտի Տոռոզյանի հնարավոր գերեվարման փաստի, հանգամանքների, նրանց վերադարձի շուրջ վարվող բանակցությունների ու հայ զինծառայողների առողջական վիճակի վերաբերյալ։ Պաշտպանական գերատեսչությունը միայն նշել էր, որ 2021 թվականի հուլիսի 14-ին՝ ժամը 04:30-ի սահմաններում, մայոր Արթուր Նալբանդյանը բջջային հեռախոսով կապ է հաստատել և հայտնել, որ մառախուղի պատճառով մոլորվել են և հայտնվել հակառակորդի տարածքում, իսկ ՊՆ-ն փաստի առթիվ տեղեկացրել էր ՌԴ խաղաղապահ զորքերի հերթապահին։
Ստացվում էր, որ ՊՆ-ն տեղեկություն չուներ հայ զինծառայողների գերեվարման հնարավոր փաստի մասին, բայց հարցման պատասխանի հաջորդ օրը հայտարարվում էր Բաքվից նրանց վերադարձի մասին։ Բացի այդ, ինչպես կարող է ՊՆ-ն տեղեկություն չունենալ նրանց վերադարձի շուրջ վարվող բանակցությունների մասին, եթե սեպտեմբերի 6-ին Երևանում հանդիպել էին պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ու Ռուստամ Մուրադովը և, տրամաբանական է, որ քննարկել էին նաև գերիների փոխանակման հարցը։

Правительство не считает целесообразным делать заявление о возвращении двух пленных
Как уже сообщалось, Баку вернул Армении заблудившихся 14 июля в районе горы Ишханасар в Сюнике двух военнослужащих – майора Артура Налбандяна и Арамаиса Торозяна. Взамен Армения передала Азербайджану задержанного 25 августа в городе Мартакерте Джамиля Бабаева.
Обмен пленными можно было бы считать обычным процессом, если б не следующее обстоятельство: ни один государственный орган не распространил официальное сообщение о возвращении находившихся в азербайджанском плену армянских военнослужащих.
8 сентября мы направили в правительство запрос с тем, чтобы понять, почему ни одно ответственное за возвращение пленных государственное ведомство не выступило с сообщением о состоявшемся обмене.
В запросе мы, в частности, спрашивали, какая государственная структура занимается вопросом возвращения пленных. В ответе за подписью начальника управления информации и по связям с общественностью Правительства Армена Хачатряна сообщалось, что этим процессом занимается Служба национальной безопасности.
На вопрос, почему ни одно государственное ведомство не сообщило о возвращении пленных и не опубликовало их имена, правительство отметило, что в данном случае в связи с особенностями процесса ни один государственный орган не посчитал целесообразным распространение сообщение подобного характера. Соответтвующая информация была предоставлена информагентству “Арменпресс”.
Правительство также не прокомментировало факт возвращения азербайджанского пленного и не сообщило подробности переговоров по обмену и возвращению пленных, отметив, что эти данные не подлежат публикации.
В правительстве отметили, что возвращение двух армянских пленных было организовано командованием российского миротворческого контингента в Арцахе.
Правительство также не ответило на вопрос, почему за день до возвращения пленных Министерство обороны РА не располагало сведениями о них.
Hetq.am еще 23 августа направил в Минобороны запрос о том, располагает ли оборонное ведомство сведениями о местонахождении заблудившихся военнослужащих, об их возможном пленении и статусе. МО попросило время на подготовку ответа, отметив, что для предоставления затребованных нами сведений им необходимо изучить вопрос.
Спустя семь дней Министерство обороны РА сообщило, что не располагает сведениями о факте возможного пленения майора Артура Налбандяна и военнослужащего Арамаиса Торозяна, о переговорах по их возвращению и состоянии здоровья армянских военных. Ведомство лишь отметило, что около 04:30 14 июля 2021 г. майор Налбандян позвонил по мобильному телефону и сообщил, что из-за тумана они заблудились и оказались на территории противника, а МО передало эту информацию дежурному миротворческого контингента РФ.
Получается, что Минобороны не располагало сведениями о возможном факте пленения армянских военнослужащих, между тем на следующий день после отправки нами запроса было заявлено об их возвращении из Баку.
Кроме того, как МО могло не знать о переговорах по возвращению армянских военнослужащих, если 6 сентября в Ереване состоялась встреча министра обороны Аршака Карапетяна и командующего российским миротворческим контингентом в Арцахе Рустамом Мурадовым, в ходе которой наверняка обсуждался также вопрос обмена пленными.