Ռուս օլիգարխը Հայաստանում հավակնում է 4-րդ մետաղական հանքին
Վարչական դատարանը սեպտեմբերի 28-ի որոշմամբ անվավեր է ճանաչել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախկին նախարար Սուրեն Պապիկյանի հրամանը: Դրանով, հիշեցնենք, 2020թ. օգոստոսին Պապիկյանը դադարեցրել էր «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ընկերության ընդերքօգտագործման իրավունքը Կոտայքի մարզի Մեղրաձորի ոսկու հանքավայրի Լուսաջուր տեղամասի համար:
«Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ում խոշոր բաժնեմասը պատկանում է Սոթքի ոսկու հանքավայրը և Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը շահագործող «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ի հիմնական սեփականատիրոջը՝ ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյին՝ 49%:
Տրոցենկոն բոլորովին վերջերս դարձել է նաև Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետեր և իր բաժնեմասի 15 տոկոսը նվիրել Հայաստանի կառավարությանը:
Տրոցենկոն 2012 թվականից ռուսական պետական նավթային «Ռոսնեֆտ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Սեչինի խորհրդականն է եղել: Այնուհետև գլխավորել է «Ռոսնեֆտ»-ի դուստր Rosneft Overseas-ը, որը զբաղվել է ընկերության արտասահմանյան ակտիվների կառավարմամբ: Իսկ մինչ «Ռոսնեֆտ» գալը գլխավորել է պետական` Միացյալ նավաշինական կորպորացիան:
Տրոցենկոն այժմ գլխավորում է «АЕОН» կորպորացիան, որի մեջ մտնում են 3 տասնյակ տարբեր ոլորտներում գործունեություն իրականացնող ընկերություններ, այդ թվում` երեք նավակառույց գործարան, երկու նավաշինական ընկերություն և 13 օդանավակայան: Կորպորացիայի խմբում է նաև միջազգային զբոսանավեր կառուցող Timmerman Yachts-ը: Ինչպես երևում է նրա գործունեության ոլորտներից, Ռ. Տրոցենկոն ՌԴ կառավարությանը շատ մոտ մարդ է:
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենայինի բաժնեմասում մասնակցությունը և ՀՀ կառավարությանը նվիրաբերելու գործարքը Ռոման Տրոցենկոյին պատկանող «Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերության միջոցով է իրականացվել: Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, վերջինս «Գեոպրոմայնինգ Արմենիա»-ին պատկանող ընկերություն է, 2021թ. սեպտեմբերի 30-ին ձեռք է բերել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերության 60 % բաժնետոմսերը։
Ռուսաստանում հիմնադրված «Արդյունաբերական ընկերություն» ԲԸ-ի սեփականատերերը, ինչպես Հայաստանում, չեն երևում պաշտոնական ռեգիստրում: Այնտեղ ևս ՓԲԸ-ների ու ԲԲԸ-ների սեփականատերերի մասին ինֆորմացիան հասանելի չէ հանրությանը: Սակայն որոշ ընկերությունների փաստաթղթեր համադրելիս պարզ է դառնում, որ «Արդյունաբերական ընկերություն» ԲԸ-ն Տրոցենկոյի վերահսկողության տակ է: Օրինակ` ընկերության տնօրեն Վիկտորիա Ալեքսանդրի Սոլդատովան ՌԴ-ում Տրոցենկոյին պատկանող ևս մեկ ընկերության տնօրեն է` ДИРЕКЦИЯ "МОРСКОЙ ПОРТ ИНДИГА".
2018-2020թթ. «Արդյունաբերական ընկերության» գլխավոր գործադիր տնօրենը Անդրեյ Բորիսի Կորնիլովն էր, որը բաժնեմաս ուներ "НОВАЯ КОЛХИДА" ընկերությունում: Այս ընկերության բաժնեմասն այնուհետև անցել է Տրոցենկոյի վերահսկողությանը:
«Արդյունաբերական ընկերությունը» Հայաստանի Հանրապետությանը նվիրաբերել է ընկերության կանոնադրական կապիտալում սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող ընկերության 25% հասարակ (սովորական) բաժնետոմսերը: Դա 412,250.75 հատ հասարակ բաժնետոմս է, որից յուրաքանչյուրի անվանական արժեքը 20 հազար դրամ է: ՀՀ կառավարությանը նվիրաբերված 25%-ը կազմում է ԶՊՄԿ ընդհանուր կապիտալի 15%-ը:
ՀՀ կառավարությունն ի սեփականություն է ընդունել բաժնետոմսերը և դրանց կառավարման լիազորությունը վերապահել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմին:
Այդպիսով, Տրոցենկոն դարձել է Հայաստանում ամենամեծ մետաղական երկու հանքավայրերի` Սոթքի ոսկու հանքավայրի և Քաջարանի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի խոշոր բաժնետերը: Նրան է պատկանում նաև Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը: Իսկ Մեղրաձորը կդառնա 4-րդ հանքավայրը, որը կշահագործի ռուս միլիարդատերը:
«Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ում Տրոցենկոյի գործընկերները ԱԺ նախկին պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանն ու գործարար, «Կոնվերսբանկ» ՓԲԸ ընկերության հիմնադիր, բաժնետեր և խորհրդի նախկին նախագահ Սմբատ Նասիբյանն են: Վերջիններս իրենց մասնակցությունը «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ի բաժնեմասում ապահովում են լյուքսեմբուրգյան օֆշորում գրանցված AMGM ՍՊ ընկերության միջոցով, որտեղ Արզաքանցյանը 29 տոկոս բաժնեմասի սեփականատեր է, իսկ Նասիբյանը` 20%:

Российский олигарх претендует на четвертое металлическое месторождение в Армении
Административный суд своим постановлением от 28 сентября признал недействительным приказ бывшего министра территориального управления и инфраструктур Армении Сурена Папикяна, которым в августе 2020 г. было прекращено право на недропользование компании “Парамаунт голд майнинг” для Лусаджурского участка Меградзорского золотоносного месторождения в Котайкской области.
Крупный пакет акций ЗАО “Парамаунт голд майнинг” – 49% - принадлежит основному владельцу ООО “Геопромайнинг голд”, эксплуатирующего Агаракский медно-молибденовый комбинат, российскому миллиардеру Роману Троценко. Совсем недавно он стал также акционером Зангезурского медно-молибденового комбината, после чего подарил 15% своих акций правительству Армении.
С 2012 г. Троценко занимает пост советника президента российской государственной нефтяной компании “Роснефть” Игоря Сечина. Кроме того, он возглавляет дочернюю компанию “Роснефти” “Rosneft Overseas”, которая занимается управлением зарубежными активами компании. До прихода в “Роснефть” Троценко был президентом Объединенной судостроительной корпорации.
В настоящее время миллиардер возглавляет копорацию “АЕОН”, в которую входят более 30 предприятий различного профиля, в том числе судостроительные заводы, 13 аэропортов. Корпорация занимается также масштабным российско-голландским проектом по строительству водоизмещающих моторных суперяхт класса люкс - Timmerman Yachts.
Судя по сферам деятельности, Троценко очень близок к правительству РФ. Сделки по приобретению акций Зангезурского медно-молибденового комбината и передаче части акций правительству РА были осуществлены посредством принадлежащего российскому предпринимателю АО “Промышленная компания”. Последнее, согласно официальному сообщению, принадлежит компании “ГеоПроМайнинг Армения”, которая 30 сентября 2021 г. приобрела 60% акций ЗАО “Зенгезурский медно-молибденовый комбинат”.
Собственники основанного в России АО “Промышленная компания”, как и в Армении, не числятся в официальном реестре. Информация о собственниках ЗАО и ОАО недоступна общественности не только в Армении, но и в РФ. Однако сопоставление документов некоторых компаний показало, что “Промышленная компания” находится под контролем Романа Троценко. Так, директор компании Виктория Александровна Солдатова является директором принадлежащей Троценко другой российской компаниии - ДИРЕКЦИИ "МОРСКОЙ ПОРТ ИНДИГА".
В 2018-2020 гг. гендиректором “Промышленной компании” был Андрей Борисович Корнилов, владевший акциями компании "НОВАЯ КОЛХИДА". В дальнейшем его акции перешли под контроль Троценко. “Промышленная компания” передала в дар Республике Армения 25% принадлежащих ей на правах собственности обыкновенных акций уставного капитала компании. Это 412,250.75 простых акций, номинальная стоимость каждой из которых составляет 20 тысяч драмов. Подаренные армянскому правительству 25% составляют 15% от общего капитала ЗММК. Полномочие на управление этими акциями предоставлено администрации премьер-министра РА.
Таким образом, Р.Троценко стал акционером самого крупного в Армении Сотского металлического месторождения золота, а также Каджаранского и Агаракского медно-молибденовых заводов со своими рудниками. Меградзорское месторождение станет четвертым по счету месторождением, которое будет эксплуатировать в Армении российский миллиардер.
Партнерами Троценко в ЗАО “Парамунт голд майнинг” являются бывший депутат Национального Собрания РА Тигран Арзаканцян и предприниматель, учредитель, акционер и бывший председатель совета ЗАО “Конверсбанк” Смбат Насибян. Свое участие в компании они обеспечивают посредством зарегистрированного в люксембургском офшоре ООО “AMGM”, 29% акций которого принадлежат Арзаканцяну, 20% - Насибяну.