Փաշինյան․ «Կեղծ պատվաստումների մասին ես էլ ահազանգ չլսեմ, ձերբակալե՛ք, կալանավորե՛ք»
Կորոնավիրուսային վարակի կանխարգելման, վերահսկման և բուժման համար Կառավարությունն իր պահուստային ֆոնդից 2 մլրդ 365 մլն դրամ կհատկացնի Առողջապահության նախարարությանը։ Որոշումն ընդունվեց գործադիրի հոկտեմբերի 7-ի նիստում։
1 մլրդ 65 մլն դրամը կհատկացվի վերապրոֆիլավորված բժշկական կենտրոնների պահպանման ծախսերի համար, 20 մլն դրամը՝ բժշկական նշանակության ապրանքների, լաբորատոր նյութերի և պարագաների համար, մնացած գումարը կուղղվի աշխատավարձերին, կոմունալ և այլ վճարներին։
«Եթե բավարար չափով պատվաստման գործընթացը իրականացնեինք և իրականացնենք, պետք է որ նման գումարների ծախսման կարիք չունենայինք»,- նախագծի ներկայացման ժամանակ հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Ըստ նախարարի՝ արդեն 20 բժշկական կազմակերպություն ընգրկված է կորոնավիրուսով հիվանդների բուժման գործընթացում։ Այս պահին զբաղված է ընդհանուր 2226 մահճակալ։ 14 000-ից ավել ակտիվ դեպքերի մեջ 176 հոգի են, որոնք հիվանդանոցային բուժման կարիք ունեն՝ պատվաստված լինելով հանդերձ։
Կառավարությունում այս թեմայով քննարկում ծավալվեց։
Ըստ Ավանեսյանի՝ կան որոշ անձինք, որոնք չարամտորեն վնասարարությամբ են զբաղված և անընդհատ խաթարում են այն ինֆորմացիոն դաշտը, որը քաղաքացիներին շփոթության մեջ է գցում։
«Կներեք, առողջապահության նախարարությունից չեմ ուզում լսել բողոք, որ խանգարում են պատվաստման գործընթացներին։ Պետությունն ունի իր բոլոր լծակները՝ ընդունել անհրաժեշտ իրավական ակտեր և գնալ իրականացնել պատվաստման գործընթցաը;
Տեսնում եմ, որ շարժում է ձևավորվում Հայաստանում։ Մարդիկ կան, ասում են՝ վճարովի դարձրեք կորոնովիրուսից բուժումը, ինչո՞ւ պետք ա մենք վճարենք հարկեր, որ մարդիկ չպատվաստվեն։ Տենց շարժում էլ է սկսվում, և ես կանխատեսում եմ, որ էտ մարդկանց ձայնն ավելի ու ավելի բարձր է հնչելու»։
Ըստ վարչապետի՝ հատկացվող գումարը կարող էր օգատագործվել դպրոցների, սոցիալական կարիքների համար։
«Խնդիր եմ դրել, գնացեք, լուծեք։ Շատ վատ ա պատվաստման թվերը, որևէ ուրիշ մեկից չբողոքեք։ Վերաբերում ա դահլիճում նստած բոլոր մարդկանց, որ գալիս եք, միջնորդում եք, ասում եք՝ էս ինչ աշխատողը վախենումա պատվաստվի։ Պետական կառավարման համակարգում մարդ չպիտի լինի, որը պատվաստված չլինի։ Բոլոր առաջին դեմքերը պատասխանատու են դրա համար։ Կեղծ պատվաստումների մասին ես էլ ահազանգ չլսեմ, ձերբակալե՛ք, կալանավորե՛ք։ Էդ բժիշկներն, ովքեր օգտվում են առիթից չպատվաստելու մարդկանց և պատվաստանյութը փչացնելու համար, շատ խիստ միջոցներ է պետք ձեռնարկել։ Դիմում եմ գլխավոր դատախազին, նաև քնչական մարմիններին։ Կզեկուցեք միայն, որ խնդիրները լուծված են»,- հրահանգեց Փաշինյանը։

Н.Пашинян: “Чтобы я больше не слышал о фальшивых прививках. Задерживайте, арестовывайте”
2 млрд 365 млн драмов выделит правительство из своего резервного фонда на предупреждение, контроль и лечение коронавирусного заболевания. Такое решение принято на заседании кабмина сегодня, 7 октября.
“Если бы процесс вакцинации мы осуществляли на должном уровне, то необходимости в таких расходах не было”,- сказала во время представления проекта решения министр здравоохранения Анаит Аванесян.
По ее словам, в процесс лечения коронавирусных больных вовлечены 20 медицинских учреждений. На данный момент занято 2226 коек. При этом в больничном лечении нуждаются 176 вакцинированных.
Глава Минздрава также отметила, что есть лица, которые злоумышленно искажают информационное поле, вводя граждан в заблуждение.
“Извините, но я не хочу слышать от Минздрава жалобы на то, что процессу вакцинации чинятся препятствия. У государства есть все рычаги для принятия необходимых правовых актов и реализации процесса вакцинации. Я вижу, что в Армении появляются люди, которые предлагают сделать лечение от коронавируса платным. Они говорят: почему мы должны платить налоги за то, чтобы другие не вакцинировались? И я прогнозирую, что голоса таких людей будут звучать все громче”,- заявил премьер.
Н.Пашинян выразил недовольство статистикой вакцинации. “Я поставил задачу, идите и решайте ее. Чтобы я больше не слышал о фальшивых прививках. Задерживайте, арестовывайте. В отношении врачей, которые пользуются случаем, чтобы не прививать людей, должны приниматься очень строгие меры. Я обращаюсь к генпрокурору, следственным органам: докладывайте мне только о решении проблем”,- потребовал Н.Пашинян.