«Արմենիա Վայն» գինեգործարանը «Հայաստանի լավագույն արտադրող»` ըստ Grand International Wine Award MUNDUS VINI-ի
Best producer of Armenia. ահա այն բարձր ու պատվավոր կոչումը, որն «Արմենիա Վայն» գինեգործարանին շնորհվեց հեղինակավոր Grand International Wine Award MUNDUS VINI մրցանակաբաշխությանը: Ամեն տարի աշխարհի տարբեր երկրներից մրցույթին մասնակցող գինեգործարաններից լավագույններին շնորհվում է իրենց երկրում «Best producer» կոչումը: Ընտրությունը կատարվում է` հաշվի առնելով գինիների ու արտադրության որակը, արտահանման ծավալները, տեղական շուկայում գինեգործարանի դիրքը, մրցույթում նախկինում ունեցած հաջողությունները:
Այս կոչմանն արժանանալն ընդգծում է որակի և գինեգործության հազարամյա պատմության նկատմամբ «Արմենիա Վայն»-ի անզիջում նվիրվածությունը՝ խաղողի հոգատար տնկումից մինչև գինու արարում։
20 տարի առաջ Գերմանիայում հիմնադրված և համաշխարհային համբավ վայելող Grand International Wine Award-ում «Արմենիա Վայն» գինեգործարանի հաղթարշավը չի սահմանափակվում միայն այս կոչումով։
Grand International Wine Award MUNDUS VINI Summer Tasting 2021 մրցույթում մեր գինիների շահած մեդալներն ու «Տակառ» կարմիր չոր գինու Best of show Armenia կոչմանն արժանանալը ևս մեկ անգամ հավաստում են «Լավագույն արտադրող» կոչումը։ Այն ոչ միայն պատիվ է բերում մեր գինեգործարանին, այլև ևս մեկ անգամ հաստատում է հայկական գինու բարձր որակը: «Արմենիա Վայն»-ում մենք համադրում ենք գինեգործության հազարամյա ավանդույթները ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ՝ հավատացած լինելով, որ մարդիկ զգում են պատմության շունչը մեր գինիների ամեն կումի մեջ։
«Արմենիա Վայն»-ը MUNDUS VINI միջազգային մրցույթին մասնակցում է 2016 թվականից՝ մեդալների շարունակական նվաճմամբ բարձրացնելով հայկական գինեգործության վարկանիշը համաշխարհային սպառողի շրջանում։
«2006 թվականին Արմավիրի մարզում առաջին խաղողի այգին տնկելով` սկսվեց «Արմենիա Վայն» գինեգործարանի պատմությունը, որը լի է հայրենիքի, նրա մշակույթի և բնության նկատմամբ ունեցած մեծ սիրով։ 2017 թվականից «Արմենիա Վայն»-ն անցել է օրգանական այգեգործության` ստանալով սերտեֆիկացում ֆրանսիական EcoCert ընկերության կողմից: «Արմենիա Վայն»-ի համար կարևոր է գինեգործության ազգային արժեքների պահպանումը, և ՀՀ մշակույթի նախարարության ու «Արմենիա Վայն» գինեգործարանի սերտ համագործակցության արդյունքում` գինեգործարանի տարածքում շուտով կբացվի Հայաստանում գինու պատմության առաջին թանգարանը, որի նպատակն է` Հայաստանում զարգացնել գինեգործության մշակույթը և խթանել զբոսաշրջությանը»,- ասաց գինեգործարանի գլխավոր խորհրդատու, ֆրանսիացի գինեգործ Ժան-Բատիստ Սուլան, որը Ֆրանսիայի Բորդո քաղաքից է։
«Արմենիա Վայն»-ի շարունակական հաջողությունները նոր կարգավիճակ են սահմանում հայկական գինեգործության համար՝ վերադարձնելով «գինեգործության օրրան» վաղեմի կոչումը։

Компания «Armenia Wine» – «Лучший производитель Армении»
Ежегодно лучшему винному заводу каждой страны-участника конкурса присуждается звание Best producer (Лучший производитель).
Это звание означает безоговорочную преданность «Armenia Wine» тысячелетней истории виноделия и высокое качество производимого вина – от бережного выращивания винограда до процесса созидания вина.
Победное шествие компании «Armenia Wine» в основанном 20 лет назад в Германии и имеющем всемирную славу конкурсе Grand International Wine Award не ограничивается этим званием.
Награды, полученные винами на конкурсе Grand International Wine Award MUNDUS VINI Summer Tasting 2021, и титул сухого красного вина «Takar» «Best of Show Armenia» в очередной раз доказывают звание «Armenia Wine» – «Лучший производитель». Оно приносит не только честь нашей компании, но и в очередной раз доказывает высокое качество армянского вина. В «Armenia Wine» мы синтезируем тысячелетние традиции виноделия и современные технологии изготовления вина, веря, что люди чувствуют дух истории в каждом глотке наших вин.
«История компании «Armenia Wine» началась в 2006 году, когда в Армавирской области мы разбили первый виноградник. Работа компании и ее персонала наполнена неиссякаемой любовью к Родине, ее культуре и природе. С 2017 года компания «Armenia Wine» перешла на органическое виноделие и получила сертификат международной компании EcoCert. Для нашей компании важно сохранение национальных ценностей армянского виноделия. В результате плодотворного сотрудничества Министерства культуры РА и компании «Armenia Wine» вскоре на территории винного завода откроется первый в Армении музей истории вина, цель которого – развить культуру виноделия в Армении и стимулировать развитие туризма», – отметил главный консультант компании «Armenia Wine», винодел Жан-Батист Сула из французского города Бордо.
Новые достижения компании «Armenia Wine» определяют новый статус армянских вин, возвращая нашей стране давнее звание «колыбели виноделия».